ООН закликає вжити дій для захисту кримчан

A+ A-

У Нью-Йорку на засіданні Третього комітету Генеральної асамблеї ООН ухвалили новий проект резолюції, що вимагає вжити дій для покращення ситуації з правами людини в Криму.

Оновлений проект резолюції, що робить чіткіший акцент на ситуації з правами людини порівняно з резолюцією, прийнятою минулого року, тепер буде офіційно подано на розгляд Генеральної Асамблеї ООН. 

“Ми мали декілька зауважень до резолюції, що була прийнята Генеральною Асамблеєю ООН минулого року. Тому цього року ми з нашими партнерами присвятили багато часу адвокаційній діяльності для того, щоб оновлений проект резолюції мав чіткіший акцент на ситуації з правами людини”, прокоментувала голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник. 

Добре, що багато наших рекомендацій було включено в остаточний текст резолюції. Серед них: створення безпечного середовища в Криму для правозахисників, юристів та журналістів, припинення мілітаризації Криму, боротьба з безкарністю порушників прав людини та необхідність підтримувати міцний зв’язок між Україною та власне кримчанами. Тепер ми просимо Генеральну Асамблею прийняти цю резолюцію та закликаємо ООН забезпечити виконання рекомендацій, викладених в резолюції”, – зазначила вона.

Також на цьому тижні у Женеві Україна пройшла третій огляд  ситуації з правами людини в рамках Універсального періодичного огляду Ради з прав людини ООН. Ряд держав зробили Україні рекомендації стосовно Криму.

“Влада Росії як держави-окупанта несе основну відповідальність за наступ на права людини в Криму. У той же час існує кілька сфер, в яких українська влада має можливість вжити заходів для покращення ситуації з правами людини в Криму”, підкреслила голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик

 “Протягом останніх місяців ми зустрілися з низкою державних делегацій та доводили важливість процедури спрощення в’їзду до Криму, особливо для міжнародних спостерігачів за правами людини та журналістів. Ми також наголошуємо на тому, що повинні бути захищені права всіх кримчан, як в Криму, так і на материковій території України“, – додала вона.

На щастя, багато державних делегацій погодились з нашими висновками та аналізом ситуації й запропонували свої досить жорсткі рекомендації. Тепер ми працюватимемо над тим, щоб Україна їх прийняла та виконала“, – відзначила Тетяна Печончик.

Під час огляду  ситуації з правами людини в Україні в рамках Універсального періодичного огляду ООН, деякі країн виступили з рекомендаціями, пов’язаними зі складною процедурою в’їзду до Криму, а також питаннями свободи пересування.

Грузія, представники якої виступали одними із перших, рекомендувала Україні “активізувати співпрацю з міжнародним співтовариством для забезпечення доступу міжнародних правозахисників та гуманітарних організацій та механізмів моніторингу до всієї території України у межах своїх міжнародно визнаних кордонів з метою спостереження за ситуацією з правами людини та вжиття відповідних заходів”.

Таку ж рекомендацію запропонували і ряд інших держав, включаючи Австралію, США та Великобританію. Австралія наголосила на важливості присутності в Криму міжнародних організацій, закликавши всі сторони “гарантувати безперешкодний доступ міжнародних організацій до Криму та зон конфлікту на сході України та виконувати свої зобов’язання згідно з Мінськими домовленостями”. Великобританія звернулася до української влади з рекомендацією “спростити доступ до державних адміністративних послуг для жителів Криму та забезпечити українським громадянам безперешкодне пересування між Кримом та рештою території України”. 

Румунія високо оцінила зусилля України щодо захисту прав і свобод громадян, що проживають в Криму, а Польща “схвалила додаткові зусилля України щодо захисту найбільш вразливих верств населення, включаючи вимушених переселенців та кримських татар”.

Нідерланди, Корея та Італія закликали Україну зміцнити захист правозахисників та журналістів. Данія та Чеська Республіка також звернули увагу на законодавство, що регулює діяльність громадських організацій, закликавши українську владу не впроваджувати необґрунтовані бюрократичні процедури для правозахисних організацій, що діють в країні. 

Звіт України з проходження огляду  ситуації з правами людини в рамках Універсального періодичного огляду  разом із повним списком запропонованих рекомендацій був оприлюднений 17 листопада.