Як у Празі активістів навчали домовлятися з владою щодо ЛГБТ-спільноти

A+ A-

Коли в Чехії тривають дебати про надання права всиновлювати дитину гомосексуальним парам, в Україні лиш недавно заборонили дискримінацію на роботі за ознаками сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності (СОГІ).

Прийнявши 12 листопада антидискримінаційну поправку до Кодексу законів про працю, Верховна Рада чи не вперше на законодавчому рівні визнала існування ЛГБТ-спільноти (лесбійки, геї, бісексуали і трансґендери).

Не все так райдужно було свого часу і в Чехії. Так, щоб мати закон про реєстроване партнерство, чеським ЛГБТ-активістам довелося п’ять разів зазнавати поразки – саме стільки законопроект провалювався на голосуванні в парламенті. Аж поки у 2006 році його таки не прийняли…

Як відстоювати свої права ЛГБТ-активістам, як знаходити спільну мову з владою, як реагувати на дискримінацію – про це та багато іншого дізнавалися українські громадські активісти під час стажування в Празі. Серед учасників була і наша журналістка, головна редакторка сайту Ірина Виртосу.

Програма “Зміцнення співпраці між організаціями сексуальних меншин та покращення їх діалогу з представниками влади” містила різні питання: історія ЛГБТ-руху в Чехії, зміна думки громадськості за допомогою фестивалю фільмів про сексуальні меншини “Між поверхами” (Mezipatra), як уряд реагує на потреби ЛГБТ-спільноти, секрети успіху Празького Прайду (Prague Pride), соціальні та психологічні потреби людей з ВІЛ тощо.

Кожен з дев’яти українських учасників – громадських активістів, представників влади, журналістів – міг відшукати корисну для себе інформацію.

“Участь у цій програмі надихнула мене приділити більше уваги інформаційній роботі з молоддю від 10-12 років задля зниження рівня гомофобії як оточення, так і самих сексуальних меншин. Після повернення з Праги планую організувати тренінг для шкільних психологів з питань консультування ЛГБТ. На жаль, в Україні психологи поки що не мають відповідних знань та не можуть надавати учням школи якісні послуги”, — прокоментував заступник директора Запорізького благодійного фонду “Гендер Зед” Олександр Витвіцький.

Українським колегам слід взяти на озброєння інструменти лобіювання й впливати на владу не тільки акціями протесту. Це відзначила голова правління Вінницької громадської організації “Інформаційно-просвітницький центр “Вісь”, експертка Коаліції з протидії дискримінації Світлана Дубина.

“Я людина прямого активізму. Але тут, у Празі, переконалася, що існують історії успіху домовленостей або лобіювання. Мене дуже вразила професійність і ретельність чеських активістів у підготовці й просуванні антидискримінаційного законодавства”, – зазначає Світлана Дубина.

Учасницю програми також вразила зустріч із співзасновником Руху за рівність геїв Іржи Громадою. “Іржи сказав: “Ми своє зробили. І ми можемо піти. А далі – боротьба молодих”. От ця солідарна комунікація між поколіннями активістів неймовірна, це те, чого нам так бракує”, – вважає експертка.

Діяльність чеських колег із роботою українського Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини порівнював під час стажування Сергій Пономарьов, заступник начальника Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та ґендерної рівності Секретаріату Уповноваженого.

“Найперше, мені було цікаво дізнатися, що місцевий омбудсман чимало уваги приділяє дослідженням з питань дискримінації. Це та практика, яку варто було б запровадити у нас. Водночас я відзначив, що ми не обмежуємося моніторингом порушень прав людини, і часто виступаємо лоббі антидискримінаційних законів”, — зазначив Пономарьов.

Перебування громадських активістів у Празі збіглося з історичними подіями в Україні – прийняттям десяти законопроектів у рамках виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму в Україні. Тож під час зустрічі з чеськими колегами учасники програми оперативно інформували про гарячі події в Україні.

Так, у день, коли прийняли поправку до Кодексу законів про працю, учасники були в гостях в організаторок Prague Pride. Зокрема, віце-президентка Катержина Сапарова (Katerina Saparova) та піар-менеджерка Богдана Рамбовськова (Bohdana Rambovskova) розповіли майже авантюрну історію, як вони до Празького Прайду запросили Кончіту Вурст.

“Це надзвичайно важливо, коли такі заходи підтримують знаменитості. Їм довіряють, а це, у свою чергу, допомагає руйнувати стереотипи щодо сексуальних меншин. Так, у Києві Марш рівності 2015 року публічно підтримали депутати Сергій Лещенко та Світлана Заліщук, письменниця Лариса Денисенко, громадська активістка Ірина Славінська та інші. На черзі пані Вурст?”, — ділилася враженнями віце-президентка громадської організації “Харківське жіноче об’єднання “Сфера” Анна Шаригіна.

“Після зустрічі з організаторками Празького Прайду ми також запропонували Катержині та Богдані зробити спільне фото на підтримку української ЛГБТ-спільноти й України загалом. Чеські активістки нас підтримали. Для нас було важливо з Праги підтримати активістів, які вийшли під Верховну Раду задля прийняття важливих законів”, — коментує журналістка Ірина Виртосу.

Програма “Зміцнення співпраці між організаціями сексуальних меншин та покращення їх діалогу з представниками органів влади” Проекту “Навчальні програми професійного зростання” та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у Чехії реалізовувала організація KNO (Kelly Novak Opportunities). Її програмний координатор Петра Черна (Petra Černá) розповіла, що в пошуках контактів різних ЛГБТ-організацій їм допоміг директор Prague Pride Чеслав Валек (Czeslaw Walek).

“Ми намагалися створити якісну та цікаву програму, щоб учасники мали змогу дізнатися, як працюють чеські громадські організації в темі ЛГБТ, налагодити контакти, надихнутися на нові проекти”, — прокоментувала Петра Черна і далі додала: “Відверто, ми на початку побоювалися, чи знайдемо спільну мову з групою. Бо всі учасники дуже різні й мали свої запити від програми. Зрештою, все вдалося!”, — усміхнулася співорганізаторка.

Фото Ірини Виртосу, Маркети Фікової