Генпрокуратура півроку не може завершити екстрадиційну перевірку для узбецького журналіста-біженця Ахунджонова

Дата: 03 Травня 2018
A+ A- Підписатися

Генпрокуратура вже понад півроку не може завершити екстрадиційну перевірку у справі  узбецького журналіста Нарзулло Ахунджонова. 

Про це під час круглого столу “Свобода слова в Україні: поточний стан і виклики” повідомила виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

За її словами, узбецький журналіст попросив притулку в Україні. Вона закликала Генпрокуратуру завершити екстрадиційну перевірку. 

Нагадаємо, 20 вересня 2017 року в аеропорту “Київ” затримали узбецького журналіста Нарзулло Ахунджонова (Охунжонова), який через переслідування, пов’язані з професійною діяльністю, вже кілька років жив із родиною за кордоном. 18 жовтня його звільнили з-під варти через різке погіршення стану здоров’я.

Йохан Бір, голова Бюро Східної Європи та Центральної Азії міжнародної організації “Репортери без кордонів” назвав тривожним трендом затримання двох іноземних журналістів – Фікрата Гусейнова, Нарзуло Ахунджонова та казахстанської блогерки Жанари Ахметової

Раніше повідомлялось, що 16 квітня Фікрату Гусейнову, якого Україна півроку утримувала з метою екстрадиції на вимогу влади Азербайджану, вдалось повернутися до Нідерландів. Громадянство цієї країни він отримав через переслідування на батьківщині, де в березні 2006 року його викрали і побили невідомі в масках у селищі Патамдар Баку, в результаті чого він отримав важкі тілесні ушкодження, зокрема ножові поранення. 

14 жовтня 2017 року українські прикордонники затримали його в аеропорту “Бориспіль” на підставі червоної картки Інтерполу, яку ініціював Азербайджан. В Україну журналіст прилетів, щоб з’ясувати умови для відкриття в Києві філії супутникового телеканалу Turan TV.

В Азербайджані Фікрата Гусейнова звинувачують у нібито організації незаконної еміграції азербайджанців, шахрайстві та підробці документів.

Водночас Комітет захисту журналістів вказує, що Гусейнов висвітлював роботу азербайджанської опозиції в екзилі та викривав корупцію в азербайджанському уряді. Він також критикував президента Азербайджану Ільхама Алієва.

Пізніше Міністерство закордонних справ Нідерландів повідомило, що червона картка в базі Інтерполу була видалена через її невідповідність ст. 2 (1) і 3 статуту Інтерполу. Але Генпрокуратура продовжувала екстрадиційну перевірку на вимогу генпрокурора Азербайджану і попри рішення Печерського районного суду Києва відмовлялась віддавати Гусейнову паспорт.

21 жовтня 2017 року казахську опозиційну активістку та блогерку Жанару Ахметову затримали в Києві за запитом Казахстану. 24 жовтня суд ухвалив рішення про тимчасовий арешт Ахметової на 18 діб. Згодом, 8 листопада, Апеляційний суд Київської області скасував це рішення і визнав, що немає підстав для тимчасового арешту Ахметової.

У свою чергу, Шевченківський районний суд Києва ухвалив рішення про екстрадиційний арешт Ахметової строком на 60 діб. Суд зазначив, що якщо сторона захисту подасть апеляцію, то це рішення вступить в силу після розгляду апеляції. Адвокати подали апеляцію.

22 листопада Шевченківський районний суд Києва звільнив з-під варти Жанару Ахметову. Її віддали на поруки народній депутатці від БПП Світлані Заліщук.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter