У США чоловіку виплатять 21 млн доларів компенсації за помилкове засудження до довічного ув’язнення

Дата: 25 Лютого 2019
A+ A- Підписатися

Адміністрація міста Сімі-Веллі в Каліфорнії виплатить 21 мільйон доларів компенсації за помилкове довічне засудження американцю Крейгу Коулі.

Історію чоловіка розповідає видання ABC News.

Крейг Коулі після та до ув’язнення

У листопаді 1978 року у своїй власній квартирі поліція знайшла мертвою 24-річну Ронду Віх та її чотирирічного сина Дональда. Невідомий зловмисник задушив хлопчика, а його матір побив та зґвалтував. У подвійному вбивстві поліцейські одразу звинуватили Крейга Коулі, який зустрічався з Рондою два роки та розійшовся з дівчиною незадовго до трагедії.

Ронда та Дональд Віх

Його арештували в день убивства, а вже в 1980 році суд визнав Коулі винним у подвійному вбивстві та засудив до довічного ув’язнення. Водночас, коли чоловік втратив право остаточної апеляції, суддя у його справі наказав знищити всі докази у провадженні.

Ставити запитання до вироку суду вже 1989 року почав детектив Майкл Бендер. Він разом з батьками Коулі боровся за звільнення чоловіка. Згодом виявилось, що під час розслідування детектив у справі намагався підставити американця, а в листопаді 2017 року губернатор Каліфорнії Джеррі Браун помилував чоловіка, оскільки докази показали, що він не винен у вбивстві.

Минулого року штат Каліфорнія вже сплатив Коулі 2 мільйони доларів компенсації за неправомірне ув’язнення. Тепер, як зазначають журналісти, місто виплатить чоловіку 4,9 мільйона доларів, а решту суми покриють за рахунок страхування та з інших джерел.

Історія Коулі не унікальна. У травні минулого року суд виправдав Джона Банна, який відсидів у в’язниці 17 років за вбивство поліцейського, яке він ніколи не скоював. У 2009 році він отримав умовно-дострокове звільнення, а згодом заснував організацію, яка працювала над захистом прав в’язнів, і почав домагатися визнання своєї невинуватості.

В Україні за сфальсифікованими справами так само сидять невинні люди. Один з них – Володимир Панасенко, якого у вересні 2008 року Апеляційний суд Львівської області засудив до довічного позбавлення волі. Покарання чоловіку призначили за сукупністю злочинів, серед яких були замах на вбивство, вчинене на замовлення, з корисливих мотивів, за попередньою змовою групою осіб, способом, небезпечним для життя багатьох осіб, та організація вбивства неповнолітньої дівчини.

Адвокати Панасенка та низка правозахисників вважають, що справа проти нього сфальшована. Проблема справи чоловіка полягає в тому, що в українському законодавстві відсутній механізм дострокового звільнення довічно засуджених. Водночас, відбувши 20 років покарання, ув’язнені можуть звернутися до президента з проханням про помилування. У такому разі довічне ув’язнення можуть замінити на 25 років позбавлення волі.

У парламенті вже понад два роки лежить законопроект №2033а, який запроваджує механізм перегляду справ невинно засуджених і забезпечує їхнє право на правосудний вирок. Правозахисники неодноразово закликали владу ухвалити законопроект у другому читанні та забезпечити невинно засуджених правом на справедливий суд.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter