На Харківщині збирають підписи за виселення із селища ромів

Дата: 27 Травня 2017
A+ A- Підписатися
У Вільшанах на Харківщині після вбивства рома Миколи Каспицького збирають підписи за виселення із селища національної меншини. 
 
Про це 26 травня під час прес-конференції в Українському кризовому медіа-центрі повідомив Вадим Матюшенко, голова національно-культурного товариства ромів “Ромен”.
 
“Зараз у Вільшанах, як мені повідомили, відбувається загітована акція, під час якої збираються підписи людей за виселення ромів із селища”, – цитує Вадима Матюшенка кореспондент Центру інформації про права людини
 
Як повідомлялось раніше, 16 травня у Вільшанах під час зібрання, яке мало розв’язати побутовий конфлікт між колишнім сільським головою та окремими ромами, з вогнепальної зброї вбили 49-річного рома Миколу Каспицького. Чоловіку вистрілили у спину. Троє дістали серйозних поранень від гумових куль. 
 

Андрій Литвинов та син загиблого Руслан Каспицький начебто посварились та побились. Представники ромської громади у селищі стверджують, що їх запросив “на розмову” Олексій Литвинов, батько Андрія, депутат Харківської обласної ради від партії “Відродження” та колишній селищний голова. 

За словами ромів, на зустріч разом з Литвиновими на чорному джипі прибули невідомі люди.

ЗМІ з посиланням на свідків повідомляють, що конфлікт на майданчику перед селищною радою стався швидко. Коли пролунали перші постріли, люди почали розбігатися.

Олександр Каспицький

“Можна було поправити ситуацію з молоддю мирним шляхом. Але вони (родина Литвинових – ред.) дуже налаштовані проти ромів. Щоразу він гукав людей саме на розстріл. Став кричати: “Цигани, я вас повитягую з хат!”, – розповідає брат загиблого у Вільшанах Олександр Каспицький

 За його словами, його родину поважають мешканці селища. 

“Ми 40 років живемо у Вільшанах. Коли була робота, то ми працювали на фабриках. Брат (загиблий Микола Каспицький – ред.) був зоотехніком. Після навчання у технікумі він служив в армії”, – додав він. 

Після події слідчі вважали її “побутовим конфліктом” і категорично заперечували етнічну складову.

“З представників слідчого відділу Харківської області створили слідчу групу. Затримали за статтею 208 трьох осіб, яким оголошено підозру. На даний час проводиться розслідування”, – повідомив Максим Харківець із Управління забезпечення прав людини Нацполіції України. 

Дергачівський суд обрав запобіжний захід Олексію Литвинову у вигляді домашнього арешту з 22.00 до 6.00 з носінням електронного браслета. Аналогічний запобіжний захід суд обрав двом іншим підозрюваним у справі. 

Правозахисники, ромські громадські організації та Офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини стурбовані сплеском нетерпимості до ромів в Україні. Вони закликають Нацполіцію розслідувати злочини на ґрунті ненависті. 
 
“Напади настільки почастішали останнім часом, що представники ромських громадських організацій та правозахисники констатують факт системного порушення прав національної меншини ромів. На жаль, у нас немає нульової толерантності до дискримінації, а поки є майже нульове реагування на такі прояви, що є неприпустимим у правовій державі”, – вважає Лариса Кобелянська, співробітниця ромської жіночої правозахисної організації “Чіріклі”. 
 
Офіс Омбудсмана відкрив 8 проваджень після випадків ксенофобії стосовно ромів
“Найбільше турбує, що до всіх випадків нетерпимості причетні представники органів влади, місцевого самоврядування…, які закликали або відкрито проявляли свої ксенофобські настрої до ромів”, – заявила представниця Уповноваженої Верховної Ради з прав людини з питань дотримання прав дитини, недискримінації та ґендерної рівності Аксана Філіпішина.  
 
На Харківщині вже багато років немає жодного підрозділу обласної державної адміністрації, який системно вирішував би питання стосунків із національними спільнотами. Про це повідомив директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш

 
“Навіть у листопаді 2016 року, коли прибували одночасно чотири моніторингові місії різних комітетів і, які вирішили поцікавитись ситуацією саме в цьому регіоні, то не було відповідального працівника. Лише під нашим натиском обласні керівники призначили відповідальну людину. Але й та була без досвіду”, – згадує він.
 
Лариса Кобелянська: “В Україні немає нульової толерантності до дискримінації, а поки – майже нульове реагування на прояви нетерпимості”
Лариса Кобелянська вважає, що влада спільно з громадськістю має шукати способи, як подолати нетерпимість в суспільстві. 
 
“Події у Вальшанах – це проблема всіх українців, які сьогодні озлоблені через соціальні проблеми, військові дії. Тому ця напруга часто трансформується у вихлопи ненависті стосовно національних меншин. Сьогодні жертвами стали роми – це не їхня вина. Це проблема суспільства, до цього треба так і ставитись. Якщо збирати підписи за виселення ромів, то зрештою це може збурити країну. Тому представники й органів влади, місцевого самоврядування та громадські організації мають бути занепокоєні і шукати відповіді на ці виклики”, – вважає вона.  
 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter