Немиря розповів, що сприятиме подоланню збройного конфлікту в Україні

Дата: 12 Липня 2018
A+ A- Підписатися

Сила та конкурентна перевага України сприятимуть врегулюванню збройного конфлікту на сході України.

Таку думку під час круглого столу “Перехідне правосуддя, демілітаризація, сталий мир: досвід Колумбії для України” озвучив голова парламентського комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорій Немиря.

“У контексті заходів зміцнення довіри між воюючими сторонами не завжди треба вимагати, щоб були симетричні заходи, мовляв, якщо ви не зробите певну дію, ми не зробимо цього. Сила і конкурентна перевага міцної державної політики, що базується на довгостроковому баченні врегулювання конфлікту в Україні мають передбачати односторонні заходи, які показують людям на окупованих територіях, що Україна дбає про своїх громадян. Якщо ми не будемо просуватись у цьому питанні в короткостроковій перспективі, врегулювання конфлікту ми віддалятимемо на багато років”, – цитує голову комітету кореспондент Центру інформації про права людини

Григорій Немиря нагадав, що обмеження свободи пересування через призупинення виплати пенсій переселенцям не сприяють довірі до України. 

“У пенсійному питанні Україна порушувала права людини, приймаючи підзаконні акти, що не відповідали Конституції України та законам. Аби виправити ситуацію, у Верховній Раді зареєстрували законопроект №6692. З липня 2017 року він пройшов усі необхідні парламентські процедури, схвалений усіма комітетами, має підтримку Європейської комісії, ООН, правозахисників, Норвезької ради у справах біженців. Він розриває прив’язку статусу внутрішньої переміщеної особи до виплати пенсій. Але тихо говориться, що розгляд внесення законопроекту на порядок денний Верховної Ради блокують Пенсійний фонд та Мінсоцполітики через погоджувальну раду”, – розповів Григорій Немиря. Він додав, що 15 разів як голова комітету за дорученням комітету з прав людини порушував це питання на засіданні погоджувальної ради.

 ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Історику Козловському припинили виплату пенсії, поки він їздив розказувати про полон і окупацію до Європи

Політик також нагадав, що парламент не вирішує питання виборчих прав переселенців, які не можуть голосувати на парламентських та місцевих виборів з початку збройного конфлікту.

“Переселенці можуть бути обраними, але вони не можуть голосувати на цих виборах. Існує законопроект №6240, який регулює цю проблему. Уявімо “міністра у справах пропаганди” так званих “республік”. Він буде казати: “Подивіться, у нас може голосувати будь-хто, а от там, куди ваші родичі переїхали, вже чотири роки не можуть проголосувати. І не дивлячись на те, що законопроект є, його навіть не розглядають. Подібні законопроекти – це прості речі, які вимагають підтримки фракцій, що турбуються про досягнення миру та про 1,5 мільйона внутрішньо переміщених людей – наших громадян”, каже народний депутат від фракції “Батьківщина” Григорій Немиря.  

Керівник аналітичного напрямку Української Гельсінської спілки з прав людини Олег Мартиненко нагадав, що процес перехідного правосуддя торкається не лише на кримінального переслідування, а й передбачає компенсацію жертвам конфлікту, відновлення історичної правди та інституційні реформи. Останнє має бути гарантією неповторення національної трагедії у вигляді конфлікту або тоталітарної держави.  

Нагадаємо, вирішення питання виплати пенсій для громадян України на непідконтрольних територіях передбачено в пункті 128 Плану дій Нацстратегії з прав людини. Цей захід мав виконати Мінсоцполітики, однак у липні 2017 низка народних депутатів зареєструвала у Верховній раді відповідний законопроект. 
 
Проект закону №6692 дозволяє мешканцям неконтрольованих Україною територій та населених пунктів на лінії розмежування отримувати пенсії без довідки переселенця. Документ підтверджує, що виплата пенсій має здійснюватися на загальних підставах для всіх громадян України через уповноважені банківські установи. 
 
Згідно із законопроектом, пенсіонери з непідконтрольних територій можуть звернутися за виплатою пенсій особисто або через уповноваженого представника до будь-якого управління Пенсійного фонду України. Пенсії мають виплачуватися за весь період без будь-яких обмежень. 
 
Наразі, якщо громадянин України відмовляється від довідки внутрішньо переміщеної особи або реєструє місце проживання у новому помешканні, він втрачає пенсію.
 
Правозахисники вказують, що таким чином переселенці постають перед ірраціональним вибором: отримувати пенсію чи реєструвати місце проживання у новому домі, що є необхідним для реалізації окремих прав, наприклад права голосувати на місцевих виборах. 
 
5 липня УГСПЛ повідомила, що українські суди скасували нормативні акти Кабміну стосовно перевірок переселенців задля отримання пенсій та соціальних виплат.
 
За даними Мінсоцполітики, станом на 9 липня 2018 року в Україні – 1 515 128 переселенців або 1 241 657 сімей з Донбасу і Криму.
 
Центр інформації про права людини для Правового простору 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter