Керівництву Держбюро розслідувань довіряють лише 3% громадських активістів – опитування

Дата: 19 Грудня 2017
A+ A- Підписатися

Розслідування професійних злочинів з боку працівників судових і правоохоронних органів має стати першочерговою роботою Державного бюро розслідувань.

Такої думки дотримується переважна більшість (82%) експертів і представників громадськості, що пройшли анкетування в межах проекту “Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади”.

З-поміж загальної кількості опитуваних, лише 3% респондентів повністю довіряють керівництву Держбюро розслідувань. Ще 70% експертів і громадських активістів не довіряють чи переважно не довіряють очільнику Бюро.

“Тобто ДБР ще не запрацювало, але його керівництво вже втратило довіру 70% опитаних”, − зазначив експерт Реанімаційного пакету реформ Володимир Петраковський.

Результати опитування також свідчать про те, що процес формування Держбюро та його подальша діяльність мають контролюватися з боку суспільства. З цією думкою погодилися 60% експертів і 75% представників громадськості.

Онлайн-опитування пройшло з 4 по 15 грудня. Участь в ньому взяли понад 40 фахових експертів і 100 громадських активістів. Ініціаторами дослідження виступили Центр політико-правових реформ та Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів.

Роман Труба

Як відомо, 12 листопада 2015 року Верховна Рада проголосувала закон про створення Державного бюро розслідувань.

Згідно з законом, Бюро має розслідувати випадки катування та інших злочинів, пов’язаних з жорстоким, нелюдським або таким, що принижує гідність, поводженням або покаранням, вчинених прокурорами, слідчими (детективами) Національного антикорупційного бюро, СБУ, органів внутрішніх справ та працівниками інших правоохоронних органів.

Бюро має також розслідувати військові злочини, злочини, вчинені службовими особами, які займають особливо відповідальне становище.

Також бюро має займатись розслідуванням злочинів, вчинених службовими особами Національного антикорупційного бюро, прокурорами Антикорупційної прокуратури.

Ухвалена президентом Нацстратегія з прав людини зобов’язує Міністерство юстиції створити ефективну систему розслідування злочинів, пов’язаних із катуваннями, жорстоким, нелюдським поводженням чи покаранням. Громадянська платформа моніторингу виконання Нацстратегії визнала цей захід частково виконаним. 

Українські правозахисники раніше вказали на ризики, які можуть зірвати виконання цього заходу. 

8 листопада під час засідання комітету законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної Ради генеральний прокурор Юрій Луценко поскаржився на колапс у правоохоронній системі.

Він нарікав, що ДБР було створене ще 2 роки тому, але за цей час спеціальна комісія так і не змогла призначити керівника та набрати відповідний штат, тож ситуація зайшла в глухий кут.

17 листопада спеціальна комісія обрала головою Державного бюро розслідувань керівника юридичної компанії “Сектор права” Романа Трубу. Згідно з його біографією, 6 років і 5 місяців він пропрацював на керівних посадах у прокуратурі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter