Нацстратегія з прав людини: що вдалося і що мають зробити міністерства

Дата: 06 Вересня 2017
A+ A- Підписатися

Правозахисники назвали позитивні зрушення, яких вдалося досягти в процесі реалізації Національної стратегії у сфері прав людини, а також надали рекомендації щодо заходів, які першочергово мають почати проводити міністерства та відомства України.

Висновки і рекомендації представлені у тематичному звіті за результатами моніторингу імплементації Нацстратегії “Права людини як айсберг в океані реформ”, презентованому 5 серпня.

Автори звіту зазначили такі позитивні зрушення у виконанні Плану дій з реалізації Нацстратегії, які відбулися протягом майже двох років з початку його затвердження:

  • розробка проекту Дисциплінарного статуту Національної поліції України;
  • створення правових засад діяльності органу розслідувань неналежного поводження з боку працівників правоохоронних органів (ДБР);
  • визначення законом процедури подання конституційної скарги фізичними та юридичними особами;
  • стрімкий розвиток системи безоплатної правової допомоги та формування нових стандартів якості безоплатної вторинної правової допомоги;
  • створення комісії, яка координує дії органів державної влади з питань застосування та реалізації норм МГП, збору і моніторингу інформації про дотримання норм МГП в Україні та випадки їх порушення, а також сприяння розробленню механізму належної фіксації таких порушень, надання пропозицій щодо вжиття заходів реагування на них, проведення аналізу ефективності усунення виявлених порушень.

“Виконання Плану дій хоч повільно, але наближає до реалізації стратегічних напрямків Національної стратегії. Проте небезпечні тенденції посягання на незалежність систем захисту прав людини нівелюють будь-які принципи демократії. На недопущення скасування досягнень у забезпеченні прав людини спрямований громадський моніторинг імплементації Національної стратегії і виконання Плану дій”, – зазначають автори звіту.

Найбільше рекомендацій, наданих правозахисниками щодо виконання Плану дій, спрямовані на адресу Міністерства юстиції України:

  • врегулювати в нормативно-правових актах незалежність розслідування фактів неналежного поводження в пенітенціарній системі відповідно до європейських стандартів;
  • проводити роз’яснювальну кампанію щодо предмету, порядку подання і розгляду конституційної скарги;
  • при проведенні конкурсу на посаду директора КЦПД та формуванні нової концепції розвитку системи надання безоплатної правової допомоги врахувати необхідність посилення інституційної спроможності та незалежності системи;
  • інтенсифікувати роботу з підготовки імплементаційного пакету документів для ратифікації Європейської конвенції щодо відшкодування збитків жертвам насильницьких злочинів.

У свою чергу Кабінет Міністрів України має:

  • вжити заходів щодо прискорення створення ДБР у передбачені КПК строки (не пізніше листопада 2017 року), визначивши розслідування катувань в якості пріоритету його діяльності;
  • визначити на державному рівні позиції щодо правового визначення міжнародного збройного конфлікту, статусу його учасників та захищених осіб.

Міністерству внутрішніх справ України рекомендують:

  • забезпечити можливість безпосередньої участі скаржника та залучення ним адвоката чи іншого спеціаліста в галузі права, правозахисників, незалежних експертів під час дисциплінарного розслідування всіх проявів неналежного поводження;
  • забезпечити належні гарантії захисту права на життя та наявність правових засобів захисту і механізмів ефективного розслідування порушень права на життя в зоні активної фази збройного конфлікту.

І нарешті Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України повинно розпочати діяльність Міжвідомчої комісії з питань застосування та реалізації норм міжнародного гуманітарного права в Україні.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter