Крок від “пенітенціарного Середньовіччя”: в Україні запрацює реєстр засуджених і взятих під варту

Дата: 08 Вересня 2017
A+ A- Підписатися

У жовтні уряд cхвалив створення Єдиного реєстру засуджених і осіб, взятих під варту. Він має полегшити централізований збір статистичних даних.

Таке рішення Кабінет міністрів ухвалив на засіданні уряду 6 вересня. 

Утримувачем реєстру буде Міністерство юстиції України. Відомству доручили розробити програмне забезпечення для нього, затвердити порядок формування, ведення реєстру та забезпечити внесення в нього актуальних і архівних даних з 2010 року.

Передбачається, що реєстр міститиме, зокрема, особову справу ув’язненого та медичну карту. А інформацію з неї неможливо буде видалити. Більше того, дані з реєстру будуть дублюватись з центральним комп’ютером. Однак поки не відомо, коли запрацює реєстр. 

“Реєстром буде передбачена група функцій щодо обліку інформацією із зовнішніми системами державних органів сфери правопорядку, цей облік буде визначатись відповідно до порядків, які розробляється”, — повідомляє Управління організації охорони та режиму при Департаменті кримінально-виконавчої служби. 

Окрім цього, реєстр передбачає інформаційно-аналітичну систему обліку засуджених та взятих під варту, яка передбачатиме облік стягнень і заохочень засуджених. Також у ній міститимуться дані про те, як управляються “справи суб’єктів пробації”.

За інформацією ZN.UA, створення реєстру коштуватиме 20 мільйонів гривень.

З них 7 мільйонів гривень витратять на серверне та мережеве обладнання. 12,5 мільйона гривень — на програмне забезпечення “Єдиний реєстр засуджених і осіб, узятих під варту” і 500 тисяч гривень — на комплексну систему захисту інформації.

Планується, щоб витрати на створення реєстру фінансуватись за рахунок ДП “Національні інформаційні системи”.

Створення реєстру вимагала ухвалена у 2015 році президентом Нацстратегія з прав людини (п. 8.13). Цей документ був однією з вимог отримання безвізового режиму з ЄС. 

Експерт з пенітенціарної системи Вадим Човган пояснює, що перехід з паперової роботи до електронного документообігу забезпечить кращу звітність та дотримання прав людини. Він називає дію уряду “значним кроком подалі від тюремного Середньовіччя”.

Вадим Човган

“Реєстр має убезпечувати від зловживань. Яка сьогодні практика. У засудженого наближається дата, коли мають розглянути його умовно-дострокове звільнення. Є всі шанси, що він таки вийде на волю достроково. І тут керівництво колонії вирішує, що його краще ще потримати за ґратами. Обличчя не подобається чи просто шкода відпускати на свободу гарного електрика або столяра. Йому починають “вішати” стягнення за будь-що. Заднім числом… Це не так складно зробити у паперових журналах. В результаті — засуджений не виходить достроково і сидить далі”, — пояснює Вадим Човган.

Нагадаємо, Національна стратегія з прав людини визначає для усіх гілок влади завдання у сфері прав людини до 2020 року. 

За майже два роки впровадження Плану дій з реалізації цієї стратегії влада повністю виконала лише 22% заходів. Ще 10% заходів – виконані частково.

Микола Мирний, Центр інформації про права людини для газети “Поради юриста”

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter