Поліція та сільський голова Лощинівки у суді відповідатимуть за погроми ромів

Одеський апеляційний суд змусив суд першої інстанції розпочати розгляд справи ромів, які постраждали від погромів у Лощинівці.

Про це пише у блозі на LB.ua журналіст Української гельсінської спілки з прав людини Олег Шинкаренко.

Він нагадує, що в ніч з 27 на 28 серпня 2016 року у селі Лощинівка Ізмаїльського району Одеської області місцеві мешканці влаштували погроми житла ромів. Представники поліції ніяк не перешкоджали діям погромників, а сільський голова Віктор Паскалов на зборах громади села заявив, що “представники ромської національності вчиняють злочини у селі”, і через це “їх необхідно виселити”. Після цього голова разом із селянами підписав так зване “Рішення № 1 сходу громадян мешканців села Лощинівка”, в якому вимагали депортації ромів з села.

За словами Шинкаренка, 4 січня цього року семеро постраждалих ромів звернулись до Одеського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просили визнати протиправною бездіяльність Нацполіції Одеської області та дії голови Лощинівської сільської ради, а також стягнути з них моральну шкоду. 10 січня адміністративний суд відмовився розглядати цю справу, бо, на його думку, йшлося про кримінальне правопорушення, яке адміністративний суд розглядати не може, бо це не в його компетенції.

13 квітня 2017 року апеляційний суд Одеси виніс ухвалу, яка скасувала попереднє рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 січня 2017 року, а також постановив направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду. У тексті ухвали суд зазначив: “Предметом спору в даній справі є оскарження бездіяльності посадових осіб ГУ Національної поліції в Одеській області, яка пов'язана не з повідомленням про вчинений або підготовлюваний злочин, а мала місце при безпосередньому виконанні посадових обов’язків з охорони громадського порядку та полягала у незабезпеченні безпеки громадян України під час масових заходів”. Ухвала апеляційного суду є остаточною та оскарженню не підлягає.

“Це рішення не вирішує справу по суті. Воно не вирішує питання чи підлягають задоволенню позовні вимоги ромів, і чи було порушення. Але тепер Одеський окружний адміністративний суд зобов'язаний розглянути наш позов. І вже за результатом розгляду він винесе рішення по суті: задовольнити чи ні наші позовні вимоги”, – наводить Шинкаренко слова Юлії Лісової, адвокатки, яка співпрацює із Центром стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини і захищає інтереси постраждалих у суді.

Адвокатка сподівається на успішне вирішення справи, адже, за її словами, у ромів обґрунтована правова позиція: поліція і голова села повинні були захистити ромів від протиправних дій селян, але вони не зробили цього. Поліція пасивно спостерігала, як руйнуються житлові будинки ромів, хоча зобов'язана за законодавством перешкоджати таким діям. А голова сільради взагалі публічно висловлювався про те, що він підтримує виселення ромів з села.

Юлія Лісова вважає, що в Україні є позитивна практика вирішення схожих справ. Наприклад, судовий розгляд бездіяльності поліції при масових заворушеннях у парку Горького у Харкові, в якому брали участь юристи Гельсінської спілки. Тоді бездіяльність поліції була також визнана незаконною. А отже і процес щодо подій у Лощинівці має добрі перспективи.

Нагадаємо, наприкінці серпня 2016 року мешканці села Лощинівка Ізмаїльського району Одеської області розгромили будинки представників ромської меншини після того, як чоловік нібито ромської національності був звинувачений у вбивстві 9-річної дівчинки. Розлючені мешканці села погромили переважно хати людей, які оселилися тут 3 роки тому. У результаті один дім був підпалений, в інших – пошкоджені меблі, вибиті шибки.

Згодом громада села Лощинівка зажадала виселити з населеного пункту всіх представників ромської національності. Ромські родини були змушені виїхати з Лощинівки.

Водночас представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Аксана Філіпішина повідомила, що рішення сільської ради Лощинівки Одеської області про виселення представників ромської національності із села суперечить українському та міжнародному законодавству стосовно прав меншин.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Дякуємо, інформація про помилку відправлена
Будь ласка, виберіть текст
Ви вибрали забагато тексту
Мітки: дискримінація роми погром Лощинівка
x
В чому помилка?
Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини