Як знайти роботу учаснику військових дій після демобілізації

Дата: 11 Жовтня 2018 Автор: Петро Смирнов

Українці, які повертаються додому після військових дій у межах АТО чи ООС, часто мають заново налагоджувати життя. Окрім проблем, пов’язаних із психологічною реабілітацією, також існує проблема працевлаштування, адже не всі роботодавці виконують прописані в законодавстві норми щодо збереження робочого місця за мобілізованими громадянами.

На основі інформації, наданої Київським міським центром зайнятості, Центр прав людини ZMINA підготував інструкцію для ветеранів війни на сході України, які хочуть знайти роботу.

Я ПОВЕРНУВСЯ З АТО/ООС ТА ШУКАЮ РОБОТУ. ЩО МЕНІ РОБИТИ?

Звісно, можна спробувати самостійно знайти нове місце роботи, але цей процес може зайняти багато часу та, можливо, буде тяжким, адже в суспільстві існують певні стереотипи щодо військовослужбовців, які повернулися зі сходу. Тому, якщо ви не хочете займатися пошуками самостійно, ви можете звернутися до центру зайнятості, щоб спеціалісти допомогли з цим.

У центрі зайнятості працівники відразу ж внесуть вас до своєї бази (для цього вам треба принести із собою паспорт, ідентифікаційних код, військовий квиток та трудову книжку, якщо вона у вас є), а після цього почнуть пошук роботи у власній базі вакансій.

Слід пам’ятати, що звернутися ви можете до будь-якого центру зайнятості в будь-якому куточку України, адже надання допомоги не залежить від місця вашої реєстрації.

ЯКІ ПЕРЕВАГИ ПОШУКУ РОБОТИ ЧЕРЕЗ ЦЕНТР ЗАЙНЯТОСТІ?

На популярних сайтах, де шукають робітників, є багато вакансій, куди охоче беруть колишніх військовослужбовців, проте зазвичай вони всі пов’язані з охороною чи тяжкою фізичною працею, тож, якщо ви хочете змінити профількраще звернутися до центру зайнятості.

Так, у Київському міському центрі зайнятості стверджують, що лише за січень-вересень цього року кількість роботодавців у їхній базі зросла на 46%, а кількість вакансій – на 6%.

Крім того, служба компенсує роботодавцям єдиний соціальний внесок (ЄСВ), що краще мотивує їх працевлаштовувати колишніх військових. У 2016 році набули чинності поправки до Закону "Про зайнятість населення", що стосуються учасників бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення. Згідно з документом, повну компенсацію ЄСВ можуть отримати ті роботодавці, які працевлаштовують ветеранів АТО за направленням служби зайнятості на строк не менше двох років.

ЯК МЕНІ ДОПОМОЖУТЬ ЗІ ЗМІНОЮ СПЕЦІАЛЬНОСТІ?

У службі зайнятості є окремий відділ, який працює над профорієнтацією. Його фахівці проводять спеціальні тести із шукачами роботи, які показують, чим саме їм буде цікаво займатись. Разом з тестами проводять також консультацію з психологом.

Після цього ви можете пройти повну перекваліфікацію або підвищити ту, що маєте. При цьому час, який ви витратите на це, залежить лише від складності зміни професії; найдовші курси перекваліфікації можуть тривати до дев'яти місяців.

У Київському міському центрі зайнятості цього року послугами фахівців профорієнтації скористалися понад 85 тисяч осіб.

МЕНІ ДОПОМОЖУТЬ, ЯКЩО Я ХОЧУ ВІДКРИТИ СВІЙ БІЗНЕС?

Так, у центрах зайнятості працюють спеціалісти з розроблення бізнес-плану, питань, пов’язаних зі спілкуванням з податковою, та інших, що турбують молодих підприємців. У центрів є можливість направити вас на курси для підприємців, де вас більш детально навчать основам цієї справи.

А ГРОШІ НА ВЛАСНУ СПРАВУ ДАДУТЬ?

Так, в Україні діє Закон "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", де прописано, що фінансова допомога з безробіття, яку зобов’язана надавати держава, може виплачуватися одноразово для організації підприємницької діяльності.

Для цього треба подати до центру зайнятості відповідну заяву та бізнес-план, потім документи розгляне спеціальна комісія. Зараз центри зайнятості зобов'язані надавати таку допомогу насамперед ветеранам АТО чи ООС.

Розмір допомоги на відкриття бізнесу визначається як сума щомісячної виплати з безробіття за період, протягом якого ви мали б отримувати таку допомогу.

Наприклад, якщо учасник АТО перебував на обліку як безробітний протягом одного місяця і за цей місяць отримав щомісячну виплату з безробіття, то допомога на відкриття власної справи дорівнюватиме сумі, яку б він повинен був отримати протягом наступних 11 місяців безробіття.

ЯКУ САМЕ ДОПОМОГУ З БЕЗРОБІТТЯ МОЖНА ОТРИМАТИ?

Після того як ви прийшли до центру зайнятості, спеціалісти відразу запропонують вам отримати статус безробітного, який дозволяє кожного місяця отримувати фінансову допомогу. При цьому потрібно пам’ятати, що її об’єм залежить від вашого стажу та розміру заробітної платні на останньому місці роботи за останній рік. Саме тому до служби зайнятості краще звертатися не пізніше ніж через 12 місяців після звільнення.

В Україні працює спеціальний Закон “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, де зазначено, що "час перебування громадян на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби", а тому роки, які ви провели на сході, зарахують вам як стаж.

Тобто чим більше грошове забезпечення отримував колишній військовослужбовець – тим більший розмір допомоги з безробіття, а відповідно, й одноразової виплати.

Слід зазначити, що зручним пошуком роботи в інтернеті є сайт Jooble.

ЧИ МОЖУ Я ВІДМОВИТИСЯ ВІД РОБОТИ, ЯКУ ПРОПОНУЮТЬ У ЦЕНТРІ?

Звісно. Порядок відмови прописаний у Законі "Про зайнятість населення". Водночас є певні обмеження: якщо ви відмовляєтеся від двох запропонованих вакансій, у тому числі за набутою професією за направленням, то центр знімає вас із реєстру безробітних. У такому разі наступна реєстрація можлива не раніше ніж через 90 календарних днів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter