В Україні спростили процедуру відкриття бізнесу

Дата: 30 Листопада 2015
A+ A- Підписатися

Представники бізнесу, що достукалися до влади, отримали точкові зміни у своїх галузях, але системності немає.

Як повідомляє кореспондентка Центру інформації про права людини, про це сказав Василь Поворозник, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень.

Один з варіантів проведення реформи дерегуляції, досить швидкий, який застосовували в інших країнах: з певного моменту оголошується, що визначена кількість нормативних актів більше не діють, а до того держава має напрацювати законодавчі зміни.

“Україна йде іншим шляхом – це поступовий перегляд всієї нормативної бази. Проблема в тому, що ми навіть не знаємо остаточну кількість цих регуляторних актів. Експерти з Міністерства економіки говорять про приблизно 30 тисяч актів. Очікується, що практично по кожному регуляторному акту експертна комісія має зробити висновок: залишити, як є, бо він корисний, переробити або скасувати”, – каже експерт.

Поворозник зазначає, що це велика робота, яка потребує певної ресурсної бази з боку уряду. Лише зусиль громадського сектору та експертного середовища, на його думку, вже недостатньо.

Під час запровадження змін дуже активним є громадське суспільство, зокрема пропозиції надає громадська організація Easy Business та “Реанімаційний пакет реформ”.

Станом на 20 листопада виконано 36% запланованих заходів.

За результатами опитування, проведеного серед експертів під час втілення дерегуляційної реформи, 91% опитаних сказали, що реформа проводиться низькими або вкрай низькими темпами. 62% вважають, що найбільша перешкода у проведенні реформи – саботаж з боку посадовців. 47% вважають підготовані документи недостатньо якісними.

Дерегуляція є однією з найбільш складних реформ, каже експерт. Основні зміни мають відбуватися не на законодавчому рівні, а на рівні підзаконних нормативних актів, зміни стандартів.

Процес зараз відбувається хаотично і має вибірковий характер. Ті представники бізнесу, що достукалися до влади, отримали точкові зміни у своїх галузях. Але системності немає. Тому, на думку експерта, загальний план потрібно переглянути.

“Немає консенсусу, загального розуміння, як повинна проводитись реформа”, – говорить експерт.

Згідно з даними експертизи Міжнарожного центру перспективних досліджень, серед напрацювань – спрощення процедури відкриття бізнесу, можливість отримати безстрокові ліцензії на всі види господарської діяльності в електронному вигляді та на паперовому носії, ухвалення європейських стандартів безпечності та якості харчових продуктів, скасування з 2016 року обов’язкової сертифікації нових автомобілів та 16 груп продуктових товарів.

Поворозник наголошує на недостатній медійній підтримці реформи.

“Навіть ті позитивні напрацювання, які є в сфері дерегуляції, зазвичай не розходяться далі Фейсбуку“, – говорить експерт.

Нагадаємо, раніше Центр інформації про права людини повідомляв, що новоутворені громади не можуть отримати кошти для вирішення господарських питань для через те, що це не прописано у законодавстві.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter