Убивство в СІЗО: Тривожний сигнал для української пенітенціарки

Дата: 22 Серпня 2017 Автор: Тетяна Курманова
A+ A- Підписатися

Вбивство працівниці Одеського СІЗО привернуло увагу до проблем пенітенціарної системи. Як кажуть правозахисники, в ізоляторах по всій країні є серйозні проблеми з режимом та кадрами.

На поганому становищі осіб, позбавлених волі, а також на застосуваннях тортур та жорстокому поводження наголошував і Підкомітет ООН з недопущення катувань під час останнього візиту в Україну (до речі, члени Підкомітету відвідали і Одеський СІЗО).

Вбивство у СІЗО Одеси

17 серпня була жорстока вбита 34-річна співробітниця Одеського слідчого ізолятора Олена Порошенко. Розчленоване тіло дівчини знайшли у контейнері для сміття. Прокуратура підозрює у вбивстві раніше судимого 39-річного ув’язненого.

На території СІЗО працював великий господарчий блок, де вирощували тварин. Як встановила прокуратура, чоловік доглядав за тваринами, жив у технічному приміщенні, в останній місяць у камері не перебував. При цьому, згідно із законом, він не міг перебувати на території установи більше 2 годин на добу. Під час роботи він без дозволу використовував ножі та сокири.

Речовий доказ

Адміністрація пенітенціарної установи допустила порушення щодо організації несення служби черговими мобільними постами, унаслідок чого будь-який контроль за дотриманням режиму арештованим був відсутній. З початку року на порушення вимог діючого законодавства в Одеському слідчому ізоляторі прокуратурою було внесено більше 20 документів прокурорського реагування. Ми розпочали кримінальне провадження за фактом службової недбалості та неналежного виконання обов’язків співробітниками СІЗО, унаслідок чого стало можливим скоєння ув’язненим злочину“, – розповів прокурор Одеської області Олег Жученко.

За його словами, лише за липень та серпень прокуратура направила 4 документи реагування на порушення вимог режиму в СІЗО.

Після вбивства начальника слідчого ізолятору В’ячеслава Коваля звільнили, а у самому СІЗО, за словами очевидців, почалось банальне побиття заарештованих. Першим про це повідомив капелан СІЗО і Південної виправної колонії №51 священник УПЦ (КП) Дмитро Краснобаєв.

Спецназ б’є ув’язнених. Заходять в камеру здорові поліцейські в масках, з палицями, і б’ють арештантів. Це що, покарання таке? Або виховний процес такий – знищити з великими труднощами налагоджений тюремний побут – ламають все підряд, шафки, полички, відбирають вентилятори, обігрівачі, ламають все, що можна поламати, і відбирають все, що можна відібрати …Потрібно навести порядок в адміністрації. А якщо кого і бити, то начальника в’язниці, його заступників, всіх, хто має безпосереднє відношення до вчорашньої трагедії. А зекам, що сидять по камерах – дати воду, дати нормальну їжу, і почати з ними працювати, щоб виправити, а не бити“, – написав священник у соцмережі.

Факти нелюдського поводження з утриманими у СІЗО зафіксували прокуратура Одещини та  представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Одеській області. Як повідомили в офісі омбудсмена, йдеться про близько десять випадків побиття спецзасобами.

Побитий у СІЗО Одеси

Якщо говорити мовою адміністрації закладу, були проведені так звані “режимні заходи” у СІЗО. У 1, 3 корпусах були дуже жорстоко проведені обшуки. Ми з прокуратурою були 19 вересня в установі, побачили ув’язнених зі слідами фізичних засобів. Прокуратура відкрила кримінальне провадження за статтею “перевищення влади”. Вчора прокуратура здійснила перші слідчі дії по провадженню, була вилучена документація, відеозаписи, експерти зафіксували тілесні ушкодження“, – розповів представник омбудсмена у Одеській області Анатолій Пазичук.

За його словами, про проблеми у закладі правозахисники говорили вже давно.

Ситуація у СІЗО Одеси була неодноразово обговорена, ті факти, які ми знаходили, були зафіксовані у доповіді Національного превентивного механізму, у доповіді Підкомітету ООН з недопущення катувань, з ними були ознайомлені і керівництво закладу, і Мін’юст. Неодноразово зверталась і прокуратура щодо режиму на об’єкті, були акти прокурорського реагування. Але маємо, що маємо. Ситуація у СІЗО Одеси типова, але самі побутові умови у Одеському СІЗО – дуже погані. Але якщо говорити про режим, про певні моменти з веденням документації, – ситуація типова“, – говорить Пазичук.

Екс-очільник Державної пенітенціарної служби Сергій Старенький наголошує на тому, що про проблеми Одеського СІЗО в Мін’юсті знали давно та могли зреагувати вчасно.

Звичайно, є великі проблеми з укомплектуванням персоналу, із забезпеченням цього персоналу.  Але в даному випадку навіть наявність свинарника, який розташований майже в центрі Одеси — це грубе порушення. Міністерство юстиції в даному випадку могло б відреагувати на безлади в цій колонії ще набагато раніше. Справа в тому, що тільки протягом останнього місяця в Одеському СІЗО загинуло троє в’язнів від побиття один одним. Були вбивство за допомогою ножа. Це означає, що керівництво не відреагувало, маючи негативну інформацію, тому у в’язнів і співробітників цієї установи, на жаль, виникло почуття повної безкарності. Саме тому були допущені такі грубі і серйозні прорахунки, які призвели до смерті молодшого інспектора СІЗО“, – підкреслив Старенький.

У свою чергу заступник міністра юстиції Денис Чернишов нарікає на недофінансування як один з факторів, що призвів до трагедії у СІЗО.

Головною проблемою залишається некомплект співробітників. Через низький рівень фінансування і, відповідно, низьку зарплату, люди не хочуть йти працювати в пенітенціарну систему, в деяких установах майже половина персоналу – жінки, загалом ж некомплект становить близько 50%. Бюджет системи на цей рік становить близько 40% від необхідних потреб – менше 4 млрд грн на всю пенітенціарну систему“, – розповів Чернишов на брифінгу.

Крім того, заступник міністра каже, що в цьому році засуджені нападали на співробітників пенітенціарної системи близько 20 разів.

Генпрокурор Юрій Луценко вже завив, що буде вимагати у прем’єр-міністра Володимира Гройсмана призначити конкурс з оновлення особового складу пенітенціарної системи України.

Ситуація з вбивством у СІЗО вже стала каменем спотикання: деякі нардепи заявили, що за розкриття факту неналежного поводження та побиття в Одеському СІЗО необхідно терміново змінити Уповноваженого з прав людини.

А правозахисники наголошують, що це вбивство у СІЗО дозволяє говорити про ще один складний момент в реформі пенітенціарної служби: саме розслідування, яке повинні проводити слідчі підрозділи у складі Державної кримінально-виконавчої служби (ДКВС).

Як відомо, до Кримінально-процесуального кодексу були внесені зміни, якими зазначається, що злочини, скоєні співробітниками ДКВС на території цієї служби, будуть розслідуватися слідчими цієї ж служби. А відповідно до міжнародних стандартів таке розслідування є неефективним, бо не є незалежним.

 Тетяна Курманова для Цензор.НЕТ 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter