Матіос хоче створити Держбюро військової юстиції

Дата: 19 Травня 2018
A+ A- Підписатися

Головний військовий прокурор Анатолій Матіос закликає створити Державне бюро військової юстиції.

Про це він заявив у своїй статті в “Дзеркалі тижня“.

“Наполегливо переконую суспільство й законотворців у потребі створити (за аналогом НАБУ) Державне бюро військової юстиції (ДБВЮ)”, – йдеться в тексті.

На переконання прокурора, у воюючій країні за військовою прокуратурою має бути закріплене право в повному обсязі здійснювати нагляд за додержанням та застосуванням законів у всіх військових формуваннях. 

“Це право слід закріпити бодай тимчасово, на період здійснення Операції об’єднаних сил та дії Закону “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях”, – пише Анатолій Матіос.

За його словами, він з головою комітету Верховної Ради Андрієм Кожем’якіним підготували законопроект, що передбачає створення Державного бюро військової юстиції. Документ презентують 29–30 травня в Харкові під час міжнародної конференції Reforming Military Justice System in Ukraine: the current state and prospects.

“На наш запит щодо експертної оцінки законопроекту відгукнулися фахівці військової юстиції з понад 10 країн, що зголосилися приїхати на цей захід. І я тішуся, що керівництво військових прокуратур Данії, Канади, Польщі, Ізраїлю підтримує нас саме в такому форматі”, – зазначає Матіос.

Він повідомив, що під час підготовки законопроекту за основу було взято досвід Ізраїлю. Головний військовий прокурор вважає, що основу особового складу Державного бюро військової юстиції мають становити колишні слідчі військової прокуратури, особовий склад нинішньої Військової служби правопорядку, який не брав прямої участі в бойових діях у зоні АТО, військові інспектори та офіцери з особливих доручень, що опікуватимуться питаннями дотримання правових і соціальних гарантій всіх військовослужбовців.

“Жодного, наголошую – жодного, додаткового фінансування для створення ДБВЮ не потрібно”, – підкреслив Матіос.

Він також висловив переконання, що в Україні необхідно створити систему військових судів.

Емблема Міжнародного кримінального суду в Гаазі

“Законотворець не має права зволікати: перед Україною в найближчій перспективі може постати ще одна проблема — необхідність виправдовуватися перед міжнародними юрисдикціями за те, що українські військові зі зброєю в руках захищають територіальну цілісність і суверенітет України”, – так заявив Матіос.

Нагадаємо, 4 лютого 2015 року Верховна Рада схвалила заяву про “визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду (МКС) щодо злочинів проти людяності і воєнних злочинів, скоєних чільними посадовцями Росії і ватажками терористичних організацій “ДНР” і “ЛНР”, що призвели до надзвичайно тяжких наслідків і масових убивств громадян України”. Цю юрисдикцію Україна визнає, починаючи з 20 лютого 2014 року й на необмежений термін. 

За своїми міжнародними зобов’язаннями Україна має переслідувати винних у міжнародних злочинах – злочин проти людяності, воєнний злочин, геноцид. Якщо країна не хоче або неспроможна розслідувати такі злочини, МКС порушує провадження відповідно до Римського статуту

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter