Обмеження прав громадян: Безпека vs диктатура?

Марія Томак

Останніми днями мене діймає відчуття тривоги у зв’язку з просуванням думки, начебто диктатура має цілющі властивості.

Як авторитетні інтелектуали, які так чи інакше вмонтовані в систему ухвалення рішень в державі, так і окремі “ЛОМи” наполегливо просувають в публічному просторі думку про необхідність обмежень, слід розуміти, в тому числі, конституційних прав громадян України під приводом зовнішньої загрози.

Просувають так, що складається враження, ніби ця загроза виникла вчора, а не три роки тому і чому про це заговорили саме зараз - не зовсім зрозуміло. Принаймні, це незрозуміло мені.

І при цьому абсолютно неочевидно і знову ж таки незрозуміло, про що саме йдеться: кого і в чому варто обмежувати. Тобто озвучується ідея необхідності закручування гайок, але які саме гайки - не кажуть.

Від деяких текстів віє маніпуляцією, підміною понять, наполегливим бажанням повісити всіх собак на “демократію”, лібералів, толерантність і т.п. Наприклад, чому “демократичне мімімі” раптом стало винним у зовсім недавньому трагічному вбивстві офіцера ГУР в Києві? Я не бачу в цьому логіки, хоча “невістка”, безумовно, – зручна.

А, може, як слушно написала моя колега Оля Решетилова, - проблема в нереформованості спецслужб? Може, все складніше і не варто демонізувати громадянське суспільство за прикладом країни-агресора, бо це може погано скінчитися? До речі, травля Насті Станко – добрий приклад цієї ж кампанії.

Я не належу до табору зради, але тон подібних публікацій - чи вони мають вигляд величезних аналітичних статей, чи емоційних фейсбучних постів - у мене особисто викликає недобрі передчуття.

Окрім іншого, через ілюзії одновимірного світу, яку намагаються створити.

Начебто проблема тільки в Російській Федерації і її військовій агресії проти України. Начебто тільки в Росії є мафія і вона має потужний вплив на формування державної політики.

Щодо Росії - це, безперечно, так і є. Росія - агресор, який несе загрозу не тільки Україні, а й усьому світу. Так само згодна з тим, що “гібридна війна” потребує винайдення адекватного формату оборони. Але. Оборонятися нам пропонують диктатурою.

Окрім того, в мене запитання про нашу “хату”: а хіба в Україні із впливом криміналітету все значно краще? Створення ідеалістичної чорно-білої картинки, в якій у нас все тільки добре, - це дуже привабливо, але тоді хто мені пояснить секрет успіху Юрія Крисіна в судах? Що саме дає йому можливість безкінечно звільнятися з-під варти і повертатися до сумнівної діяльності? ФСБ?

Що або хто дає можливість обвинуваченим (!) екс-беркутівцям тікати в Росію через українсько-російський кордон - цілком офіційно? Тільки Кремль чи ще тут хтось “підмазує”? Що дає обвинуваченим у торгівлі людьми можливість почуватися так, що вони дозволяють собі погрожувати родинам потерпілих у залі суду в присутності прокурорів, а потім переносити ці погрози, в тому числі на журналістів, у коментарях у соцмережах? Ліберали? Демократія?

І чи можемо ми якось мати справу з усім цим, не володіючи громадянським інструментарієм своїх прав і свобод, які нам, власне, і гарантує Конституція? Думаю, що ні. Тому ці прозорі натяки та інтелектуальні викладки про те, чому потрібна диктатура - мене лякають.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Конституційні права: Що змінити, аби їх захистити?

"Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави".

Ось смисл існування держави. Це стаття 3 Конституції.

Розумію, що в усьому цьому “прокачуванні” громадської думки є певна мета (найімовірніше, дуже прагматична і внутрішньополітична), намагаюся не впадати у фаталізм, але, боюся, що ми можемо і не відчути, як проскочимо вивіску welcome to Russia...

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Дякуємо, інформація про помилку відправлена
Будь ласка, виберіть текст
Ви вибрали забагато тексту
Мітки: Конституція
x
В чому помилка?
Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини