Зеленський заявив про розпуск Верховної Ради. Чи це законно і коли будуть вибори?

Дата: 20 Травня 2019
A+ A- Підписатися

Президент України Володимир Зеленський оголосив про розпуск Верховної Ради восьмого скликання.

Про це він сказав у своїй інавгураційній промові 20 травня в Києві під час урочистого засідання парламенту, повідомляє прес-служба президента

Він також закликав народних обранців протягом двох місяців, які залишилися до дочасних виборів, ухвалити закони про скасування депутатської недоторканності, кримінальну відповідальність за незаконне збагачення та Виборчий кодекс, передбачивши відкриті списки. Крім цього, Володимир Зеленський вимагає від депутатів звільнити голову СБУ, генерального прокурора, міністра оборони України.

“У вас на це буде два місяці. Зробіть це. Повісьте всі медалі собі. Непогані бали на дострокові парламентські вибори. Я розпускаю Верховну Раду восьмого скликання”, – заявив Володимир Зеленський.

Президент України також звернувся до урядовців: “Ви можете взяти аркуш, взяти ручку та звільнити свої місця для тих, хто думатиме про наступні покоління, а не про наступні вибори. Зробіть це. І люди оцінять”.

Як відомо, Верховну Раду можна розпустити в трьох випадках, які передбачено статтею 90 Конституції України:

якщо протягом одного місяця в парламенті не сформовано коаліції депутатських фракцій;

якщо протягом 60 днів після відставки Кабміну не сформовано персонального складу уряду;

якщо протягом 30 днів однієї чергової сесії не розпочинаються пленарні засідання.

Рішення щодо дострокового припинення повноважень ВРУ ухвалює президент після консультацій з головою Ради, його заступниками та головами фракцій.

Президент не може достроково припинити повноваження парламенту в останні шість місяців строку повноважень ВРУ.

Згідно зі статтею 77 КУ, у разі дострокового розпуску Ради позачергові вибори президент призначає протягом 60 днів з дня опублікування рішення щодо припинення повноважень.

Голова Верховної Ради Андрій Парубій до останнього запевняв, що приводів для розпуску парламенту немає, адже жодна з перелічених умов не є дійсною.

Але низка українських ЗМІ оприлюднила 18 травня проект указу президента про розпуск Верховної Ради, який як причину називає саме відсутність коаліції.

Згідно з проектом указу, приводом для розпуску ВР може стати не лише нестворення більшості через 30 днів після обрання депутатів, а й будь-яка більш ніж 30-денна відсутність коаліції протягом роботи Верховної Ради.

У проекті зазначається, що коаліція перестала бути такою, коли з неї пішли фракції “Батьківщини”, “Самопомочі” та Радикальної партії Олега Ляшка. Адже у фракціях “Народного фронту” та Блоку Петра Порошенка, які залишились у коаліції, не було достатньої для неї кількості депутатів: загалом у двох згаданих фракціях 215 депутатів, а для більшості потрібно не менше 226.

Водночас у фракції БПП наголосили, що заява Зеленського про дострокове припинення повноважень Верховної Ради з трибуни ще не є указом президента, тож поки не передбачає розпуску парламенту, повідомляє “Інтерфакс-Україна”.

“Напевно, країні доведеться готуватися до виборів, за умови що такий указ буде підписано й оприлюднено. Тому що сама по собі заява президента Зеленського з трибуни не запускає виборчого процесу, його запускає офіційно підписаний і опублікований указ президента про призначення дострокових виборів”, – сказав народний депутат із фракції БПП Іван Вінник.

Станом на 14 годин 20 травня указу про припинення повноважень ВРУ на сайті президента оприлюднено не було.

Зі свого боку заступник керівника фракції “Батьківщини” Сергій Соболєв заявив, що у президента є повне право розпустити цей парламент, повідомляє прес-служба партії.

За його словами, Петро Порошенко міг це зробити ще два з половиною роки тому, але не зробив. “Саме тому для “Батьківщини” рішення вже нового очільника держави Володимира Зеленського не стало неочікуваним”, – сказав Соболєв.

Нардеп також повідомив, що якщо указ про розпуск буде опубліковано 20 травня, то позачергові вибори будуть уже 14 липня. Адже вибори мають відбутися в 60-денний термін з дня опублікування указу. 60 днів тоді спливають 19 липня, але оскільки вибори мають проходити в неділю, то остання неділя в цьому проміжку саме 14 липня.

Секретар Центральної виборчої комісії Наталія Бернацька заявила, що після початку виборчої кампанії, тобто з наступного дня публікації указу президента Володимира Зеленського про розпуск Верховної Ради, жодне судове рішення не зможе зупинити виборчий процес.

“Згідно з нормами чинного законодавства, якщо виборчий процес почався, то жодне з рішень судів не може зупинити його. Як тільки буде оприлюднено указ (указ президента про розпуск Верховної Ради – ред.), з наступного дня ми будемо вже у виборчому процесі”, – цитує Бернацьку “Інтерфакс-Україна”.

Ближче до обіду 20 травня лідер фракції “Самопомочі” Олег Березюк повідомив, що Володимир Зеленський запросив керівників фракцій Верховної Ради провести у вівторок уранці в Адміністрації президента консультації з питання розпуску парламенту. Початок консультацій призначений на 10-ту годину. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter