Кримські татари влаштують блокаду українським товарам у Криму

Представники кримських татар збираються розпочати акцію "Громадянська блокада півострова".

Як повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини, її учасники збираються блокувати пропускні пункти на в'їзді до Криму з материкової України, аби завадити потраплянню української продукції на окуповану територію.

"Щоденно ми маємо факти тиску, дискримінації, затримань, обшуків, погромів щодо кримських татар та людей інших національностей. Ми маємо політичних в'язнів - Ахтема Чийгоза, Алі Асанова, Мустафу Дегерменджі, Олександра Кольченка, Олега Сенцова. Вони зазнавали морального тиску, тортур. Продовжують зникати люди. І в цей же час український бізнес торгує на крові. Це неприйнятно ані для суспільної моралі, ані для України, яка, декларуючи зобов'язання захисту прав громадян України... посилює окупантів", - каже голова Меджлісу і президент Всесвітнього конгресу кримських татар Рефат Чубаров.

Голова Меджлісу навів дані Центру журналістських розслідувань, який стверджує, що за останній тиждень з материкової України до Криму було завезено 5 777 тонн продовольчих товарів.

За словами лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, приблизно 80% продуктів харчування, 85% електроенергії, 80% води на кримський півострів постачається з України. Якщо за української влади це відшкодовувалося розвитком туризму, ділової активністю, то зараз цього всього немає. Все забезпечується за рахунок бюджету Російської Федерації, яка хоче встановити колоніальну систему правління.

"З якого дива материкова частина України має забезпечувати життя окупаційного режиму?" - каже колишній голова Меджлісу кримських татар Мустафа Джемілєв.

Він не сприймає аргумент про те, що не можна запроваджувати блокаду півострова лише через наших співгромадян, які там лишаються: "Це абсурдні доводи, тому що, відповідно до міжнародних норм, відповідальність за правове, матеріальне, соціальне положення окупованих територій несе окупант, а не та країна, чию територію окупували".

"Поставки продуктів харчування та електроенергії Росії будуть обходитись дорожче, але з якого дива ми маємо піклуватись про стан бюджету окупанта? Хіба ми не зацікавлені в тому, щоб окупант виснажився і припинив своє міжнародне хуліганство?", - запитує Мустафа Джемілєв.

Організатори акції пропонують Кабінету міністрів створити великі хаби - торгівельні точки, куди з окупованої території зможуть приїжджати громадяни з українськими паспортами і скуповувати товари.

"Ми дійсно з оголошенням початку підготовки акції даємо люфт урядові, аби вони створили умови, коли кожна чесна людина в Криму з українським паспортом, яка не є зрадником, змогла би поїхати до Херсонської області і забезпечити себе продуктами за цінами материкової України. Прямі колаборанти нехай їдуть до Ростова, Краснодарського краю. Це їхні проблеми. Для нас важливо, щоб не було постачання ресурсів, які укріплюють військову присутність", - наголошує Рефат Чубаров.

Окрім того, Мустафа Джемілєв заявив, що основна частина продовольства з України використовується тими окупаційними силами, які брутально порушують права та свободи кримчан. 

"Основна частина йде військовим частинам, окупантам, каральним загонам, загонам самооборони. Але в цьому зацікавлені оліхархи", - каже Мустафа Джемілєв. 

Акція розпочнеться у 20-х числах вересня, а до того усі зацікавлені сторони можуть вплинути на її реалізацію.

"Завдання цієї акції полягає в тому, щоб звернути увагу громадськості на той безлад, який чиниться на адмінкордоні, і врегулювати відносини з окупаційним режимом. Не можна годувати бандитів, які знущаються з людей на окупованій території", - переконаний Мустафа Джемілєв.

Організатори акції висувають попередні вимоги до Російської Федерації:

- звільнення українських політв'язнів - делегата ПАРЄ Надії Савченко, кінорежисера Олега Сенцова, антифашиста Олександра Кольченка, Ахтема Чийгоза, Мустафи Дегерменджі, Алі Асанова, Таїра Смедляєва;

- усунення незаконних перепон для роботи кримськотатарських та українських ЗМІ в Криму;

- безперешкодний допуск до Криму іноземних журналістів та міжнародних спостерігачів, які наглядають за дотриманням прав людини;

- припинення кримінального та адміністративного переслідування кримських татар та інших громадян України в Криму;

- зняття заборони в'їзду до Криму лідерам кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву та Рефату Чубарову, а також активістам національного руху кримських татар Ісмету Юкселю та Сінаверу Кадирову.

Ініціатори акції не виключають протидії як з боку сил на материковій Україні, так і з боку окупаційної влади, яка буде тиснути на родичів співорганізаторів блокади. 

"Ми хочемо уникнути будь-яких спекуляцій, що мовляв, хтось хоче закрити одне постачання продовольства і відкрити свою справу. Ми пропонуємо зробити це уряду, бо захист прав громадян України, які вимушені жити в умовах окупації - це зобов'язання самої держави", - нагадує Рефат Чубаров.

І в прем'єр-міністра, і в президента є розуміння того, що це ненормально і що необхідно приймати заходи, розповідає Мустафа Джемілєв.

"Коли я президенту кажу, що необхідно відміняти закон про вільну економічну зону, він чітко каже, що з цим погоджується. "Але я не можу диктувати парламенту, щоб його скасувати", - каже він. А те, що він не відповідає інтересам держави - зрозуміло. Те саме сказав прем'єр-міністр - що з цим безладом треба закінчувати. І Кабмін розробив проект рішення. Однак він чомусь не організовується. Я думаю, що тут головна причина в тому, що багато хто не зацікавлений в цьому", - підсумовує Мустафа Джемілєв. 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Дякуємо, інформація про помилку відправлена
Будь ласка, виберіть текст
Ви вибрали забагато тексту
Мітки: Мустафа Джемілєв Рефат Чубаров блокада кримські татари
x
В чому помилка?
Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини