Львів’янин позиватиметься до Європейського суду через тортури ФСБ

Дата: 26 Вересня 2015
A+ A- Підписатися

Львівський студент-юрист провів рік у російських в’язницях і пережив тортури з боку Федеральної служби безпеки.

Як розповів “Радіо Свобода” український політв’язень Юрій Яценко, співробітники спецслужб вважали його шпигуном, пропонували йому виступати на російському телебаченні і розповідати, що його прислав лідер “Правого сектора” Дмитро Ярош або Валентин Наливайченко, який тоді керував СБУ.

З ФСБ прийшли з конкретною пропозицією: ти співпрацюєш з нами, і тобі нічого не буде. Тобто я повинен був по телевізору виступати, сказати, що мене Україна направила, а я не хочу злочинні накази України виконувати і йду до ФСБ, щоб феесбешники мені допомогли“, – розповідає Юрій Яценко.

Він розповідає, що після допиту його били і душили, застосовували жорсткі тортури.

“Я розумів, що будуть тортури застосовані до мене, і попросився в туалет. У туалеті розбив голову, тому що вони намагалися так бити, щоб не було слідів, я собі голову об кут стіни розбив. Але все ж таки після цього заліпили мені рану, вивезли в ліс, підвісили на гак у позі “ластівка”, кілька годин били по геніталіях, в живіт, мішком з піском по голові, тобто вже застосовувалися жорсткі тортури. Я тепер завжди можу зрозуміти людей, які зізналися в чомусь під тортурами. Кожну людину можна зламати, тепер я це знаю“, – говорить Яценко.

За його словами, допомоги чекати не було звідки, адже ніхто не знав, де він перебуває. Юрію довелося перерізати собі вени і розрізати живіт: “Я сказав, що не дам себе зашити, поки мені не дадуть телефон подзвонити. Оскільки кров фонтаном била, мені дали телефон подзвонити в Україну”.

Яценко говорить, що умови в спецприймальнику для іноземців, де його утримували, були дуже погані: користуватися телефоном не дозволяли, камера у 30 кв. м. була розрахована на 15 осіб, душ приймали рідше ніж раз на тиждень. Як юристу йому доводилося відстоювати перед адміністрацією права інших іноземців, які оголошували голодування на знак протесту проти умов утримання – і коли Юрія вивозили зі спецприймальника для порушення кримінальної справи, ув’язнені навіть вчинили бунт. Також йому доводилося довгий час бути в карцері, три місяці він провів в одиночній камері.

Яценко збирається подавати позов до Європейського суду з прав людини, але для цього потрібно ще пройти розгляд справи Верховним судом (апеляція і касація вже пройдені).

Нагадаємо, 23-річний студент-юрист зі Львова був затриманий для перевірки документів в травні 2014 року в місті Обоянь Курської області. Пізніше ним зацікавилася ФСБ, його жорстоко катували, дізнавшись з соцмереж, що він був учасником Майдану. У березні 2015-го російський суд засудив його до двох років колонії-поселення за сфабрикованим звинуваченням у незаконному зберіганні вибухових речовин. Завдяки міжнародній кампанії на захист Яценка його звільнили і він повернувся до Львова. Зараз він проходить реабілітацію в Чехії та підключився до роботи по звільненню українських політв’язнів, утримуваних в Росії.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter