Менше 10% переселенців вважають, що їхній голос важливий у громадах, де вони проживають – дослідження

Всього 7% переселенців в Україні вважають, що їхній голос вплине на вирішення проблем у населеному пункті, де вони проживають зараз.

Такі результати дослідження щодо політичних уподобань переселенців представила міжнародна фундація виборчих систем спільно з громадським холдингом "Група впливу", передає з презентації кореспондент Центру інформації про права людини. 

Дослідження, яке на замовлення активістів провела компанія GfK Ukraine, проходило у січні-лютому поточного року. Всього соціологи опитали більше двох тисяч людей, які переїхали з окупованих частин Донбасу та Криму.

Експерти зазначили, що за останній рік побільшало людей, які розділяють думку про те, що політики не розуміють переселенців – 40% опитаних абсолютно згодні з цим твердженням. Серед ВПО також виявилося багато тих, хто вважає, що від їхнього голосування на виборах у країні нічого не зміниться (22% абсолютно згодні з цим твердженням, а 41% швидше згодні), а також тих, хто вважає, що може повпливати на рішення уряду (30% опитаних відреагували негативно на твердження "Такі люди, як ви, можуть повпливати на рішення уряду").

Відносна більшість переселенців вважають можливість проголосувати на місцевих виборах певною мірою або дуже важливою (48%), а 41% або не розглядають її такою або заявляють, що байдужі до виборів. Водночас ВПО з Криму частіше заявляють, що для них брати участь у місцевих виборах важливо (56%); такої ж думки дійшли 50% опитаних вихідців з Луганщини та 46% представників Донеччини.

Переселенці з Донбасу і Криму кілька років не можуть отримати можливість голосувати на місцевих виборах і на виборах в одномандатних виборчих округах до Верховної Ради. Експерти стверджують, що здебільшого ВПО не готові до різних проблем, які можуть виникнути внаслідок отримання права голосу на виборах, у повному обсязі: 69% не голосуватимуть, якщо це означатиме труднощі під час перетину адмінкордону з окупованими територіями (готові до цього тільки 8% опитаних), 66% не готові стикатись із загрозою переслідування на окупованих територіях, 62% не хотіли б втратити право голосу на можливих майбутніх виборах на тимчасових окупованих територіях, а 56% не хотіли б осуду з боку родичів, які залишились жити на цих територіях.

Соціологи зазначили, що стосовно кожного з цих пунктів частка ВПО, які не бажали б домагатися права проголосувати, зросла на 7–9% у порівнянні з опитуванням 2016 року.

"Найбільш адекватною відповіддю на ці побоювання ВПО та їхні потреби зберегти формальний зв’язок з покинутими громадами є механізм зміни виборчої адреси без зміни реєстрації місця проживання. Держава повинна забезпечити можливість для повноцінної участі у виборах громадян, які були змушені залишити свої оселі і наразі фактично обмежені, а то й взагалі позбавлені можливості брати участь в управлінні державними справами на національному та місцевому рівнях", – зауважила виконавча директорка громадського холдингу "Група впливу" Тетяна Дурнєва.

ДОВІДКА: Законопроект №6240 "Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб і інших мобільних всередині країни громадян", що дозволяє переселенцям голосувати, більше року не може потрапити на розгляд у Раду. При цьому депутати місцевих рад і далі продовжують звертатись до парламенту щодо необхідності забезпечення прав ВПО. Такі звернення за останній рік прийняла Вінницька, Ужгородська, Маріупольська, Криворізька, Херсонська, Коростенська, Добропільська, Шосткінська та інші місцеві ради.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Дякуємо, інформація про помилку відправлена
Будь ласка, виберіть текст
Ви вибрали забагато тексту
Мітки: Крим вибори Донбас дослідження переселенці
x
В чому помилка?
Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини