Моніторинг у Криму: затримання за сувенірний прапор, арешт за українські номери

Дата: 01 Серпня 2016
A+ A- Підписатися

У червні в окупованому Криму правозахисники зафіксували два затримання, два арешти і два обшуки, які можуть свідчити про порушення прав людини.

Про це йдеться в моніторинговому звіті Кримської правозахисної групи, оприлюдненої 29 липня.

У звіті наводиться випадок затримання чоловіка з сувенірним прапором України 12 червня під час святкування Дня Росії.

Відео інциденту було опубліковано 13 червня в мережі Youtube. На відео чоловік з сувенірним українським прапорцем кричить “Слава Україні!” з поліцейської машини.

Автор відео зазначив таке: “У парку Гагаріна в Сімферополі під час святкування Дня Росії 59-річний Руслан Б. розмахував українським прапором перед перехожими, періодично цілував його і вигукував “Слава Україні”. На місце приїхали співробітники поліції і склали протокол про порушення громадського порядку і забрали чоловіка у відділення поліції.

Монітори KПГ з’ясовують деталі затримання і подальшу долю затриманого чоловіка.

Так само КПГ включила до звіту випадок затримання 14 червня в Сімферополі шеф-редактора інтернет-видання “Аргументи тижня – Kрим” Олексія Салова. В цей же день Київський районний суд Сімферополя ухвалив етапувати Салова до Володимирської область. Редактор звинувачується в скоєнні злочину, передбаченого ст. 163 УK РФ (вимагання), а також за ст. 314 УK РФ (ухилення від відбування покарання у виді обмеження волі та у виді позбавлення волі, а також від застосування примусових заходів медичного характеру).

Однак деякі колеги Салова розглядають дану кримінальну справу як переслідування журналіста за його професійну діяльність, яке почалося в 2012 року в місті Володимирі (РФ), де раніше Салов працював редактором видання “Аргументи тижня – Володимир”. Тоді, на думку колег, використовуючи своє становище, журналіста став переслідувати місцевий бізнесмен, власник промислової групи “Анікєєв Бізнес Інвест” і депутат Державної думи РФ Григорій Анікєєв. Раніше журналісти писали про те, що справу на Олексія Салова в 2012 року було сфабриковано.

Також в червні зафіксовано два арешти.

3 червня по звинуваченню в тероризмі був заарештований громадянин України Максим Філатов. За версією прокуратури, “боєць батальйону” Азов “у квітні 2014 року підпалив будівлю мечеті “Чукурча” в Сімферополі, а в серпні 2015 року, “використовуючи саморобний вибуховий пристрій, спробував вчинити терористичний акт біля будівлі прокуратури” Kриму.

Філатову інкримінують кілька статей УK РФ: ч. 3 ст. 30 – ч. 1 ст. 205 (замах на терористичний акт), ч. 1 ст. 223 (незаконне виготовлення вибухового пристрою), ч. 1 ст. 222 (незаконні зберігання, перевезення і носіння вибухових пристроїв), ч. 2 ст. 167 (пошкодження чужого майна із значною шкодою шляхом підпалу). Кримінальну справу направлено для розгляду в Північно-Kавказький окружний військовий суд в Ростові-на-Дону.

Крім того, вранці 8 червня в м. Саки співробітники ДАІ РФ затримали українського активіста, учасника протестів на Майдані в Києві Олега Приходько. Причиною зупинки стали номерні знаки на автомобілі українського зразка. Олег Приходько відмовився міняти після 1 квітня номерні знаки на знаки російського зразка і продовжував використовувати автомобіль з українськими номерними знаками.

При розмові з працівником ДАІ Приходько висловив своє невдоволення тим, що його зупинили за українські номери, оскільки примус до номерів російського зразка порушує його права. Співробітники ДАІ викликали поліцію і заявили, що Приходько порушив громадський порядок, оскільки використовував нецензурну лексику.

В цей же день Сакський районний суд визнав Приходько винним в скоєнні дрібного хуліганства, вираженого в явній неповазі до суспільства, що супроводжується нецензурною лайкою в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян, та заарештував на три доби.

Причина зупинки автомобіля Приходько в суді не розглядалася, як і причина обурення активіста, яке він висловлював працівнику ДАІ. Таким чином, суд не брав до уваги суб’єктивну сторону правопорушення (вина, мотив, мета), що є обов’язковим для винесення об’єктивного і справедливого рішення суду.

Також КПГ зафіксувала в червні два обшуки, що порушують права громадян.

2 червня в квартирі матері Наталії Ващенко в Kерчі проводився обшук. Наталя Ващенко раніше проживала в Kерчі з матір’ю, потім поїхала в Дніпропетровськ, а в кінці травня 2016 приїхала провідати матір.

Обшук проводили шестеро осіб, які, за словами жінок, були в цивільному одязі. Один з них пред’явив посвідчення співробітника ФСБ РФ і постанову суду на огляд помешкання. Жінки боялися відкривати двері, але співробітники ФСБ погрожували зламати двері і застрелити собаку. Під час обшуку було вилучено особистий ноутбук матері, два сувенірних українських шеврони, один з яких – УПА, і сувенірний прапорець “Правого сектора”. Раніше Наталія Ващенко працювала волонтером в українському шпиталі, де на лікуванні перебували українські військові.

Після обшуку Ващенко відвезли для надання свідчень у відділення ФСБ на вулиці Леніна 8. У ході допиту жінку запитували про те, чи була вона в зоні АТО, з якої причини була волонтером в госпіталі Дніпропетровська, як ставиться до позиції, що Kрим – частина Росії, чому в її списку контактів у соціальній мережі Фейсбук присутні українські військові з Kриму. Їй погрожували кримінальною справою, а також заборонили покидати територію Kриму, повідомили, що через 10 днів повідомлять її процесуальний статус. Однак підписку про невиїзд їй на підпис не надавали. Наталя Ващенко покинула Kрим і знаходиться на материковій частині України.

Через два тижні після обшуку матері Наталії Ващенко повернули речі, вилучені після обшуку, і повідомили, що на її доньку Наталю заведено кримінальну справу. На питання матері про те, за якою статтею, в чому саме звинувачують її дочку, співробітники ФСБ відмовилися відповідати.

5 червня в селі Kрасний Мак Бахчисарайського району в будинку Смаїла Мустафаєва 1962 р.н. пройшов обшук. Причиною для обшуку була справа стосовно Мустафаєва, яку було відкрито українськими правоохоронними органами в 2012 році. У той період Мустафаєв працював лісником, і на його ділянці був незаконно вирубаний ліс. Мустафаєва підозрювали в незаконній вирубці лісу, проте справа була закрита в 2012 році. Після обшуку чоловік був доставлений в Північне відділення поліції Севастополя за підозрою в незаконній вирубці лісу в 2012 р. Пізніше його відпустили під підписку про невиїзд. Таким чином, де-факто влади ретроспективно застосовують норми Кримінального кодексу РФ і поширюють їх дію на події, 1) яким українські правоохоронні органи вже дали правову оцінку; і 2) які відбувалися на території Kриму до встановлення фактичного контролю РФ на півострові.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter