Поліція Василькова: Спочатку б’є – а потім розслідує?

Дата: 24 Березня 2017 Автор: Людмила Янкіна , Микола Мирний
A+ A- Підписатися

Всеукраїнська благодійна організація “Конвіктус-Україна” заявила, що поліцейські у Василькові побили її співробітника. Поліція проводить службове розслідування. 

Ігор Козак працює в організації, яка, зокрема, протидіє ВІЛ-інфекції та реінтегрує в суспільство людей із місць позбавлення волі. Він розповідає, що опівдні 20 березня збирався поїхати у головний офіс “Конвіктус-Україна” у Київ. Та дорогою з васильківського офісу до зупинки він натрапив на молодиків у штатському, які, як згодом з’ясувались, були поліцейськими. Вони зупинили іншого хлопця. 

“На той момент, я не знав, що там відбувається. Вони перекрили прохід і мені потрібно було пройти крізь них, і коли я проходив, один з хлопців зупинив мене та пред’явив посвідчення. Я не запам’ятав його прізвища та імені”, – розповів Центру інформації про права людини Ігор Козак

Поліцейський поцікавився в Ігоря, чи має він “наркотичні речовини, колючі чи ріжучі предмети”.

“Я відповів, що ні. У цей час він курив і дихнув на мене димом. Мені це не сподобалось. Я дістав телефон і почав знімати на камеру наше спілкування. Він сказав мені, щоб я вивертав кишені. Поліцейський так і не відповів, на якій підставі я маю показувати свої кишені. Я знаю, що у такому випадку мають бути поняті. А без них вони мали право поверхнево оглянути мене”, – згадує чоловік. 

“Ігор відповів поліцейським, що не має ріжучих та колючих предметів. Він запитав, чому вони цим у нього цікавляться. На що вони відповіли, що він якось підозріло виглядає. Ігор зі зрозумілих причин почав обурюватися. Його змусили вивернути кишені, щоб оглянути. Ігор все це почав фіксувати на свій мобільний телефон”, – каже його адвокатка Вікторія Єловікова.  

“НЕ РОЗУМІЄШ ПО-ЛЮДСЬКИ?”

За деякий час до поліцейських під’їхали інші двоє колег, які відразу почали оглядати водійські права Козака.

“Коли оглядали мій документ, вони запитували: “Що ти вживав?”, “Де ти накурився?”. Казали: “В тебе косі очі”, “ти якийсь підозрілий”, “ти не рівно стоїш на ногах”. Я поцікавився, на яких підставах ставлять такі питання? Після чого у наказовому тоні сказали, що будуть розбиратись у райвідділку”, – переповідає чоловік.  

“Ігор – така людина, яка з поліцією не стикається. Він не став використовувати жодних образливих слів. Він просто сів в машину. Хоча не можна сказати, що в цьому була необхідність. Але він це зробив, оскільки йому нічого іншого не залишалося, як виконати те, на чому поліцейські наполягали”, – каже адвокатка. 

Поліцейські так і не представились йому, тож він не знає їхніх імен. Він згадує, як його побили на третьому поверсі Васильківського відділку поліції. 

“У кабінет мене супроводжував один вдягнений у цивільне поліцейський. Ще в кабінеті було двоє, з яких один – це начальник у кріслі, а другий у формі, котрий згодом мене бив”, – згадує він.

За його словами, початок розмови з поліцейськими він фільмував. Згодом поліцейські почали вимагати вимкнути камеру, оскільки чоловік знаходиться в режимному об’єкті.  

“Я не вимкнув. До мене підійшов поліцейський у формі та декілька разів вдарив мене в голову. Удари були доволі жорсткі. Він сказав, що це за те, що, мовляв, я не по-людськи поводжусь і не підкорююсь їхнім вимогам. Хоча я поводився дуже ввічливо та в рамках закону”, – Ігор Козак показує рукою місце першого удару – скроневу частину голови та щелепу. Візуальних слідів від удару не видно. Він зізнається, що побиття дезорієнтувало його. 

Адвокатка Вікторія Єловікова каже, що поліцейський вирвав з рук телефон. Вона припускає, що її клієнта вдарили також у грудну клітку, бо він відчуває там болі.

Чоловік зізнається, що злякався і подумав, що взагалі не вийде з відділку. Він розблокував на вимогу поліцейських телефон та вийняв усі речі з кишень.

“О, бачиш! По-людськи не розумієш, як ми одразу тебе просили”, – переказує Ігор Козак слова одного з поліцейських. 

Свідком побиття був той самий хлопець, якого неподалік васильківського офісу “Конвіктус-Україна” затримали поліцейські у цивільному.  

Співробітники поліції передивились увесь вміст мобільного телефону. Вони видалили усі відео, в тому числі й те, на якому зафіксоване побиття, та переписали IMEI-код телефону.

У гаманці Ігоря вони знайшли зламаний золотий хрестик. Його, за словами Ігоря Козака, він планував віднести в ремонт. Поліцейські сфотографували хрестик і сказали, що начебто в них у розшуку є схожий.

Після цього поліцейські вивели чоловіка з будівлі. Жодних звинувачень поліцейські не висували. Протокол про затримання не складали. Ігор Козак згадує, що у відділку він пробув близько 40 хвилин. 

“По суті це було адміністративне затримання. Але тільки в зв’язку з чим – незрозуміло. Бо коли його затримували, він просто проходив повз. Він не був затриманий на місці вчинення правопорушення. Немає жодних доказів, як і не було заборонених речовин і речей”, – коментує адвокатка.

НАСЛІДКИ ПОБИТТЯ

Чоловік розповідає, що знепритомнів, коли прийшов на роботу. Лікарі констатували “закриту черепно-мозкову травму та струс головного мозку”. 

“Я відчуваю сильну слабкість та головний біль. Вчора була температура 37,5 через травму. Я погано спав цієї ночі, маю тривожний стан. Коли я прокинувся о 4 ранку, то знову мало не знепритомнів. У мене було запаморочення”, – розповідає потерпілий. Зараз він госпіталізований у неврологічному відділенні Васильківської центральної районної лікарні.

Коли Ігор Козак розповів лікарям, що сталось, вони викликали поліцію. Та до лікарні приїхав той самий патруль, який забрав Ігоря Козака у райвідділок. 

“Коли поліцейські записували мої свідчення, вони записали, що, начебто мене зупинили разом з Півнем, якого розшукували. Начебто я стояв з ним перед тим, як до нас підійшла поліція”, – каже постраждалий і додає, що із цим чоловіком він не був знайомий і йшов у своїх справах. Це він, власне, й записав у поясненнях. Наразі в його організації встановлюють, чи міг затриманий Півень отримувати соціальну допомогу в “Конвіктус-Україна”. 

За словами Вікторії Єловікової, у поясненнях поліцейські записали, що нібито Ігоря доставили в райвідділок поліції, аби встановити особу.

“Хоча його особу вже встановили, оскільки Ігор пред’явив їм водійське посвідчення”, – коментує вона.

РОЗСЛІДУВАННЯ

Поліція передала заяву про побиття прокуратурі. Водночас Ігор Козак надіслав заяви до васильківської прокуратури та до прокуратури Київської області. Захист співробітника “Конвіктус-Україна” домагається порушення кримінального провадження за ст. 365 Кримінального кодексу (“перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронних органів”).  

Адвокатка потерпілого Вікторія Єловікова

“Ми вважаємо, що в цьому випадку було перевищення службових повноважень працівником правоохоронних органів. Оскільки було протиправне затримання Ігоря, при якому не було складено жодного процесуального документу. Затримання було безпідставним, оскільки для цього не було абсолютно ніякої причини. Окрім того, що є основне – до нього протиправно застосували фізичну силу, коли він не сперечався, не чинив їм ніяких перешкод. Навпаки, він ще при затриманні на вулиці їм показав, що в нього немає заборонених предметів та речовини”, – каже Вікторія Єловікова. Наразі сторона потерпілого намагається відновити відео з телефону. 

Конвіктус-Україна закликає міністра внутрішніх справ, Генпрокурора та Уповноважену Верховної Ради з прав людини звернути увагу на дії правоохоронців.Заступник голови Нацполіції Костянтин Бушуєв повідомив Центру інформації про права людини, що візьме хід розслідування справи під особистий контроль. 

За словами представника омбудсмана Михайла Чаплиги, у поліції є бажання провести ефективне розслідування.

“Ми будемо уважно слідкувати за цією ситуацією. Та якщо на якомусь етапі ми побачимо, що або внутрішнє розслідування проводиться з порушеннями, або будуть якісь наміри маніпулювати фактами чи щось приховувати, то, звичайно, офіс омбудсмена буде включатись у цю ситуацію. У такому випадку будемо направляти відповідні звернення і на поліцію, і на прокуратуру”, – пояснив він. 

Наприкінці нашої розмови Вікторія Єловікова зауважує, якщо побиття сталось із знаною у місті людиною, то яких порушень прав людини зазнають клієнти організації – споживачі наркотиків, працівниці комерційного сексу, колишні ув’язнені та інші представники уразливих груп населення, коли їх, справді, затримують на місці вчинення адміністративного або кримінального правопорушення. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter