Громадські організації вимагають скасувати Закон “Про всеукраїнський референдум” та невідкладно ухвалити його нову редакцію

A+ A-

ЗАЯВА

учасників Форуму “Рятуйте Референдум”

 

1 грудня 2016 року

25 років тому на національному референдумі ми проголосували за проголошення незалежності України. Сьогодні ми позбавлені права вирішувати питання загальнонаціонального значення на референдумі, оскільки все ще продовжує діяти Закон “Про всеукраїнський референдум” 2012 року.

Чинний Закон “Про всеукраїнський референдум” було прийнято 6 листопада 2012 року. Проект цього Закону був підготовлений без залучення експертної спільноти та громадськості та ухвалений як Закон з грубим порушенням конституційної процедури.

Національні експерти та міжнародні організації, у тому числі й Венеціанська комісія, наголошували на тому, що Закон “Про всеукраїнський референдум” суперечить не лише Конституції, але й міжнародним стандартам, не узгоджується із законами про вибори та не враховує кращі європейські практики у відповідній сфері. Він також дозволяє маніпулювати результатами волевиявлення виборців, а також досягати недемократичних цілей. Крім того, він дозволяє підміняти діяльність органів влади та ухвалювати недемократичні рішення, які будуть обов’язковими для виконання всіма органами влади та громадянами.

Серед основних вад Закону: 

  • неконституційний порядок зміни Конституції України в обхід парламенту, зокрема – шляхом прийняття нової Конституції;
  • можливість блокування владою будь-яких ініціатив щодо проведення невигідних їй референдумів;
  • відсутність гарантій незалежності комісій з референдуму від зовнішнього впливу, що негативно впливатиме на адміністрування референдуму;
  • нерівні можливості для прихильників та опонентів питання референдуму насамперед щодо проведення агітації, що позбавляє громадян можливості здійснити усвідомлений вибір; 
  • можливість винесення на референдум законопроектів, у тому числі й проекту нової Конституції чи змін до чинної Конституції, без їх попереднього обговорення;
  • можливість ухвалення на референдумі рішень меншістю виборців (у зв’язку з відсутністю у Законі вимог щодо мінімальної явки громадян у день референдуму).

З метою скасування цього недемократичного Закону та ухвалення замість нього нового Закону “Про всеукраїнський референдум”, який би враховував вимоги Конституції, міжнародні стандарти та кращі практики у сфері референдумів: 

  • створено коаліцію громадських організацій “За чесний референдум” (початок 2013 року);
  • підготовлено подання щодо неконституційності Закону, яке подано до Конституційного Суду народними депутатами України (1 грудня 2014 року);
  • підготовлено проект нової редакції Закону “Про всеукраїнський референдум” (проект Закону № 2145а), який було зареєстровано в парламенті народними депутатами України (23 червня 2015 року).

Після Революції Гідності новообраний парламент так і не спромігся скасувати неконституційний та недемократичний Закон “Про всеукраїнський референдум”. Хоча з моменту внесення до Конституційного Суду подання щодо визнання цього Закону неконституційним минуло два роки, рішення у справі Судом прийнято не було.

Ми, представники громадських організацій, вважаємо таку бездіяльність органів влади неприпустимою. Дія недемократичного Закону з вкрай сумнівною конституційністю, як і ініціювання та проведення за цим Законом будь-яких референдумів, становить значну загрозу подальшому демократичному розвитку держави.

У зв’язку з цим

ЗАКЛИКАЄМО:

  1. Верховну Раду України: скасувати Закон “Про всеукраїнський референдум” від 6 листопада 2012 року та невідкладно ухвалити його нову редакцію, яка відповідатиме Конституції України, а також європейським стандартам та кращим практикам.
  2. Конституційний Суд України: прискорити процес розгляду та прийняття рішення у справі щодо неконституційності Закону України “Про всеукраїнський референдум” від 6 листопада 2012 року.
  3. Президента України: дати публічну оцінку Закону “Про всеукраїнський референдум та окреслити шляхи, строки і механізми приведення Закону “Про всеукраїнський референдум” у відповідність до Конституції, міжнародних стандартів та кращих європейських практик.

Цю заяву підготовлено за підсумками національного форуму “Рятуйте референдум”, що відбувся 1 грудня 2016 року і був організований Міжнародною фундацією виборчих систем спільно з Центром політико-правових реформ за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку, Міністерства міжнародних справ Канади та уряду Великої Британії. Позиції, відображені у заяві, можуть не співпадати з позицією Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади (Global Affairs Canada), уряду США, уряду Канади або уряду Великої Британії.