Біженці, ЛГБТ-спільнота, ВІЛ-позитивні люди – закінчилася четверта сесія Академії з прав людини для викладачів журналістики

A+ A-

25-27 січня у Бучі біля Києва відбулася четверта сесія Академії з прав людини для викладачів журналістики. Учасники Академії розглядали особливості висвітлення у ЗМІ проблематики ЛГБТІ-спільноти, мігрантів, біженців та шукачів притулку, внутрішньо переміщених осіб, ВІЛ-позитивних людей, секс-працівників, ув’язнених та наркозалежних людей. 

Семінари Академії мають підвищити обізнаність викладачів і викладачок журналістики у сфері прав людини й завдяки цьому посилити чутливість ЗМІ до проблематики меншин та вразливих груп, а також сприяти дотриманню етичних журналістських стандартів у висвітленні питань, пов’язаних із правами людини, рівності та недискримінації. У проекті беруть участь 24 викладачі з 20 університетів України (Київ, Львів, Черкаси, Житомир, Ужгород, Херсон, Кропивницький, Харків, Хмельницький та інші міста).

Четверту сесію розпочав експерт з питань масової комунікації, національний експерт з питань здоров’я та прав і свобод людини для ЛГБТІ Святослав Шеремет, який розкрив питання сексуального та ґендерного різноманіття. Йшлося про основні факти про ЛГБТІ в Україні, прояви дискримінації за ознаками СОҐІ, а також журналістську етику у висвітленні ЛГБТІ-тематики. Яна Салахова, експертка з питань розмаїття та недискримінації, учасниця мережі “Ініціатива Розмаїття”, зупинилася на висвітленні проблематики біженців, мігрантів та вимушених переселенців у ЗМІ – як правильно використовувати терміни “національність” і “етнічне походження”, яка різниця між поняттями “мігрант”, “біженець”, “шукач притулку”, “внутрішньо переміщена особа” та яка поточна ситуація та основні проблеми і загрози для цих груп в Україні. 

Яна Салахова

Дмитро Шерембей, голова координаційної ради Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ, розповів про особливості висвітлення у ЗМІ тематики ВІЛ-СНІДУ, про особливості вірусу та розповсюдження ВІЛ-інфекції, особливості поведінки груп, уразливих до ВІЛ, міфи і стереотипи в медіа щодо ВІЛ-інфекції та вразливих груп та найбільш поширені помилки у журналістських матеріалах на цю тему. Наталія Ісаєва, керівниця організації “Легалайф-Україна”, зупинилася на тому, як і навіщо говорити у ЗМІ про секс-роботу, які терміни коректно вживати стосовно секс-працівниць та як порушуються права цієї групи. 

Анна Мартинюк, експертка ВБО “Конвіктус Україна”, розповіла про особливості висвітлення у ЗМІ проблематики наркозалежності та про зменшення шкоди як частину медичної та соціальної допомоги для людей, які вживають наркотики. 

Олександр Букалов, керівник департаменту з питань помилування Адміністрації Президента України, експерт правозахисної організації “Донецький Меморіал”, розкрив тему про висвітлення у ЗМІ проблематики ув’язнених осіб і екс-засуджених. 

Наступна сесія, яка стане завершальною у програмі Академії, відбудеться у березні 2018 року.