Лукашенко звільнив шість білоруських політв’язнів

Дата: 23 Серпня 2015
A+ A- Підписатися

Президент Білорусі Олександр Лукашенко помилував шістьох білоруських політв’язнів.

Про це пише “Белорусский партизан” з посиланням на прес-службу білоруського президента.

“Виходячи з принципу гуманізму, президент Білорусі прийняв рішення про помилування та звільнення з місць позбавлення волі Миколи Дєдка, Ігоря Олінєвіча, Миколи Статкевича, Євгенія Васьковича, Артема Прокопенка та Юрія Рубцова”, – йдеться у повідомленні прес-служби.

“Микола Статкевич, мабуть, один з найвідоміших політв’язнів у Білорусі. Сьогодні це єдиний екс-кандидат у президенти, який потрапив до в’язниці і не погодився написати прохання про помилування. У 2010 році під час передвиборної гонки він говорив про те, що в Білорусі потрібно привести середню і вищу освіту у відповідність зі стандартами ЄС, а примусовий розподіл випускників вузів – ліквідувати, як форму узаконеного кріпосного права”, – пише “Белорусский партизан”.

Також Статкевич переконаний: в країні необхідно реформувати законодавство, “аби люди могли спокійно працювати і чесно платити податки“.

Нагадаємо, Статкевича затримали у день виборів після того, як працівники силових спецпідрозділів жорстоко придушили протестну акцію. В СІЗО КДБ він відмовився від дачі свідчень і оголосив голодування на 23 дні.

Чоловіка звинуватили у організації масових заворушень, в суді своєї провини він не визнав. А 26 травня 2011 року його засудили до 6 років позбавлення волі в умовах посиленого режиму. Наступного року суд змінив умови відбування покарання на більш жорсткі – Статкевича перевели зі Шкловської колонії у в’язницю № 4 міста Могильова.

Миколу Дєдка засудили у справі анархістів. Васьковича затримали за підозрою в спробі підпалу будівлі КДБ у Бобруйську за допомогою пляшок із запальною сумішшю у жовтні 2010 року. Разом з ним на лаві підсудних опинилися Артем Прокопенко і Павло Сиромолот. Ігоря Оліневіча засудили у справі анархістів у 2011 році до 8 років позбавлення волі в колонії посиленого режиму.

Міжнародна реакція

Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд назвав важливим рішенням звільнення політв’язнів.

“Я був проінформований сьогодні, що шість політичних ув’язнених в Білорусі, в тому числі пан Микола Статкевич, були звільнені за рішенням президента Лукашенка. Я вітаю це важливе рішення, яке, нарешті, йде в правильному напрямку”, – цитує заяву генсека “Українська правда“.

Генсек переконаний, що політичні в’язні і в’язні сумління повинні зникнути з історії Європи.

Турбйорн Ягланд закликав керівництво Білорусі оголосити мораторій на смертну кару, яка “наблизить Білорусь до європейської демократичної сім’ї і наших стандартів”.

Тим часом Верховний представник ЄC із зовнішньої політики і безпеки Федеріка Могеріні та єврокомісар з політики сусідства Йоханнес Хан у спільній заяві назвали звільнення прогресом у зусиллях, спрямованих на поліпшення відносин між ЄС і Білоруссю.

Вони сподіваються, що влада в Мінську зніме всі обмеження на повне здійснення цивільних і політичних прав звільнених.

“Це запізнілий крок, а ці люди взагалі не повинні були опинитися в ув’язненні. Президентські вибори – ключ для переоцінки відносин”, – написав голова Європарламенту Мартін Шульц у мережі Twitter.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter