Монітори НПМ вивчали типові порушення в психіатричних закладах

A+ A-

Монітори Національного превентивного механізму (НПМ) посилили свої знання у сфері моніторингу дотримання прав людини в психіатричних та психоневрологічних закладах.

На спеціальному тренінгу, організованому “Центром інформації про права людини”за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”, більше 20 моніторів мали змогу ознайомитися з особливістю психіатричних та психоневрологічних закладів та на практиці переконатися, що їхні пацієнти мають специфічні проблеми.

У перший день монітори вивчали законодавство та міжнародні стандарти у наданні психіатричної допомоги, визначали проблеми та виклики цих закладів, аналізували попередній досвід моніторингу та намагалися виокремити специфічну методику вивчення ситуації з правами людини у них.

Учасники дійшли висновку, що пацієнти мають проблеми із доступом до якісної медицини, зокрема до стоматологічної, до документів (у багатьох із них немає паспортів), до спілкування із родичами, відчувають брак приватності та довіри до лікарів.  

Результатом навчання стали моніторингові візити у три психіатричні заклади Одеської області, в ході яких учасники виявили низку проблем та порушень.

“Було цікаво почути про практику застосування не лише національного, а і міжнародного законодавства, вивчити типові порушення прав людей у системі соціального захисту, а потім на практиці – безпосередньо у візиті НПМ до Одеського обласного медичного центру психічного здоров’я – переконатися в системності порушень”, — розповідає монітор НПМ Ольга Ломоносова.

За словами Олександри Скалько, яка здійснила свій перший моніторинговий візит саме після тренінгу, спеціальне навчання допомогло подолати страх перед психіатричними закладами.

“Саме навчання стало для мене пізнавальним і унікальним в тому сенсі, що можна отримати не просто теоретичні знання в певній галузі прав людини, а обговорити найдрібніші деталі прояви цього права. Завдяки тренінгу мені було не так страшно і тривожно перед моїм першим візитом, хоча перший раз я потрапила саме в те місце, в якому боялася опинитися найбільше – психіатричну лікарню. Вже через півгодини зрозуміла, що пацієнти психіатричної лікарні дуже небагатьом відрізняються від пацієнтів інших стаціонарів. Дуже швидко жалість до хворих змінилася обуренням і бажанням зробити максимум для того, щоб якось вплинути на зміну в системі психіатричної допомоги”, — ділиться монітор.

Як каже монітор Марина Гоменюк, яка взяла на себе організацію навчання, тема психіатрії привертає до себе багато уваги.

“Втішно, що громадські монітори НПМ зацікавленні у проходженні спеціалізованого навчання. Навчання допомагає спільноті моніторів НПМ формуватись у професійне середовище з широкою мережею в Україні. Вдячна колегам моніторам та представникам Департаменту НПМ за підготовку та проведення тренінгу, та МФ “Відродження” за фінансову підтримку навчальних заходів”, — резюмує вона.