Кривава субота: за добу напали на трьох активістів. Що кажуть потерпілі та їхні колеги?

Дата: 24 Вересня 2018 Автор: Мар'яна П'єцух
A+ A- Підписатися

У суботу, 22 вересня, в Україні сталися напади на трьох громадських активістів у Запоріжжі, Кривому Розі та Одесі. З чим можуть бути пов’язані напади, потерпілі та їхні колеги розказали в коментарях Центру інформації про права людини.

У КРИВОМУ РОЗІ ПОБИЛИ ВОЛОНТЕРА

22 вересня в Кривому Розі у власній квартирі побили активіста та волонтера Артема Мороку.

“Побили Артема Мороку, просто увірвалися в будинок і побили. А він, крім осанни ДВБ поліції, нічого такого не писав у ФБ”, – повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці депутат Криворізької міської ради Микола Колесник, оприлюднивши фото із закривавленим обличчям Мороки.

Артем Морока

У коментарі Центру інформації про права людини Колесник додав, що у Мороки струс мозку та зламаний ніс.  

Депутат пояснив, що під “осанною” у своєму дописі мав на увазі схвальні дописи Мороки про роботу Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції щодо виявлення правоохоронців-“перевертнів”.

Саме поліцію Морока дуже гостро критикував, як і політичні процеси в країні. Переконаний, напад пов’язаний виключно з його принциповою позицією. Якщо погортати його сторінку у Фейсбуці, то багато стане зрозуміло”, додав Колесник. 

Сам Артем Морока в коментарі Центру інформації про права людини висловив підозру, що напад може бути пов’язаний із його громадсько-політичною діяльністю.

Я прийшов з роботи приблизно о 13:40. Через декілька хвилин хтось смикнув ручку дверей двічі. Я відкрив подивитися, хто це. Побачив двох незнайомих мені чоловіків. Тільки встиг спитати “Що треба?”, як вони почали мене бити і вдерлися у квартиру. Мені якось вдалося вирватися в під’їзд, щоб привернути увагу сусідів. Встиг також застосувати газовий балончик. Після того як вийшли сусіди, нападники втекли”, розповів Морока.

Він додав, що останнім часом не мав ніяких особистих конфліктів, а через громадську діяльність на нього нападали вже раніше.

Так, Мороку побили в грудні 2015-го одразу після місцевих виборів, на яких він гостро критикував Опозиційний блок. А через місяць біля будинку, де мешкає активіст, його схопили і повезли кудись машиною.

Я тоді, маючи при собі ножа, зміг вирватися і втекти”, уточнив Морока.

Можливо, останній напад пов’язаний з критичними дописами у Фейсбуці в бік опоблоківців чи депутата Усова (народний депутат від Кривого Рогу від Блоку Петра Порошенка ред). На всіх, хто його якось критикує і критикував, були здійснені напади з побиттям. Це і журналісти, і громадські активісти, помічники депутатів та самі депутати з демократичних сил”, каже Морока.  

Також він не виключив, що міг поплатитися і за дописи з критикою поліції. Хоча додав, що не всіх співробітників поліції вважає поганими і навіть має хороших знайомих в органах, які його підтримують та іноді допомагають.

Артем Морока не є членом жодної громадської організації. До березня 2016 року був одним з очільників осередку Радикальної партії в Кривому Розі, який покинув через незгоду з політикою організації.

У ЗАПОРІЖЖІ НАПАЛИ НА АКТИВІСТА, ЩО БОРЕТЬСЯ ПРОТИ КОРУПЦІЇ

22 вересня близько четвертої дня напали на голову Запорізької міської організації партії “Демальянс” Сергія Лукіна. Лікарі діагностували струс мозку.

“Напад двох осіб пов’язаний з його громадсько-політичною діяльністю. Ми вимагаємо від правоохоронних органів докласти максимальних зусиль для встановлення обставин нападу та притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності”, – йдеться в заяві Запорізької обласної організації “Демальянсу”. 

Сергій Лукін

 

Як розповів у коментарі Центру інформації про права людини голова Запорізької обласної організації “Демальянсу” Юрій Сидоров, Сергій Лукін віддавна контролює діяльність місцевої влади у селищі під Запоріжжям Кушугум. Зокрема, відслідковує прозорість рішень селищної ради, якість та вартість робіт, які вона замовляє.

“Серед останніх виявлених Сергієм порушень – замовлення підставній особі низки будівельних робіт у селищі. Сергій кілька разів фіксував ці порушення, викликав поліцію. Але коли правоохоронці приїжджали, робітники тікали. Серед нападників якраз була особа, яка займається цими роботами”, – деталізував Сидоров.

Сам Лукін розповів, що, за його даними, протягом останнього календарного року селищна рада підписала низку прямих договорів без проведення тендеру на виконання будівельних робіт з фіктивним ФОПом на суму близько 1 мільйона гривень.

Лукін розкрив корупційну схему, знайшовши людину, на яку оформлена фіктивна фізична особа – підприємець. Ним виявився пенсіонер, професор університету, який заявив, що сам не знає, що отримує якісь підряди.

Кілька разів, коли Лукін виявляв найманих працівників під час проведення будівельних робіт, він одразу викликав поліцію із заявою про незаконні роботи з фіктивним ФОПом.

“Я фактично зіпсував незаконний бізнес цьому підприємцю, який чомусь отримує підряди через фіктивні документи. Через мої заяви поліція почала розбиратися з цим підприємцем і договорами”, – каже Лукін.

22 вересня, гуляючи в Кушугумі, активіст знову побачив за роботою працівників, найнятих цим підприємцем.

“Вони якраз почали вивантажувати будівельні матеріали. Я підійшов до них поговорити, як їхній керівник одразу відреагував ударом мені в голову. Я його схопив, ми разом упали. В цей момент підбіг хтось другий і вдарив знову мене по голові. Мені дивом вдалося встати, і я побачив, як цей підприємець із кишені дістав ніж. Я почав тікати і викликав поліцію. А вони сіли в машину і поїхали”, – розповідає Лукін.

На місце прибула поліція. Спочатку нападник сховався, проте згодом сам написав заяву, що це Лукін на нього першим напав.

До речі, на офіційному сайті Головного управління Національної поліції в Запорізькій області про напад на активіста немає жодної інформації.

В ОДЕСІ МАЛО НЕ ЗАСТРЕЛИЛИ АКТИВІСТА, ЯКИЙ КРИТИКУВАВ МЕРА ТА МІСЦЕВУ ПОЛІЦІЮ

22 вересня о пів на десяту вечора неподалік будівлі Головного управління Національної поліції в Одеській області невідомі стріляли в громадського активіста, лідера міської організації партії “Сила людей” Олега Михайлика.

Олег Михайлик

Потерпілий пережив клінічну смерть і лише вранці опритомнів.

Унаслідок попадання кулі в грудну клітку Михайлик втратив близько двох літрів крові. Його стан стабільно важкий. Через це йому поки не можуть зробити операцію, аби витягнути кулю.

Проте сам Михайлик таки зміг дати покази поліції.

Як розповів Центру інформації про права людини колега по партії Михайлика Ігор Бичков, потерпілий наразі нічого не пам’ятає про момент нападу. Чи озвучував Михайлик поліції версії замаху, Бичков не знає. До нього в реанімацію не впускають нікого, крім дружини.

Бичков також розповів, що за сім хвилин до нападу Михайлик телефонував дружині і сказав, що він на зустрічі з якимось Андрієм.

Перевірити останні контакти в телефоні Михайлика до того, як його вилучила поліція, близькі не змогли телефон був заблокованим.

Хто такий Андрій невідомо. І дивно, що цей Андрій досі не з’явився і ні з ким не зв’язався, щоб розповісти, що він останній бачився з Олегом перед нападом на нього”, – каже Бичков.

Активіст вважає, що замах на Михайлика міг бути помстою за його критику міського голови Геннадія Труханова й керівництва обласної поліції та прокуратури.

На Олега вже раніше був здійснений замах за актину громадську діяльність. Він постійно перебував в епіцентрі подій, постійно висловлював свою громадянську позицію. І я на сто відсотків певен, що цей замах пов’язаний з його громадською і політичною діяльністю”, – переконаний Бичков.

Так, у грудні 2013-го його побили невідомі біля офісу організації “Захист прав інвесторів новобудов і власників житла “Праве діло”, обласний осередок якої на той момент Михайлик очолював. При цьому жодних речей нападники в жертви тоді не вкрали.

Побиття Михайлика у 2013 році

За словами Бичкова, останнім часом Михайлик носив із собою зброю.

До речі, в день замаху активіст брав участь в акції протесту проти забудови на побережжі біля пляжу Ланжерон.

Схожої думки про мотиви замаху на Михайлика лідер одеського осередку партії “Народний рух України” Михайло Кузаконь, який сам 2 серпня став жертвою нападу.

Пов’язую замах на Олега з його антикорупційною діяльністю. В Одесі шалена корупція. Правоохоронна система у нас сплетена з кримінально-олігархічним кланом, який захопив наше місто. Такі люди, як Олег, заважають ґвалтувати і грабувати наше місто.

Деякі працівники правоохоронних органів пов’язані з низкою нападів на громадських і політичних діячів, які борються з корупцією. Вони таким чином захищають свої брудні гроші, свої корупційні оборудки. Протистояння буде наростати, якщо не вжити термінових дій”, – додав Кузаконь. 

Кожен нерозкритий злочин породжує інший. Тому напади не припиняться, а ставатимуть все жорстокішими. Бо за це нікого не покарано. Бо замовники можуть бути впевнені, що гроші, посади та зв‘язки їх порятують. Бо слідчі, опери, начальники, рядові та генерали продаються. І продають”, написав на своїй сторінці у Фейсбуці одеський активіст Сергій Стерненко, який уже тричі заявляв про напади на себе.

Нагадаємо, що в останньому звіті Управління Верховного комісара ООН з прав людини наголошується на зростанні кількості фізичних нападів на працівників засобів масової інформації в Україні та громадських активістів.

Зокрема, за три місяці з 16 травня по 15 серпня УВКПЛ задокументувало тридцять випадків з порушенням свободи слова та свободи ЗМІ від фізичних нападів із застосуванням насильства (один зі смертельним результатом) на працівників ЗМІ та громадських активістів до актів приниження і залякування.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter