Команда безоплатної правової допомоги заявляє про тиск з боку Мін’юсту

Дата: 12 Червня 2017
A+ A- Підписатися

Команда системи безоплатної правової допомоги (БПД) заявляє, що подальше надання допомоги під загрозою через невирішеність її розбіжностей із Міністерством юстиції України, зокрема, в частині обрання нового директора Координаційного центру БПД.

Про це йдеться у відкритому зверненні команди системи БПД.

Автори заяви нагадують, що 6 червня працівники Координаційного центру розпочали безстрокову акцію протесту через непрозорість конкурсу на посаду директора Координаційного центру та ризики, які це створює для майбутнього системи безоплатної правової допомоги в Україні.

7 червня команда системи БПД заявила про тиск на територіальні відділення Координаційного центру з боку головних територіальних управлінь юстиції за вільне висловлення своєї критичної позиції щодо згаданого конкурсу, та його подальше посилення після початку акції протесту працівників Координаційного центру.

Так, за словами авторів заяви, було здійснено спробу безпідставно і за відсутності на те службових повноважень надати доручення центрам з надання безоплатної вторинної правової допомоги області 6 червня о 8:45 прибути до відповідних територіальних управлінь юстиції задля “обговорення проблемних питань діяльності органів системи безоплатної вторинної правової допомоги”, а також обов’язково підтвердити участь представників центрів у згаданому заході.

Водночас у заяві нагадують, що відповідно до положення про Координаційний центр, а також положення про центри з надання БВПД, регіональні та місцеві центри з надання БВПД є територіальними відділеннями саме Координаційного центру, а не Міністерства юстиції. Відповідно ГТУЮ не мають повноважень втручатися в їх діяльність, надавати будь-які доручення.

“Але, попри це команда Координаційного центру відгукнулась на пропозицію міністра юстиції прийти на зустріч і знайти взаєморозуміння”, – йдеться в заяві.

Зустріч представників Координаційного центру у місті Києві та київських місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги з міністром юстиції відбулася 8 червня.  

У ході зустрічі були досягнути принципові домовленості щодо виходу із ситуації, що склалася, та припинення подальшого тиску на команду системи безоплатної правової допомоги, що критично важливо з огляду на необхідність забезпечення безперебійного надання такої допомоги українським громадянам .

Зокрема, були досягнуті домовленості про скасування результатів конкурсу на посаду директора Координаційного центру та оголошення Мін’юстом нового конкурсу на цю посаду, який має бути проведений у прозорий спосіб. Для цього Мін’юстом спільно із міжнародними партнерами та громадськістю повинна бути створена робоча група для напрацювання порядку та методології проведення такого конкурсу, критеріїв відбору кандидатів тощо. До складу конкурсної комісії на паритетних засадах так само повинні увійти представники Мін’юсту.

Сторони домовились, що після завершення такого конкурсу та призначення директора Координаційного центру, повинна бути створена робоча група з числа представників Мін’юсту, системи БПД, міжнародних партнерів та правозахисних громадських організацій для напрацювання концепції подальшої розбудови системи, у першу чергу задля забезпечення її незалежності від політичних впливів у майбутньому.

Сторони дійшли згоди, що домовленості будуть викладені у відкритій спільній заяві.

Упродовж вечора 8 червня та дня 9 червня переговорна група у складі представників відомств працювала над текстом такої заяви.

Але досягнуті домовленості не вдалося зафіксувати у спільній заяві через відмову Мін’юсту фіксувати принципові положення для майбутнього системи безоплатної правової допомоги та гарантії для працівників команди безоплатної правової допомоги, які висловили критичну позицію з приводу конкурсу.

Переглянути запропонований Координаційним центром текст спільної заяви.

Зокрема, Мін’юст відмовився фіксувати тези “Сторони погодились, що ніхто не буде звільнений за висловлення своєї відкритої позиції щодо згаданої ситуації” та “Сторони беруть до уваги, що центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги є територіальними відділеннями Координаційного центру з надання правової допомоги”.

“На наше переконання, усі домовленості, щодо яких є відповідний намір про виконання, мають бути відображені у публічній спільній заяві Мін’юсту та Координаційного центру. Інакше це підриває довіру до діалогу і не сприяє побудові бодай хиткого балансу інтересів”, – зазначено у заяві команди БПД.

Як відомо, 1 червня Відкрита громадська платформа розвитку української системи безоплатної правової допомоги заявила, що Мін’юст провів не об’єктивний конкурс на посаду директора Координаційного центру з надання правової допомоги і вплинув на його проведення.

Правозахисники вважають, що керівництво Мінюсту свідомо створило умови для призначення на посаду діючого заступника міністра.

Вони стверджували, що Мін’юст не забезпечив рівних можливостей для кандидатів, а також не визначив чітких критеріїв оцінювання.

Члени комісії – працівники Мін’юсту не могли об’єктивно оцінювати кандидата – заступника міністра. Система оцінювання (з балом від члена комісії) також ставила кандидатів у нерівні умови: з восьми членів комісії п’ятеро представляли Мін’юст, троє – неурядові організації.

У результаті, думки представників центрального апарату Мін’юсту та громадськості в питанні визначення переможця конкурсу виявилися радикально протилежними.

Директор Української фундації правової допомоги Микола Сіома, який був присутній під час співбесід конкурсу у якості спостерігача, заявив, що найкращим та найкомпетентнішим кандидатом був Мирослав Лаврінок, який зараз виконує обов’язки директора Центру БПД.

Але 2 червня стало відомо, що заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Павло Мороз став переможцем конкурсу на посаду директора Координаційного центру надання безоплатної правової допомоги.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter