Громадські організації Польщі заявляють про тиск з боку влади

Дата: 05 Вересня 2017
A+ A- Підписатися

Громадські організації Польщі заявляють, що зазнали безпрецедентного тиску внаслідок своїх заперечень проти урядового плану судової реформи та через свою участь у мирних громадських протестах у другій половині липня 2017 року.

Про це йдеться у заяві польської Фундації “Відкритий Діалог”, текст якої переданий Центру інформації про права людини.

Згідно з заявою, тиску, зокрема, зазнали неурядові організації “Громадяни Польщі” (Obywatele RP), Фундація “Відкритий Діалог” (Fundacja Otwarty Dialog), Комітет із захисту демократії (Komitet Obrony Demokracji) та “Демократія в дії” (Akcja Demokracja).

Ці організації критикували державні органи влади та підтримували громадські протести проти замаху на незалежність судової влади та неупередженість суддів у вигляді неконституційних законопроектів.

“Польське громадське телебачення TVP, контрольоване правлячою партією, розпочало масову кампанію з метою зганьбити і обмовити вищезгадані організації та, в більш широкому плані, усі незалежні громадські ініціативи”, – йдеться у заяві.

У Фундації заявляють, що критично налаштованим організаціям висунуто підозру в штучному провокуванні протестів на захист судів та Конституції і маніпулюванні громадською думкою за гроші, отримані з-за кордону. Організації звинувачуються у намірах спровокувати криваву революцію і повалення уряду для досягнення інтересів іноземних держав та інших іноземних агентів.

Згідно з заявою, наразі в країні видаються і публічно обговорюються проекти законодавчих актів, спрямовані на впровадження спеціального нагляду за НУО, включно з контролем з боку спецслужб, і обмеження їх доступу до іноземного фінансування.

А 27 липня Міністерство закордонних справ Польщі зажадало пояснень від Фундації “Відкритий Діалог” з приводу того, що вона нібито закликає до незаконної діяльності та невизначених особистих нападків. Фундація передбачає, що Міністерство закордонних справ може зробити кроки, що ведуть до припинення діяльності правління Фундації. Адже на прохання міністра закордонних справ 7 серпня фіскальні органи розпочали спеціальну фінансову і митну перевірку Фундації “Відкритий Діалог”, незважаючи на те, що різні перевірки вже проводилися в попередні роки.

Ворожі дії проти конкретних неурядових організацій та критично налаштованого громадянського суспільства загалом здійснюються правими депутатами і депутатами Європарламенту з Польщі. Це зокрема, Анна Фотига, Станіслав Пьєнта, Адам Андрушкевич, Томаш Жимковський, Доміник Тарчинський.

Автори заяви також наголошують, що під дискредитуючу кампанію потрапили і критично налаштовані представники ЄС та Єврокомісії. Влада робить спроби скерувати громадську думку проти них, тим самим посилюючи радикальні антиєвропейські і ксенофобські настрої.

Ця кампанія підтримується вкрай правими і націоналістичними організаціями, і подібні напади призводять до масової хвилі ворожих висловлювань та погроз. Жертвам нападів відмовляють у праві на громадянство Польщі.

Автори заяви також звертають увагу на зростаючу агресію, спрямовану проти громади українців у Польщі. Це пов’язано, зокрема, з участю громадян України, які проживають у Польщі, у протестах і в минулих гучних акціях з надання гуманітарної допомоги, організованих для України Фундацією “Відкритий Діалог”. Результатом цієї діяльності стала різка поляризація у суспільстві та виникнення обставин, що сприяють зростанню неприязні до громадських ініціатив, біженців та іммігрантів.

Автори заяви просять членів Європейського парламенту закликати уряд Польщі відновити курс на демократію і європейські стандарти і гарантувати незалежність ініціатив громадянського суспільства в Польщі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter