Громадськість просить ЦВК спростити процедуру тимчасової зміни місця голосування для переселенців та жителів окупованих територій

A+ A-

Голові Центральної виборчої комісії Сліпачук Т.В.

Шановна Тетяно Володимирівно!

Від імені громадських організацій, що опікуються правами внутрішньо переміщених осіб та мешканців тимчасово окупованих територій України, висловлюємо Вам свою повагу та вітаємо позицію Центральної виборчої комісії щодо спрощення доступу громадян України до участі у виборах.

Високо цінуючи зусилля Центральної виборчої комісії, спрямовані на захист та забезпечення реалізації конституційних виборчих прав громадян України, просимо Вас розглянути можливість лібералізації процедури тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси на загальнодержавних виборах (у разі необхідності звернувшись до Верховної Ради України з пропозиціями комплексних законодавчих змін), зокрема:

1. Забезпечити можливість подання заяви про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси через онлайн-кабінет виборця на сайті Державного реєстру виборців.

2. Розробити механізм, який дозволить уникнути необхідності повторного подання заяви про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси, за бажанням виборця (через онлайн-кабінет, через відповідну позначку в заяві тощо) в разі призначення повторного голосування.

3. Дозволити мобільним категоріям громадян не надавати до заяви про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси документи, що обґрунтовують необхідність зміни місця голосування. Наразі ця норма майже безперешкодно працює для виборців, виборча адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях Донбасу та Криму.

4. Забезпечити можливість брати участь у загальнодержавних виборах громадянам України, які не мають зареєстрованого місця проживання, зокрема:

– тим громадянам України, які вибули з Реєстру виборців (наприклад, студенти, які виписались з гуртожитків та не змогли повернути попередню реєстрацію місця проживання);
– дітям з числа внутрішньо переміщених осіб, які досягли 18 років, але при отриманні паспорта громадянина України не змогли зареєструвати місце проживання ані за адресою покинутої домівки, ані за місцем фактичного проживання.

Враховуючи вразливе становище громадян України, що постраждали внаслідок російської агресії, а також необхідність підвищення рівня участі громадян у виборах, просимо Вас у найближчий час внести необхідні зміни до нормативно-правових актів та забезпечити можливість безперешкодного доступу до голосування громадян України на виборах 31 березня 2019 року.

З повагою,

Тетяна Дурнєва, ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

Альона Луньова, ГО “Центр інформації про права людини”

Олександр Галкін, ГО БФ “Право на Захист”

Валерія Вершиніна, Програма “Радник з питань ВПО”, Stabilization Support Services

Олександра Дворецька, БФ “Восток SOS”

Валерія Поклонська, ГО “Донбас СОС”

Таміла Ташева, ГО “Крим СОС”