Жах і обурення: як у Європі відреагували на вбивство ультраправими рома у Львові

Дата: 26 Червня 2018
A+ A- Підписатися

У суботу, 23 червня, невідомі в масках напали на тимчасовий ромський табір у лісовому масиві на околиці Львова, де проживали 14 осіб – 10 дорослих та чотири дитини. У результаті нападу загинув один хлопець, а поранення дістали четверо. Поліція Львівщини повідомила про те, що затримала дев’ять осіб, причетних до вбивства. Пізніше двом неповнолітнім нападникам суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Низка нападів на ромів та вбивство 24-річного Давида Пана у Львові викликали бурхливу реакцію не тільки в Україні, але й у світі. Центр інформації про права людини зібрав слова відомих європейських та українських політиків з цього приводу.

Ромський табір, де ультраправі вбили 24-річного Давида Пана

Першими на інформацію щодо вбивства у Львові відреагували в Раді Європи. Прес-секретар Генсека РЄ Даніель Гольтґен у своєму Twitter написав, що організація засуджує напад і закликає Україну провести розслідування.

“Ми засуджуємо черговий напад на ромів, про що сьогодні повідомила поліція. Ми нажахані, що цього разу одну людину вбили. Ми очікуємо повного і прозорого розслідування без зволікання”, – зауважив він.

Пізніше на інформацію щодо погрому, який вчинили неповнолітні молодики з ультраправого угрупування “Твереза та зла молодь”, відреагував і сам генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд. Він написав листа на ім’я прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.

Напад ультраправих з С14 на ромський табір у Києві 

“Повідомлялося, що зловмисники були членами радикальних націоналістичних організацій, а поліція, знаючи, що напади відбудуться, не втручалася. Рада Європи, як і її держави-члени, зобов’язані дотримуватися Європейської конвенції з прав людини, включно з положеннями, які стосуються права на життя та заборони нелюдського і принизливого поводження (статті 2 та 3 Конвенції). Тому я очікую від української влади проведення необхідного ефективного розслідування звинувачень у відповідності до Конвенції та судової практики та притягнення винних до відповідальності”, – зазначив він.

Також Ягланд нагадав, що нещодавній погром у Львові не перший напад на ромів, а тому, на його думку, складається враження, що “ситуація поширилась по всій Україні”.

“Расистським” назвав напад у Львові президент ПАРЄ Мікеле Ніколетті.

“Президент ПАРЄ Мікеле Ніколетті висловив свій шок і потрясіння, рішуче засуджуючи расистський напад”, – йдеться в повідомлені на офіційному сайті асамблеї.

Швидкий арешт винних у нападі підтримала комісар Ради Європи з прав людини Дуня Міятович.

“Я закликаю українську владу активізувати зусилля, спрямовані на припинення цих нападів і судове переслідування відповідальних осіб. Також закликаю українську владу більше вкладати кошти в запобіжні заходи та переслідування злочинців. Ми не можемо дозволити безкарність за злочини на ґрунті ненависті. Я маю намір вести діалог з українською владою з цією метою і буду продовжувати уважно стежити за ситуацією”,написала вона на своїй сторінці у Facebook.

Погромлений ультраправими ромський табір у Рудному (Львівська область)

Із занепокоєнням відреагувала на напад у Львові Уповноважена німецького федерального уряду з прав людини Бербель Кофлер.

“Ставлення до великих етнічних меншин у частинах європейського суспільства як і раніше відзначається відмежуванням, нетерпимістю та насильством. Вони (національні меншини – ред.) повинні мати змогу жити в безпеці в Україні, так само як і в Європі та скрізь у світі”, – сказала вона. 

Кофлер підкреслила, що необхідно ставитися з повагою до релігійних, етнічних та культурних меншин.

У заяві представництва ЄС в Україні атаки на ромів у Львові назвали “неприйнятними випадками” та закликали Україну “вжити заходів для попередження майбутніх нападів”. 

“Ми висловлюємо щирі співчуття рідним і близьким загиблого та бажаємо чимшвидшого одужання пораненим”, – йдеться у заяві. 

Відреагували на напади у Львові і в українському МЗС, де ситуацію пов’язали із загальноєвропейським підсиленням антимігрантських та антиромських настроїв.  

“З жалем констатуємо, що останніми роками в Європі посилюються антимігрантські, антиромські настрої, що, зокрема, має наслідком дискримінацію, переслідування та злочини на ґрунті ненависті по відношенню і до ромських громад та окремих представників цього народу. Звіти авторитетних міжнародних організацій фіксують той факт, що у найбагатшому регіоні світу роми продовжують страждати від відсутності можливості забезпечити свої базові потреби та права. На жаль, Україна не є винятком, а отже, ми маємо активно працювати над виробленням реальної загальноєвропейської політики з подолання цих негативних трендів та маємо стати її частиною”,написали вони в офіційному звернені.

У відомстві зауважили, що підтримують своїх колег з Мінкульту, які попросили очільника МВС Арсена Авакова взяти ситуацію у Львові під особистий контроль.

На ситуацію з ромським погромом, який призвів до жертв, також відреагували й українські правозахисники з майже десяти організацій. Вони наголосили, що саме спільна бездіяльність і непрофесійність української влади “призвели до того, що безкарність відповідних представників ультраправих рухів породила тенденцію, в результаті якої вже страждає не тільки людська гідність представників ромської національної меншини, але й людина втратила своє життя”. 

Нагадаємо, що останнім часом ромська громада активно стикається з дискримінацією в Україні. Лише за декілька місяців поточного року сталась низка нападів на їхні поселення в різних областях України. 23 травня на Тернопільщині група молодиків спалила ромський табір. 9 травня в селищі Рудне, поблизу Львова ромське поселення спалили невідомі. 22 квітня в Києві учасники праворадикальної громадської організації “С14” вигнали ромів з табору на Лисій горі, а також спалили їхні речі та намети. 7 червня представники “Національних дружин” Києва знищили ромський табір, що знаходився в Голосіївському парку. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter