Працює для всіх: Freedom House розповіла про новий спосіб придушення медіа у світі

Лідери країн у різних куточках світу знаходять нові шляхи для придушення незалежних засобів інформації задля консолідації влади. 

Про це йдеться у новому звіті Freedom and the Media 2019 правозахисної організації Freedom House. 

Згідно з доповіддю, 19% досліджуваних країн опустились у рейтингу свободи преси за останні п'ять років. Сталося це через те, що лідери, які мають бути найстійкішими захисниками свободи преси, зробили чіткі спроби заглушити критичні медіаголоси. Так, наприклад, в Угорщині керівна партія Віктора Орбана консолідувала свій контроль над засобами масової інформації і побудувала паралельну реальність, коли урядові послання та дезінформація зміцнюють один одного.

"Ця тенденція пов'язана з глобальним занепадом самої демократії: ерозія свободи преси є як симптомом, так і внеском у розпад інших демократичних інститутів і принципів, що робить її особливо тривожною. Нові форми репресій зачіпають як відкриті суспільства, так і авторитарні держави. Ця тенденція є найбільш гострою в Європі, яка раніше була бастіоном усталених свобод, і в Євразії та на Близькому Сході, де зосереджено багато з найгірших диктатур світу. Популістські лідери в демократичних країнах прагнуть забезпечити і розширити свої здобутки за допомогою приборкання преси, утворені авторитарні уряди продовжують придушувати голоси незгодних, оскільки будь-яке порушення їхнього медіадомінування загрожує розкрити офіційні порушення чи спростувати офіційні наративи", – йдеться у звіті. 

Як приклад експерти навели ситуацію в Сербії, де президент Александар Вучич і його союзники створили атмосферу залякування для медіа, що ускладнює щоденну роботу журналістів. Також в Ізраїлі, одній з небагатьох демократій на Близькому Сході, як зазначають правозахисники, прем'єр-міністр Біньямін Нетаньяху неодноразово різко критикував журналістів-розслідувачів.

"Прем'єр-міністр був готовий пожертвувати свободою преси, щоб зберегти політичну владу", – відзначили автори звіту. 

Експерти Freedom House рекомендують демократичним політикам у країнах, де відбуваються спроби придушення медіа, публічно виступати проти таких намагань, підтримувати громадянську освіту для майбутніх поколінь та соціальні медіа як альтернативний спосіб вільного вираження думки. 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Дякуємо, інформація про помилку відправлена
Будь ласка, виберіть текст
Ви вибрали забагато тексту
Мітки: свобода слова Freedom House
x
В чому помилка?
Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини