Критерієм для бізнесу стає професіоналізм працівника, а не його інвалідність – експерти

Дата: 08 Жовтня 2015
A+ A- Підписатися

В Україні знайти роботу людині з інвалідністю важко, але можливо, до того ж на високооплачуваних посадах. Ключовим критерієм для бізнесу стає професіоналізм працівника. Держава ж поки замість заохочення застосовує “принцип батога” до тих підприємств, які не виконують квоту працевлаштування 4% осіб з інвалідністю.

Про це сьогодні йшлося під час дискусії “Як знайти роботу в Україні людині з інвалідністю?”, повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини.

За даними Міністерства соціальної політики, в Україні працевлаштовано приблизно 731 тисячу осіб з інвалідністю, а це майже 30% від загальної кількості. Більше того, для 70% працевлаштованих людей з інвалідністю не потрібно створювати додаткових умов, а існуюче бар’єрне середовище – не перешкода для працевлаштування. Хоча ситуацію з бар’єрами потрібно однозначно змінювати. Про це розповів Роман Пилипенко, начальник відділу реабілітаційних послуг та зайнятості інвалідів департаменту соціального захисту Міністерства соціальної політики.

“В Україні ситуація поступово змінюється. По-перше, організація супроводу на робочому місці для людей, які мають особливо складну форму інвалідності. Для України це нове. По-друге, важливо в державі розвивати мережу соціальних підприємств, які надаватимуть послуги чи створюватимуть товари для інших компаній. Більшість працівників таких підприємств – люди з інвалідністю. По-третє, обов’язкову квоту в 4% для підприємства змінити з “каральної” на “заохочувальну”. Наразі на розгляді законопроект №2322а про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зайнятості інвалідів, який усуватиме проблемні моменти із працевлаштуванням осіб з інвалідністю”, – зазначив посадовець.

Найперше треба бачити в людині з інвалідністю фахівця, а не розглядати її як безпорадного споживача, одностайно стверджують експерти.

“На жаль, досі в Україні інвалідність розглядається як “проблема”. За кордоном це вже відійшло в минуле і роботодавці намагаються створити умови для працевлаштування людей незалежно від їхніх особливостей”, – зауважила представниця Коаліції з протидії дискримінації Юлія Сачук.

Під час дискусії Сачук зауважила, що нерідко з Державного центру зайнятості телефонують на підприємство зі словами “чи вам потрібен інвалід?”, забуваючи про його освіту та кваліфікацію.

Михайло Новосецький, експерт Національної асамблеї інвалідів, переконаний, що людина з інвалідністю може конкурувати на ринку праці. Питання лиш у створенні відповідних умов для роботи. “Як сьогодні активно почали говорити про ґендерну політику, так само потрібно інформувати про те, що люди з інвалідністю є активними членами суспільства. Інша річ, що умови працевлаштування не завжди створені. І якщо на одне місце претендуватимуть людина, яка має цукровий діабет, незряча людина чи та, хто пересувається на візку, роботодавець, ймовірніше, візьме людину саме з цукровим діабетом. “Інвалідності” не видно і не потрібно створювати додаткових умов”, – прокоментував Михайло Новосецький.

Руслана Березовська, директор експертно-аналітичного центру HeadHunter (hh.ua) зазначила, що українського ринку праці торкнулася криза 2014-2015 років, і знайти роботу всім стало значно важче. “Готуючись до зустрічі з журналістами, я спеціально переглянула, чи є зацікавлення серед роботодавців шукати працівників серед людей з інвалідністю. Не так багато, але однозначно є. Та важливо відзначити, що вакансії, куди також запрошують фахівців з інвалідністю, – різноманітні, чимало і таких, що високо оплачуються”, – каже експертка.

В Україні упродовж року формувався рейтинг компаній, які запроваджують у себе політику недискримінації та рівності. “Поки що лідирують міжнародні компанії, які мають свої представництва в Україні. Ми сподіваємося, що скоро “підтягнуться” і суто українські підприємства”, – прокоментувала Ліза Кузьменко, менеджер з комунікацій проекту “Індекс корпоративної рівності в Україні”.

Під час дискусії також відбулася презентація соціального ролику кампанії “Дискримінація обмежує. Протидій!”. Головний герой у ролику – людина з інвалідністю в пошуках роботи. Активісти кампанії закликають роботодавців не бути байдужими до людей з інвалідністю та створювати гідні умови праці.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter