У Києві журналісти вивчали, як говорити з людьми з інвалідністю і про них

A+ A-

27-28 серпня в Києві відбувся тренінг для журналістів та журналісток на тему “Як говорити з людьми з інвалідністю і про них”.

Як і чому відбувається виключення людей з інвалідністю із суспільного життя? Які бувають моделі інвалідності (медична, соціальна), їх еволюція і сучасне розуміння інвалідності у світі? Як редакції можуть запроваджувати принципи “універсального дизайну” у своїй роботі? Як спілкуватися з людьми, які отримали інвалідність під час збройного конфлікту? На ці та інші питання учасники та учасниці тренінгу шукали відповіді спільно з експертами.

На тренінг було подано понад 160 заявок. З них відібрали близько 30 журналістів та медіапрацівників з усієї України. “Решті відмовити було справді важко”, — зауважила під час відкриття голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

Присутні одразу з поїзда включилися в роботу. Очікувань від журналістів назбиралося на два величезних аркуші.

“Вам здається, що в Україні дискримінації нема. Це неправда. Я ще змалечку з нею стикалася. Я сама — татарка…”, — журналістка 1+1 Галія Фасхутдинова щиро ділиться своїм спогадами.

Чи не найперше – руйнували стереотипне сприйняття людини з інвалідністю.

“Відповідно до соціальної моделі інвалідності, інвалідність — це не проблема і не хвороба людини, інвалідність настає через бар’єри в суспільстві”, — пояснює тренерка Марія Ясеновська, голова координаційної ради Коаліції з протидії дискримінації в Україні.

Чи не найбільший інтерес викликала інформація про універсальний дизайн (УД). Упродовж дня тренер Володимир Азін, експерт Національної асамблеї інвалідів України, виконавчий директор Групи активної реабілітації “ГАР”, говорив про принципи УД, їх впровадження в Україні.

Важливо зрозуміти, що універсальний дизайн – це не спеціально для “інвалідів”. Універсальний дизайн – це організація простору таким чином, щоб було безпечно й комфортно для всіх (принаймні, для якомога більшої кількості людей)“, — наголосив Азін.

Також на тренінгу працювали Ірина Федорович, співкоординаторка Проекту “Без кордонів” Центру “Соціальна дія”, Галина Циганенко, психолог Психологічної кризової служби України, Тетяна Фурманова, волонтерка, що займається підтримкою поранених у шпиталі, Юлія Сачук, віце-президент ВГО “Генерація успішної дії”, Олександра Хуторова, художниця, представниця Дімфо.

Нагадаємо, що це вже третій тренінг із серії тренінгів для журналістів, який проводить Центр інформації про права людини спільно з Проектом “Без кордонів” Центру “Соціальна дія” під егідою із Коаліції з протидії дискримінації в Україні за підтримки Європейського Союзу та програми “Права людини і правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”.

Раніше представники вітчизняних медіа розглядали питання недискримінації сексуальних меншин та проблеми переселенців і біженців в Україні.

Фото — Ірини Виртосу, Центр інформації про права людини