Контроль за "Національними дружинами" – це виклик для держави – юрист

Згідно з законодавством, "Національні дружини" не мають права перевіряти документи, затримувати людей чи застосовувати силу, однак можуть вдаватися до цього на практиці.

Про це повідомив юрист та експерт групи "Поліція під контролем" Євген Крапивін на своїй сторінці у Facebook.

"Законодавство не надає їм ніяких додаткових повноважень. Патрулювати вони спільно можуть, а от перевіряти документи, затримувати людей чи навіть застосовувати силу — ні. Виняток (як і для всіх громадян) – так зване "громадське затримання" в порядку ст. 207 КПК України. Тобто затримання не уповноваженою службовою особою (поліцейським), а просто цивільною особою, до прибуття поліції. Затримав на місці скоєння злочину – викликав поліцію. Ніяких непропорційних дій – покарання, самосуду тощо", – написав він.

Водночас Євген Крапивін наголосив, що контроль за "Національними дружинами" – основний виклик для поліції і держави в цілому.

Діяльність "Національних дружин" регулює Закон "Про участь громадян в охороні громадського порядку". Він існує з 2000 року і продовжує радянську традицію добровільних народних дружин (ДНД), основним завданням яких було спільне патрулювання з поліцією.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що "Національні дружини" можуть існувати лише як громадянські організації, а ніяких мілітарних рухів в Україні не може бути.

Правозахисник Максим Буткевич у коментарі Центру інформації про права людини застерігає, що заяви організації, яка має ознаки ультраправої парамілітарної структури із ксенофобською ідеологією, про застосування сили несуть загрозу порушень прав людини.

"Мова йде про ультраправу парамілітарну організацію, поєднану з керівництвом озброєного підрозділу Нацгвардії у структурі МВС та з політичною партією "Національний корпус" – з етноцентричною, вождистською та ксенофобською ідеологією. Коли подібна структура публічно заявляє про готовність організовано застосувати силу для досягнення своїх цілей, "показати Києву, що є сила", і при цьому заявляє про співпрацю із поліцією у своїй діяльності – це загрожує масовими порушеннями прав людини та ставить під удар розмаїття в суспільстві", – зауважив він.

Політична партія "Національний корпус" 28 січня влаштувала присягу учасників громадської організації "Національних дружин", які мають здійснювати патрулювання вулиць та "протидіяти незаконним нарко- та алкопритонам". У Києві присягу прийняли близько 600 учасників.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Дякуємо, інформація про помилку відправлена
Будь ласка, виберіть текст
Ви вибрали забагато тексту
Мітки: МВС України неонацизм Арсен Аваков
x
В чому помилка?
Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини