Тривожна ситуація з дотриманням прав людини в Криму потребує міжнародної уваги

A+ A-

Три українські правозахисні громадські організації і Фонд домів прав людини закликають Генеральну Асамблею ООН обговорити ситуацію із дотриманням прав людини у Криму, яка серйозно погіршилася з часу анексії півострову Росією в березні 2014 року.

Генеральна Асамблея ООН розпочала сесію у Нью-Йорку і готується прийняти декілька резолюцій у цю п’ятницю, 4 листопада.

Фонд домів прав людини і його українські партнери, Кримська правозахисна група, Центр інформації про права людини і Українська Гельсінська спілка з прав людини, наголошують на систематичності порушень прав людини, що стаються як наслідок російської окупації Криму, і закликають Генеральну Асамблею ООН розглянути ситуацію із дотриманням прав людини на півострові.

Ці порушення включають в себе репресії проти громадянського суспільства і засобів масової інформації, розпалювання ненависті і зачищення території від небажаних людей, а також серйозні обмеження українського і міжнародного доступу до Криму.

Фонд домів прав людини і його українські партнери звертаються до Генеральної Асамблеї ООН з проханням чітко закликати до дотримання всіх прав людини всіх людей в Криму, а в подальшому притягнути до відповідальності окупаційну владу у Криму за порушення прав людини, скоєних на території, що знаходиться під її контролем. Зокрема, правозахисні організації закликають Генеральну Асамблею ООН:

  • Прийняти резолюцію про ситуацію із дотриманням прав людини в Криму з початку окупації і анексії Криму Російською Федерацією.
  • Забезпечити всебічний доступ до Криму і наголосити на тривожній ситуації з правами людини в такій резолюції, особливо щодо системного характеру порушень верховенства права і прав людини, придушення громадянського суспільства і засобів масової інформації, переміщення населення, і розпалювання ненависті.
  • Чітко засудити і вимагати відповідальності за залякування, переслідування, репресії і інші порушення прав людини відносно правозахисників в Криму.
  • Згадати резолюцію Генеральної Асамблеї 68/262 [в якій ООН ствердила територіальну цілісність України].

Флоріан Ірмінгер, керівник з адвокації Фонду домів прав людини, коментує: “Після прийняття резолюції про територіальну цілісність України в 2014 році Генеральна Асамблея тепер має виступити з чітким посланням до тих, хто порушує права людини в Криму, наголосивши, що вони будуть притягнуті до відповідальності. Міжнародне співтовариство повинно підкреслити, що люди, які живуть у Криму, і люди з Криму мають права і що їхні права повинні бути дотримані. Якщо місцева окупаційна влада не в змозі зробити це, принаймні, міжнародне співтовариство повинне віддати цим людям належне“.

На засіданні Ради з прав людини у вересні 2016 року, Фонд домів прав людини підкреслив зростаючу “росіянізацію” Криму і супутні порушення прав людини, і просив міжнародне співтовариство продовжувати ретельно вивчати ситуацію із дотриманням прав людини. Фонд закликав усі сторони триваючого конфлікту в східній Україні виконувати свої зобов’язання за міжнародним правом у сфері прав людини.

Українські громадські організації представили хроніку окупації і порушення прав людини в Криму у доповіді від 2016 року “Півострів страху”.