Парламент має законодавчо визначитись з обігом електронних сигарет. Їх продають навіть дітям – експерти

Дата: 04 Вересня 2017
A+ A- Підписатися

Частка щоденних курців в Україні скоротилася майже на 20%.

Про це свідчать дані соціологічного опитування другого Глобального опитування дорослих про вживання тютюну, яке проводилось у 2017 році за участі Київського міжнародного інституту соціології (КМІС). 

Нині щоденно палять 7,2 млн дорослих українців.

“Якщо порівнювати результати досліджень 2010 та 2017 років, то видно, що суттєво зменшився відсоток тих, хто зазнавав впливу вторинного тютюнового диму вдома, на роботі, у громадських місцях та тих, хто спостерігав маркетинг тютюнових виробів. Суттєво зросли ціни на тютюнові вироби та підвищилася обізнаність населення про шкідливість куріння”, — цитує головного спеціаліста Управління громадського здоров’я МОЗ України Олега Дудіна кореспондент Центру інформації про права людини

За його словами, не змінилися показники відмови від куріння.

“Певний відсоток дорослих українців досі спостерігає куріння у громадських місцях та стикається з рекламою тютюнових виробів. Це ті питання, які потребують якнайшвидшого розв‘язання, насамперед шляхом посилення чинного законодавства та запровадження нових законодавчих норм”, – додає він. 

Повідомляється, що 62% нинішніх курців планували або думали про те, аби покинути палити. Лише 39% з тих, хто наважився звернутись до медичних працівників впродовж останніх 12 місяців, отримав від них пораду припинити курити. 

Дослідження виявило, що лише 1,2% курців, котрі намагались припинити курити за останні 12 місяців, змогли утриматися від паління впродовж понад 6 місяців. 

Олег Дудін вказує, оскільки продаж електронних сигарет в українському законодавстві не врегульований, їх продають дітям. Це питання необхідно негайно врегулювати законодавчо, наголошують фахівці. 

“4,2% молоді віком 15 — 24 років палять електронні цигарки. Це велика цифра. У нас заборонено паління електронних цигарок у громадських місцях. Але відсутня державна політика стосовно акцизів, реклами”, — каже Олег Дудін.  

Нагадаємо, відповідно до цілей сталого розвитку ООН, у світі мають на третину скоротитись ризики ранніх смертей від неінфекційних захворювань. До них відносять, зокрема, серцево-судинні захворювання, рак, діабет та хронічні захворювання легенів. 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я від паління у світі помирає понад 7 мільйонів людей.

Вчені переконані, більшості цих смертей можна уникнути, якщо запроваджувати ефективні заходи контролю над тютюном. 

У 2006 році Україна ратифікувала Рамкову Конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ). З того часу політика держави у сфері контролю над тютюном носить системний характер. 

Наразі Україна має намір запровадити нові прогресивні заходи у сфері контролю над тютюном. Планується збільшити розмір графічних попереджень на пачках сигарет (не менше 65% площі поверхні пачки); врегулювати продаж, рекламу та просування електронних сигарет; заборонити ароматизовані сигарети, в т.ч. сигарети з ароматом ментолу; заборонити викладки тютюнових виробів у точках продажу; повністю заборонити куріння на робочих місцях, у готелях, гуртожитках та на залізничних станціях.

Україна також зобов’язана поступово підвищувати ціни на тютюн. Відповідно до Угоди про Асоціацію України з ЄС, ціна має зрости до 90 євро за одну тисячу цигарок. 

У соціологічному опитуванны взяли участь члени домогосподарств, які досягли 15 років та старші. У 2017 році соціологи КМІС провели 8 298 індивідуальних інтерв’ю.

Опитування проводилось в усіх регіонах України, окрім непідконтрольних уряду України територій Донецької, Луганської областей та на тимчасово анексованому Криму. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter