Нескасоване зло

Дата: 10 Червня 2019 Автор: Тетяна Дурнєва
A+ A- Підписатися

“Інститут прописки” в Україні скасовано. Ви, мабуть, неодноразово чули про це. Однак “скасована” прописка насправді продовжує впливати на наше життя. Зокрема, на вибори.

Уже в липні народ обиратиме новий парламент. Укотре єдиний законодавчий орган формуватимуть без участі декількох мільйонів громадян. Вони не зможуть проголосувати, тому що не мають зареєстрованого місця проживання чи живуть не там, де зареєстровані. Чому так? Пояснення дещо схоже на казку про Кощія Безсмертного: “під дубом скриня, у скрині – заєць, у зайці – качка, у качці – яйце, у яйці – голка…”.

Отже, розберемося. Згідно з Конституцією, право голосу на виборах мають усі дієздатні громадяни України, які досягли 18 років (стаття 70). Для того аби мати не тільки право, але й можливість ним скористатися, громадянин повинен бути занесений до списку виборців на конкретній виборчій дільниці (ст. 2 Закону “Про вибори народних депутатів України”). Підставою для віднесення виборця до виборчої дільниці є виборча адреса (стаття 8 Закону “Про Державний реєстр виборців”). Виборча адреса визначається за зареєстрованим місцем проживання (Закон України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”). Все. Дійшли до “голки”.

За даними Державного реєстру виборців, станом на 31 травня 2019 року близько одного мільйона виборців вибули з реєстру. Однак тих, хто не зможе проголосувати на дочасних виборах, значно більше.

Йдеться, наприклад, про громадян, які ніколи не мали зареєстрованого місця проживання. Очевидно, точної кількості ніхто не скаже. Вона зростає щороку, зокрема за рахунок дітей з тимчасово окупованих територій, які під час оформлення першого паспорта не можуть зареєструвати місце проживання (не тому, що не хочуть, а тому, що досі немає такої процедури). Досягнувши повноліття, вони не потрапляють до реєстру виборців.

Крім того – громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території. Формально вони можуть узяти участь у виборах, змінивши місце голосування без зміни виборчої адреси.  Але, відповідно до статистики голосування на президентських перегонах цього року, цей механізм не застосовується масово. Лише близько 75 тисяч виборців, зареєстрованих на тимчасово окупованих територіях, змінили місце голосування. За висновками представників канадської місії CANADEM зі спостереження за виборами в Україні, принаймні 50% внутрішньо переміщених осіб не знали, що вони мають право голосу на виборах президента України. Йдеться, зокрема, про ВПО старшого віку, які можуть не мати доступу до інтернету та соціальних медіа. Крім того, в обласних центрах не всі охочі встигли подати заяви через величезні черги до відділів ведення Державного реєстру виборців.

За статистикою позачергових парламентських виборів 2014 року, усього в країні близько 190 тисяч виборців скористалися тимчасовою зміною місця голосування – крапля в морі. Після чергового звернення громадських організацій 29 травня 2019 року Центральна виборча комісія (нарешті!) спростила процедуру зміни місця голосування, скасувавши необхідність аргументувати заяву додатковими документами (довідками з роботи, квитками, договорами оренди тощо). Раніше спрощена процедура стосувалася лише внутрішньо переміщених осіб та мешканців тимчасово окупованих територій, тепер же таку можливість мають усі виборці. Однак це не вирішує всіх проблем.

А їх вистачає. Одна з найбільших – голосування на мажоритарці. Конституційний склад Верховної Ради України становить 450 депутатів, з яких 225 обираються за списками кандидатів у депутати від політичних партій, а решта – за мажоритарною системою в одномандатних виборчих округах. Виборці, які змінили місце голосування за межами свого виборчого округу, зможуть обрати лише половину парламенту. Те саме стосується виборців, які проживають або на день проведення голосування перебувають на території іноземної держави.

Виборці, що голосуватимуть за межами свого округу, зможуть голосувати лише за кандидатів зі списків партій. Вони не зможуть обирати депутатів-мажоритарників. У списку виборців навпроти їхніх прізвищ буде відмітка “Отримує лише бюлетень для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі”.

Народні депутати не хочуть дійти до “голки” в яйці та змінити підхід до реєстрації місця проживання. Чергові вибори відбуватимуться за тим самим колом. Немає зареєстрованого місця проживання – немає виборчої адреси. Немає виборчої адреси – немає прізвища в списках виборців. Немає в списку виборців – немає можливості реалізувати право голосу. Немає голосу – немає прав. Коло замкнулось.

Тетяна Дурнєва, виконавча директорка ГО “Громадський холдинг “Група впливу” для “УП.Вибори

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter