Капкани в центрі Херсона: активісти провели заходи на підтримку політв’язнів та військовополонених (фото)

Дата: 15 Серпня 2019
A+ A- Підписатися

Сьогодні в Херсоні відбулась одноденна акція на підтримку українських політичних в’язнів та військовополонених. На вулиці Суворова правозахисні організації встановили 121 капкан – саме така кількість українських громадян незаконно позбавлені волі у в’язницях Росії і окупованого Криму.

Як повідомляє Центр прав людини ZMINA, йдеться про 97 політв’язнів і 24 моряки зі статусом військовополонених, які утримуються в російських тюрмах та в окупованому РФ Криму за сфабрикованими обвинуваченнями.

Організатори акції нагадують, що на початку 2014 року Росія окупувала Крим і розв’язала збройний конфлікт на Донбасі. Водночас окупаційна влада почала політичне переслідування на півострові українців та кримських татар, приписуючи їм сфабриковані кримінальні справи. Це переслідування продовжується і сьогодні.

За даними українських правозахисних організацій, за час окупації сотні українців і кримських татар побували за ґратами; 12 кримінальних справ і понад 300 адміністративних було порушено за мирні зібрання; більш ніж 30 кримінальних справ стосувалися членства в заборонених у РФ організаціях; ще понад 70 справ було порушено в межах “антиекстремістського” законодавства РФ.

У Херсоні активісти акції “В’язні Кремля” розмістили капкани із закритими щелепами, показуючи, що вони вже схопили свою здобич – українських політичних в’язнів, яких незаконно утримують у Росії та окупованому нею Криму. У деяких капканах лежать речі бранців Кремля – взуття, одяг. До кожного прикріплено залізний ланцюг, на кінці якого бирка з написом “Сделано в Кремле”.

“Сьогодні окупований Крим – це сіра зона, територія безправ‘я. Будь-який громадянин України не може почувати себе безпечно в Криму, йому можуть інкримінувати будь-який злочин, і на основі цього незаконно позбавити волі. Позбавлення волі за певні політичні, релігійні погляди, етнічну чи національну належність, на жаль, стали звичним явищем в окупованому Криму”, – каже Антон Кориневич, постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим.

Правозахисники наголошують, що важливо документувати порушення прав людини в Криму і спостерігати за судовими процесами в політично мотивованих справах та висвітлювати їх. Над цим, зокрема, працює ініціативна група “Кримський процес”, яка відвідує судові засідання в окупованому Криму і документує порушення.

“Підтримка українського суспільства важлива для політв’язнів у тих умовах, у яких вони опинились. А підтримка владних структур України та міжнародних організацій для них залишається єдиним шансом вийти на свободу. Тому ми маємо постійно нагадувати Україні і світу про тих українців, яких Російська Федерація незаконно утримує за надуманими звинуваченнями”, – каже співкоординатор ініціативи “Кримський процес” Михайло Батрак.

Важливо, аби питання політв’язнів стояло на порядку денному і в нової Верховної Ради, адже в Україні досі відсутній комплексний закон, який надавав би правовий статус та соціальні гарантії політичним в’язням і заручникам на Донбасі. Також досі немає уповноваженої особи для здійснення системної роботи щодо підтримки і звільнення в’язнів Кремля.

“Консолідована позиція правозахисних організацій щодо вирішення цих питань була презентована президенту Зеленському відразу після інавгурації, ще в травні під час зустрічі на Банковій, – розповіла координаторка Медійної ініціативи за права людини Марія Томак. Президент висловив готовність розглянути наші пропозиції, наразі ми очікуємо на конкретні дії від Офісу президента”.

У Херсоні всі охочі мали змогу доєднатися до акції та написати листа чи підписати листівку для політв’язнів Кремля. Після туру активісти глобальної акції #SaveOlegSentsov передадуть їх кожному адресату. На події також працював інформаційний намет, у якому поширювалася спеціально створена до акції тематична газета з інформацією та історіями політв’язнів.

“Якщо ви почули історії заручників Кремля та запитуєте себе, що можна зробити, запрошуємо вас приєднатися до кампанії #SaveOlegSentsov. Ми організовуємо акції по всьому світу, інформуємо міжнародні організації, проводимо марафони написання листів політв’язням, контактуємо через соціальні мережі із членами ПАРЄ та Європарламенту. Кожна людина може зробити свій внесок. Введіть хештег #SaveOlegSentsov у фейсбуці прямо зараз та знайдіть нашу сторінку. Підпишіться на неї, щоб мати можливість долучатися до колективних дій”, – зазначила активістка глобальної акції #SaveOlegSentsov Ліза Мей.

Як відомо, глобальна акція #SaveSentsov була започаткована для звільнення всіх заручників Кремля, яких незаконно утримують у Росії та на окупованих українських територіях Криму і Донбасу. Для їхнього звільнення потрібен потужний тиск Заходу. Окреме завдання кампанії в тому, щоб ці люди дожили до моменту звільнення. Для цього активісти #SaveOlegSentsov борються, щоб їх не катували, надавали медичну допомогу, допускали медиків, передавали листи тощо.

***

Херсон – друге місто з 10 в регіональному турі на підтримку українських політичних ув’язнених та військовополонених “В’язні Кремля”. Організатори і партнери акції – правозахисні організації (Центр прав людини ZMINA, Кримська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр громадянських свобод, “Крим-SOS”), кампанія #SaveOlegSentsov, Об’єднання родичів політв’язнів Кремля. Метою акції є привернення уваги громадськості до українських політичних в’язнів, яких утримує російська влада, зокрема кримських татар. Однією з головних ідей проведення акцій є підтримка самих політв’язнів та їхніх родин і вияв солідарності.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter