Російські солдати розповіли про участь у конфлікті на Донбасі

Дата: 11 Травня 2015
A+ A- Підписатися

Російських військовослужбовців відправляють воювати на Донбас під виглядом навчань, багато з них звільняються зі збройних сил, щоб не брати участі у бойових діях.

Як зазначається в матеріалі Reuters, ці розповіді ставлять під сумнів твердження Кремля про те, що в Україні немає російських військ, а за ополченців росіяни воюють в якості добровольців.

Агентство поспілкувалося з військовими, які залишили службу, в тому числі і після того, як дізналися, що солдатів відправляють в Україну. Всі вони погодилися говорити лише на умовах анонімності, побоюючись переслідувань.

Один з них, мешканець Москви, розповів, що влітку минулого року його відправили до Ростовської області на навчання, але замість цього він опинився в Україні на танку у складі бронеколони.

Якийсь підполковник вже після перетину кордону сказав, що можуть посадити за невиконання наказу. Деякі почали відмовлятися там далі перебувати“, – розповів колишній військовослужбовець елітної Кантемирівської танкової дивізії.

За його словами, було двоє солдатів, які відмовилися воювати, і їх кудись забрали. Підполковник сказав, що на них завели кримінальну справу. Але пізніше товариші подзвонили їм і з’ясували, що вони просто звільнилися і поїхали додому. 

Колишній танкіст з Москви каже, що не поїхав би на Україну з власонї волі: “Та ні, навіщо? Це не наша війна. Якби війська там були офіційно, то так, це вже інша справа”. 

Він каже, що його відправили в Україну в кінці серпня минулого року і повернувся він до Росії на початку вересня під час перших мирних переговорів. Його екіпаж керував модернізованим російським танком Т-72Б3. Після повернення до Росії їм обіцяли нагороди та виплати, але військовослужбовці так і не отримали обіцяного, після цього звільнилися 14 людей. 

Інший солдат, який командував розрахунком реактивної системи залпового вогню “Град”, на умовах анонімності розповів, що влітку минулого року вони зайняли позиції орієнтовно в Ростовській області, за два кілометри від українського кордону. 

Офіцери говорили про навчання, але солдат згадує, що підготовка була, як до справжніх боїв: “Їхали без розпізнавальних знаків. Ми зняли всі свої кокарди, петлиці, шеврони. Все це прибрали. Сказали, що в польових умовах без цього ходять всі“. 

У вересні бойовий розрахунок отримав наказ відкрити вогонь по цілі, що знаходиться приблизно в 17 кілометрах – можливо, в Україні. Солдат каже – сподівався, що стріляв не по живих людях “або принаймні не влучив“. 

Від своїх товаришів він дізнався, що інша батарея з його частини перейшла кордон і перебувала на українській території 10 днів. Наприкінці січня його викликали з відпустки назад у частину, щоб їхати на навчання до Ростовської області – солдат вважає, що мова все ж таки йшла про Україну. Він і ще четверо солдатів вирішили звільнитися, щоб не брати участь у бойових діях в Україні. Процедуру звільнення вони завершили в березні. 

Також Reuters наводить свідчення присутності на Донбасі вихідців з Бурятії. 

Бурятський політик Доржо Дугаров каже, що один із солдатів з його республіки, який повернувся з України, сказав йому, що “люди не хотіли йти із західної частини (Росії), не було бажання, моральний дух впав”. 39-річний ополченець Євген Романенко з Донецька сказав Reuters, що під час лютневих боїв за Дебальцеве він був водієм військової вантажівки у складі бронеколони, яку супроводжували два танки з бурятськими екіпажами“, – пише агентство. 

Одного з бурятів показали по телебаченню на сході України, коли співак Йосип Кобзон в присутності ЗМІ 23 лютого відвідував поранених бійців в донецькій лікарні. Один з бійців повідомив йому, що він танкіст з Бурятії. Пізніше російська “Новая газета” опублікувала його ім’я – Доржі Батомункоев, військовослужбовець з частини 46108, що дислокується в бурятській столиці Улан-Уде.

Нагадаємо, 12 травня колеги російського опозиційного політика Бориса Нємцова, якого було вбито в лютому поблизу Кремля, планують оприлюднити його доповідь “Путін. Війна”, де містяться свідчення родичів загиблих військових про присутність російських військ в Україні.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter