Нових суддів перед початком роботи навчать протистояти тиску

Дата: 14 Грудня 2015
A+ A- Підписатися

У Національній школі суддів нових кандидатів навчатимуть суддівській етиці, стресостійкості та спілкуванню зі ЗМІ.

За словами Ханне Юнкер, голови Департаменту з питань правосуддя та правового співробітництва Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи, реформи мають відновити довіру до державних установ та забезпечити прозорість судової влади.

Як повідомляє кореспондентка Центру інформації про права людини, про це вона зазначила під час форуму “#КонституціЯ: суспільна довіра і нове правосуддя”.

Експертка говорить, що повне звільнення суддів може викликати конфлікт з європейськими стандартами, звільнення можливе лише тоді, коли рівень компетентності не дозволяє виконувати обов’язки.

Вона також зазначила, що норма, згідно з якою суддя може бути звільнений, якщо не підтвердить свої статки, має право на життя. Важливий момент, на думку Ханне Юнкер, – це прозорість, слухання мають бути максимально відкритими.

Також судді не лише повинні мати базову юридичну освіту, але й отримувати додаткове навчання.

“Потрібно ввести якісну систему підготовки суддів“, – зазначила вона.

Микола Оніщук, ректор Національної школи суддів, член Конституційної комісії, розповів, що найближчим часом нові судді мають проходити відповідне навчання: “Можливо, в наступному році (ми чекаємо рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів) буде оголошений набір кандидатів на посади суддів, для яких доступ до професії буде полягати у 12-тимісячній підготовці у Національній школі суддів. Тут, в Києві, стаціонарно. І ми будемо вчити суддів не матеріальному та процесуальному праву – це завдання вищої школи. Ми будемо їх вчити доброчесності, вмінням та навичкам суддівської діяльності, тобто тому стандарту, який запитує сьогодні суспільство“.

За словами Оніщука, нових суддів навчатимуть суддівській етиці, спілкуванню зі ЗМІ, стресостійкості, вмінню протистояти тиску вулиці та політиків.

Старий склад суддів пройде через первинне кваліфікаційне оцінювання. Передбачається, що велика кількість суддів, маючи можливісь піти у відставку за наявності стажу, подадуть такі заяви і залишать свої посади.

Зараз цей процес вже почався, навіть окремі суди не мають жодного судді. Вони відчувають, що час висуває вищі стандарти до правосуддя, і вони не хотіли би себе спонукати до цих додаткових зусиль, і моральних, етичних переживань, які з цим пов’язані“, – зазначає Оніщук.

Окрім того, судді проходитимуть не лише перевірку професійних знань, але й морально-етичних стандартів, які експерт вважає навіть більш важливими для розуміння того, що суддівський корпус оновиться.

Експерт зазначає, що сторони вже досягли консенсусу з приводу нюансів конституційних змін, відповідний проект вже у парламенті, і вони, швидше за все, будуть проголосовані. Зараз вже йдеться про імплементацію цих норм.

За словами Володимира Шаповала, головного експерта з конституційної реформи “Реанімаційного пакету реформ”, судді Конституційного суду у відставці, додаткові закони, які будуть регламентувати втілення цих норм, потрібно проголосувати у період між двома голосуваннями за конституційні зміни.

Нагадаємо, на думку експерта Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадія Бущенка, суддів вищих судів потрібно звільнити та надати можливість піти у відставку або працювати у судах нижчого рівня.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter