Аби не викладати “вчорашній день“: вийшов посібник про права людини для журналістів та медійних вишів

A+ A-

Вийшов з друку, а також доступний в електронному вигляді збірник конспектів лекцій “Права людини та мас-медіа в Україні”. Унікальність цього видання в тому, що в ньому коротко і змістовно розповідається про те, як сучасна журналістика в Україні має базуватися на цінностях прав людини.

Серед ключових тем – визначення адвокаційної журналістики, українська журналістика в умовах війни, нові медіа в системі утвердження прав людини, протидія мові ворожнечі та чутливе висвітлення прав дітей та літніх людей.

Також видання містить рекомендації з висвітлення ґендерних питань, взаємодії журналістів і правозахисників та інші.

Видання підготували викладачі журналістських кафедр – випускники Академії з прав людини для журналістів та журналісток, які проходили відповідне навчання майже протягом року. Загальну редакцію здійснили доцент Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, кандидат наук Костянтин Шендеровський та журналістка Центру інформації про права людини, координаторка Академії Ірина Виртосу.

На думку авторів, адвокаційна, або правозахисна, журналістика для України хоч і не є трендом, але вже помітні журналістські постаті та видання, які пишуть про права людини регулярно й охоплюють багато тем. А щоб підсилити українську журналістику, слід виховувати майбутніх фахівців, які б розуміли права людини, були чутливі до різних людей, вміли шукати спільну мову з ними.

Ірина Виртосу та Костянтин Шендеровський

“Нерідко доводилося чути від редакторів, що викладачі журфаків “не встигають” за медійними процесами і викладають учорашній день. Тепер я можу впевнено сказати, що знаю особисто щонайменше два десятки викладачів і викладачок, які тримають руку на пульсі завтрашнього дня. Вони і стали співавторами та співаторками видання “Права людини та мас-медіа в Україні”. Це не просто виконане домашнє завдання Академії. Це один з небагатьох посібників, які допомагають краще зрозуміти медійні процеси крізь призму прав людини. І хоч там можна відшукати суперечливі акценти щодо висвітлення чутливих тем – тим краще, якщо довкола правозахисної журналістики розгортатимуться дискусії”, – коментує Ірина Виртосу.

Також випускники Академії підготували збірник навчальних програм.

Координаторка Академії додає, що більшість викладачів тему прав людини включили в обов’язкове викладання різних дисциплін, зокрема журналістської етики, медіаосвіти тощо.

“А дехто “розхитує” свою кафедру, пропонуючи курс правозахисної журналістики чи права людини в українських ЗМІ як основний. Зміни однозначно відбуваються, але для цього потрібен час. З нетерпінням чекаю нову хвилю журналістів, для яких тема про права людини буде звичною справою”, – каже Виртосу.

Обидва видання розраховані на журналістів, студентів, аспірантів, викладачів, а також на широке коло читачів, які цікавляться медійними процесами в Україні.

Завантажити посібники і користуватися ними загалом або окремою його частиною (конспект лекції) може будь-хто, зокрема вищий навчальний заклад для підготовки студентів-журналістів або медіаорганізація для підвищення кваліфікації журналістів-практиків на цінностях прав людини.

Нагадаємо, упродовж півроку викладачі з-понад 20 журналістських факультетів з усієї України підвищували свій фаховий рівень в Академії з прав людини. Ініціювали запуск Академії Центр інформації про права людини, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Комісія з журналістської етики, Інститут журналістики КНУ імені Тараса Шевченка та Науково-методична комісія з журналістики та інформації Міністерства освіти та науки України. Діяльність Академії фінансово підтримали Програма розвитку ООН в Україні та Міністерство закордонних справ Данії.