На розгляді Ради законопроект, який створює приватну “армію Авакова” і загрожує військовим переворотом

Дата: 14 Вересня 2017
A+ A- Підписатися

На розгляді у Верховній Раді перебуває законопроект  № 6556 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правових засад діяльності Національної гвардії України”, який дозволить Нацгвардії бити людей на мирних заходах, створює приватну “армію Авакова” і загрожує можливістю військового перевороту.

Про це сьогодні на брифінгу в Українському кризовому центрі говорили представники правозахисних організацій і народні депутати, передає кореспондент Центру інформації про права людини

Експерт правозахисної коаліції “Ні поліцейській державі” Михайло Лебідь розказав, що закон ініційований депутатами з фракції “Народний фронт”, серед яких депутат Антон Геращенко.

За словами Лебідя, законопроект вважають небезпечним як правозахисники, так і експертні поліцейські кола.

Правозахисники, включно з омбудсманом, зробили низку звернень до авторів законопроекту та членів Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності про те, що законопроект не можна розглядати в теперішньому вигляді. Але Комітет все одно рекомендував його до першого читання саме в такому вигляді.

Лебідь наголосив, що найгучнішою загрозою є те, що під час мирних зібрань нацгвардійцям  можна буде бити людей, які не скоїли правопорушення.

“Ця норма сколихнула всіх і власне через цю норму, на скільки мені відомо, вже будуть в Україні протести”, – заявив правозахисник.

Крім того, законопроект, за його словами, зачіпає політику, оскільки з одного боку Нацгвардія отримує функції поліції, з іншого боку – МВС отримує важелі в питаннях, які стосуються Міноборони і АТО.

За словами Лебідя, правозахисників підтримує група депутатів парламенту під назвою “Єврооптимісти”.

Так, за словами присутньої на брифінгу депутатки з фракції “Самопоміч” Олени Сотник, законопроект в разі прийняття фактично поверне історію про “Беркут”.

Оскільки, по-перше, нацгвардійців під час сутичок із учасниками мирних протестів не можна буде ідентифікувати, так само, як не можна було ідентифікувати беркутівців на Майдані, яких тепер не можна засудити. А по-друге. цим законом Нацгвардії надається право оперувати важкою військовою технікою прямо в місті.

Сотник наголосила, що новий закон про поліцію якраз і передбачав те, що нові поліцейські мають ідентифікацію і можна завжди дізнатись, хто порушив твої права.

Крім того, Нацгвардія отримає поліцейські функції, а за Конституцією військові формування не мають права жодним чином обмежувати права цивільного населення і жодним чином не повинні мати до цього відношення.

За словами Сотник, пропонується, щоб Нацгвардія на рівні з поліцією ходила по містах з автоматами і мала право перевіряти документи, затримувати, виписувати адміністративні протоколи за порушення.

“У мене є запитання до міністра внутрішніх справ: як люди, які фактично проходять строкову службу, будуть виконувати функції поліцейських. При тому, що деякі поліцейські вчаться по 5 років, а деякі проходять мінімум річне навчання для того, щоб навчитись правильно протокол складати. Я вже мовчу про затримання і можливість застосовувати різні засоби…”, – обурюється Сотник.

Вона також звернула увагу на те, що в законі вводиться таке поняття як безпечна відстань між учасником мирного протесту і правоохоронцем, але воно не визначене.

“Думка про те, якою має бути ця безпечна відстань, буде лише у нацгвардійця. У кожного своя –  хтось буде вважати 5 метрів небезпечною відстанню, а хтось і 500 метрів вважатиме небезпечною відстанню. І він буде мати право без попередження застосувати відносно вас силові заходи, які застосовував “Беркут”, коли бив майданівців”, – наголосила Сотник.

Вона передбачає, що проект буде поданий під емоційними спогадами про те, як під стінами парламенту загинули 4 нацгвардійці. Але, на її думку, навряд чи їх могли тоді врятувати додаткові повноваження.

“Це скоріше питання до політиків і до поліції, яка мала охороняти порядок”, – зауважує Олена.

За її словами, у разі застосування норм закону Україна нагадуватиме Північну Корею, Росію, Білорусь та інші так звані “поліцейські держави”.

Правозахисники також зазначають, що прийняття закону створить умови для військового перевороту в країні.

На їхню думку, законопроект передбачає, що нацгвардія стане альтернативною армією, оскільки вона вийде з під порядкування Збройних сил України і буде повністю підпорядкована МВС.

“Це означає, що, якщо в Україні виникне якась ескалація конфлікту, на полі бою будуть дві абсолютно різні армії, керовані різними людьми. І з точки зору безпеки, зловживання владою та зіткнень амбіцій політиків – це є недопустима ситуація”, – говорить Олена Сотник.

Про ще одну небезпеку прийняття законопроекту заявив депутат Ігор Луценко.

За його словами, оскільки в одній структурі сконцентруються танки, гелікоптери і поліцейські функції – це буде унікальна структура, яка матиме переваги над іншими силовими структурами в Україні. Тож у неї виникне спокуса контролювати найбільш вигідні криміналізовані бізнеси. Наприклад, видобуток бурштину.

“Таким чином корупційний бізнес буде дуже надійно захищений силовим чином і ніхто вже з силових органів не зможе цю корупцію знищити”, – говорить Луценко.

Правозахисники та депутати, які їх підтримують, закликають Верховну Раді відмовитись від прийняття згаданого законопроекту навіть в першому читанні, оскільки у законі немає чого покращувати у другому читанні.

“Якщо прибрати все що нам не подобається, то залишаться декілька норм технічних і норма про те, що Національна гвардія має право брати участь у миротворчих операціях. Ми не проти, але не в цьому законі. До другого читання ніхто нічого не покращить”, – наголошує голова ГО “Правозахисна ініціатива”, експерт коаліції РПР Михайло Каменев.

Як відомо, раніше правозахисники заявляли, що запропонований на розгляд профільного комітету Верховної Ради законопроект № 6556  містить загрози правам людини і суперечить Конституції України.

Законопроект пропонує  наділити Національну гвардію України фактично поліцейськими повноваженнями з охорони громадського порядку. В той час як зараз Національна гвардія виконує лише допоміжну для Національної поліції функцію.

Крім того, за деякими пунктами пропонується наділити Нацгвардію навіть більшим обсягом повноважень з охорони громадського порядку, ніж є в Національної поліції.

Зокрема, пропонується, щоб під час мирних зібрань Національна гвардія мала можливість застосовувати силу не лише щодо правопорушників, а й у випадку, коли учасники зібрань “скорочують мінімальну безпечну відстань” між ними. Причому цю відстань мають визначати самі нацгвардійці.

За законопроектом також пропонується передати МВС частину функцій Міноборони з управління Національною гвардією під час протидії тероризму і виконання бойових завдань в зоні бойових дій.

Згідно з текстом, МВС має визначати порядок ліквідації збройного конфлікту та відсічі збройній агресії проти України, припинення збройних конфліктів та збройних провокацій на державному кордоні України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter