На Волині ухвалили антиконституційне рішення про заборону російськомовного культурного продукту

Дата: 21 Грудня 2018
A+ A- Підписатися

Депутати Волинської обласної ради проголосували за введення мораторію на використання російськомовного культурного продукту на території області.

Проект заборони опублікували на офіційному сайті облради. 

Історія із забороною російськомовного культурного продукту в Україні почалась у вересні, коли Львівська облрада запровадила такий мораторій на території Львівщини. Депутати тоді рекомендували органам місцевого самоврядування області ухвалити аналогічні рішення щодо встановлення мораторію на “публічне використання російськомовного продукту в будь-яких формах” до моменту повного припинення окупації території України. Вже за місяць стало відомо, що через заборону в області більше не продаватимуть мистецький журнал “ШО”, який видається в Україні з 1995 року. Згодом ініціативу львівських депутатів підхопили в Тернополі та Житомирі.

Нещодавно заборону ввели депутати туристичного міста Славське на Львівщині, проте там вони не тільки встановили мораторій на культурний продукт, але й рекомендували готелям не використовувати російську для спілкування з туристами.

Питання про заборону російськомовного культурного продукту до Волинської обласної ради внесли депутати від партії “Свобода”.  Чиновники рекомендували місцевим радам області ухвалити аналогічні рішення. Під час обговорення заборони один з депутатів ради, як повідомляє Громадське, запитав автора проекту рішення Анатолія Вітіва, як саме каратимуть порушників мораторію, адже поліція “навряд братиме за вуха всіх, хто слухає російську попсу і шансон”. На що автор відповів, що питання покарання вони доручать обласній адміністрації, а не власне раді. Та додав, що діяти треба законними методами.

Нагадаємо, що заборона використання російськомовного продукту на території будь-якої області чи населеного пункту – порушення статті 10 Конституції, яка говорить, що єдиною державною мовою в Україні є українська, а держава забезпечує всебічний її розвиток і функціонування в усіх сферах суспільного життя на всій території України. Водночас в Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.

Саме це рішення недолуге, абсурдне і просто незаконне. Воно порушує права і російськомовних громадян України, і неросійськомовних громадян – споживачів російськомовного культурного продукту, й іноземних громадян, які проживають на території України. Воно є дискримінаційним, а політично – просто подарунком тим, хто старанно створює імідж України як неправової держави, де порушуються права меншин“, – коментував Центру інформації про права людини введення мораторію на Львівщині координатор проекту “Без кордонів” Максим Буткевич 

Через порушення Конституції на Львівську облраду подав до суду адвокат Роман Лихачов.

ДОВІДКА: згідно з дослідженням, протягом останніх 20 років російська мова стає дедалі менш популярною в пострадянських незалежних державах, у тому числі й в Україні, де в 1994 році налічувалося майже 34% російськомовних, а у 2016-му – вже 24,4%. Згідно з переписом населення 2001 року, у Львові майже 10% населення спілкувалося російською. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter