Активісти виступають проти надання церквам права відкривати школи

Дата: 14 Вересня 2015
A+ A- Підписатися

Противники цієї ідеї говорять, що це порушить право людини на свободу віросповідання. 

Як повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини, цього року змінами до Закону України “Про вищу освіту” передбачили можливість засновувати власні навчальні заклади церквам та релігійним громадам. На думку експертів, цим законом нівелюється право людини на свободу віросповідання, передбачене ст. 35 Конституції України.

“Зараз ми матимемо ситуацію, коли діти, нездатні до критичного мислення, на розсуд батьків будуть віддані у релігійні дитячі садки“, – каже Роман Лексіков, член незалежної студентської профспілки “Пряма дія”.

За часів Радянського Союзу школа досягла секулярних, тобто світських, відокремлених від релігії стандартів освіти. Зараз в Україні відбувається протилежний процес – запровадженими змінами релігію і науку визнано рівними як певні системи знань.

Релігія  і наука – це різні категорії, адже релігійна освіта не несе критичного мислення, – наголошує Роман Лексіков. – В сучасних світових стандартах навіть думка про возз’єднання школи та релігії є неприпустимою“.

Експерти звертались до Конституційного суду за роз’ясненням поняття “відокремленість”, яке міститься у ст. 35 Конституції України: “Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа – від церкви”. Конституційний суд роз’яснень досі не надав. Юристи вважають, що відокремленість релігії від держави включає заборону релігійним організаціям керувати навчальними закладами. 

Прихильники таких змін до закону “Про вищу освіту” стверджують, що правило відокремленості церкви від школи, передбачене Конституцією, не порушується, бо поряд з релігійними школами будуть існувати державні. Така практика існує в західних країнах – Німеччині, Франції, США. Але експерти вважають, що зарубіжний досвід містить і негативну практику, та сліпе нав’язування релігії дітям може мати критичні наслідки – зниження рівня освіченості населення та однобоке виховання у певній релігійній традиції.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter