Мін’юст хоче відшкодовувати до 8 тисяч для постраждалих від насильницьких злочинів. Мінфін проти

Дата: 06 Вересня 2017
A+ A- Підписатися
 
Міністерство юстиції пропонує виплачувати компенсації у сумі близько 8 тисяч гривень родичам загиблих під час насильницьких злочинів.
 
Про це на презентації звіту за результатами моніторингу імплементації Національної стратегії з прав людини заявив радник з правової реформи Консультативної місії Європейського Союзу Вадим Човган, передає кореспондент Центру інформації про права людини. 
 
Нагадаємо, відповідно до Нацстратегії (п. 1.4 Плану дій стратегії), Україна має ратифікувати підписану у 2005 році Європейську конвенцію про відшкодування збитків жертвам насильницьких злочинів. Для цього Мін’юст розробив законопроект “Про компенсацію збитків жертвам умисних насильницьких злочинів”. Однак у ньому передбачив максимальну компенсацію у п’ять прожиткових мінімумів. 

“Тобто у найгіршому випадку, у разі смерті, рідним вбитого виплатять десь 8 тисяч гривень. Суто на похорони”, — коментує Вадим Човган.

 
За його словами, компенсація за рахунок державного бюджету має сплачуватись тим українцям, яким не вдається стягнути компенсацію зі злочинців через відсутність у них коштів та майна або якщо злочинець невідомий. 
 
“Засуджений може працювати у виправній колоній, але зарплату він отримує низьку і відповідно відраховує він постраждалому копійки. Це можуть бути 10 чи 20 гривень”, — пояснює він. 
 
 
За даними керівника в’язничного відомства на Львівщині Михайла Дзюдзя, у 2016 році тільки у Львівській області цивільних позовів про відшкодування збитків від насильницьких злочинів було на 5,8 млн гривень. З цієї суми засуджені спромоглись відшкодувати лише 230 тисяч гривень. 
 
Він нагадує логіку Конвенції, згідно з якою, якщо у правопорушників немає коштів, то держава має відшкодувати завдану шкоду її громадянам. Бо це вона відповідальна за те, що злочин стався. 
Вадим Човган, радник з правової реформи Консультативної місії Європейського Союзу

Десь хтось не допрацював – поліція, суд, тюрма чи навіть школа. Тому якщо у винного виявляється немає коштів, то відшкодувати завдане лихо має держава. Саме на такій ідеї засновується Конвенція. Так задумували її автори”, — пояснює він. 

Вадим Човган повідомив, що Консультативна місія ЄС запропонувала у законопроекті відшкодування сум за чеським досвідом, який поширений у країнах ЄС. 

“Якщо це тілесні ушкодження середньої тяжкості — 10 мінімальних заробітних плат. Зауважую, не прожиткових мінімумів. За тяжкі тілесні ушкодження максимально може бути відшкодовано 20 мінімальних заробітних плат. Якщо людину вбили — 30 мінімальних зарплат відшкодовують близьким”, — розповідає Вадим Човган.

Але, за його словами, Міністерство фінансів України блокує просування проекту закону про компенсацію потерпілим. 

“Якщо йти за максимальною сумою компенсацій всім потерпілим від насильницьких злочинів, які у нас були у 2016 році, то сума сягнула б 110 млн гривень. У середньому вийшло б 59 млн гривень. Правда ці суми будуть більшими, якщо врахувати зауваження нашої Місії. Ми говоримо про 11 тисяч потерпілих від насильницьких злочинів у 2016 році. Більша частина з них мала б право на отримання компенсацій. Але вони їх не побачать, якщо не буде цього закону”, — наголошує Вадим Човган.

 
Нагадаємо, затверджена у 2015 році президентом України Нацстратегія з прав людини була однією з вимог отримання безвізового режиму з ЄС. Документ визначає для усіх гілок влади завдання у сфері прав людини до 2020 року. 

За майже два роки впровадження Плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини повністю влада виконала лише 22% заходів цього плану. Ще 10% заходів – виконані частково.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter