Правозахисники і журналісти вимагають негайного звільнення громадянського журналіста з Криму Нарімана Мемедемінова

A+ A-

22 березня близько 6 години ранку в селі Холмівка Бахчисарайського району в будинок кримського татарина, громадянського журналіста Нарімана Мемедемінова увірвалися співробітники силових відомств РФ.

Мемедемінова повалили на підлогу, надягли наручники, дружину і маленьких дітей залишили в іншій кімнаті. Представники силових структур провели в будинку обшук, вилучили телефони і техніку в громадянського журналіста і його дружини.

Після незаконного обшуку та затримання, а потім слідчих дій в Управлінні Федеральної служби безпеки, Нарімана Мемедемінова помістили в ізолятор тимчасового тримання м. Сімферополя. Затриманому висунуто звинувачення за ч.2 ст. 205 Кримінального кодексу РФ (Публічні заклики до здійснення терористичної діяльності, вчинені з використанням мережі Інтернет). 23 березня відбудеться суд щодо обрання запобіжного заходу.

Дані незаконні дії окупаційної влади і системне переслідування активістів та журналістів на півострові (незаконні обшуки, довільні затримання, допити, адміністративні арешти і конфіскація електронних пристроїв) викликають особливе занепокоєння в зв’язку з тим, що в умовах відсутності незалежних ЗМІ в Криму громадянські журналісти є єдиними, хто надає об’єктивну інформацію. Громадянські журналісти присутні під час обшуків, арештів і судових засідань, документують і інформують про порушення прав людини.

У 2017 були зафіксовані наступні випадки переслідування громадянських журналістів в Криму:

  • 12 квітня 2017 року в м. Бахчисарай, у будинку кримськотатарського активіста, громадянського журналіста Сейдамета Мустафаєва був проведений обшук співробітниками Федеральної національної гвардії. Під час обшуку в будинку Мустафаєва співробітники застосовували фізичне насильство щодо людей, які зібралися на вулиці, щоб висвітлювати обшук і підтримати Сейдамета. П’ять громадянських журналістів були затримані, і засуджені до адміністративного арешту (від 3 до 10 діб) і штрафів.
  • 14 серпня 2017 року Артем Осипов був затриманий і доставлений на допит до поліцейської дільниці за зйомку одиночних пікетів.
  • в жовтні 2017 року декілька кримськотатарських активістів і громадянських журналістів були затримані та притягнуті до адміністративної відповідальності, в тому числі Сейран Салієв, Тимур Ібрагімов, Амет Сулейманов і Руслан Бєлялов.
  • 8 листопада 2017 де-факто поліція провела рейд в будинку Алімдара (Руслана) Бєлялова, під час якого були вилучені його телефони і вкрадена велика грошова сума.
  • 14 жовтня 2017 співробітниками поліції були затримані громадянські журналісти Руслан Гостєв і Руслан Сулейманов.
  • 8 листопада 2017 року відбувся обшук в будинку Сейтумера Сейтумерова, активіста, громадянського журналіста і оператора громадського об’єднання “Кримська солідарність”. Під час рейду у нього були вилучені ноутбук і телефони. Сейтумерова оштрафували за пост у соціальній мережі ВКонтакті, який був опублікований ним до анексії Криму. У зв’язку з переслідуванням активіст змушений був покинути півострів.
  • 25 січня 2017 року після обшуку в будинку, був арештований кримськотатарський активіст і громадянський журналіст – Енвер Крош.

З огляду на вищесказане, ми закликаємо Російську Федерацію і окупаційну владу в Криму:

  • негайно припинити переслідування громадянського журналіста та активіста, представника руху “Кримська солідарність” Нарімана Мемедемінова і звільнити його з-під варти, а також провести незаангажоване розслідування незаконного затримання;
  • припинити переслідування громадянських журналістів, включаючи адміністративні арешти, обвинувачення кримінального характеру, конфіскацію майна та інші репресії, а також забезпечити всі гарантії, які надаються професійним журналістам;
  • провести оперативне, ефективне і неупереджене розслідування незаконного затримання і будь-яких форм фізичного насильства щодо громадянських журналістів у Криму, забезпечити притягнення винних до відповідальності, а також вжити всіх необхідних заходів для запобігання подібних нападів у майбутньому;
  • гарантувати безперешкодний доступ у громадські місця, місця скоєння правопорушень, а також надати можливості для здійснення професійної діяльності незалежних журналістів у Криму, з метою забезпечення свободи слова, свободи доступу до інформації та свободи її поширення.

Ми закликаємо міжнародне співтовариство:

  • надати підтримку в забезпеченні свободи вираження думок і права на інформацію громадянських журналістів у Криму, а також людей, що проживають на півострові;
  • чинити тиск на Російську Федерацію і окупаційну владу в Криму, щоб зупинити переслідування громадянських журналістів і простежити за забезпеченням безперешкодного виконання функції громадського спостерігача без втручання в їх свободу вираження;
  • забезпечити необхідний захист тих громадянських журналістів, які стали жертвами репресій, і надати підтримку в професійній діяльності громадянських журналістів у Криму.

Ми також закликаємо міжнародні засоби масової інформації підтримати громадянських журналістів як колег в ситуаціях, коли вони стають жертвами репресій і переслідувань.

Підписали:

Центр інформації з прав людини

Медійна ініціатива за права людини

КримСОС

Айдер Муждабаєв, заступник генерального директора телеканалу ATR

Осман Пашаєв, виконавчий продюсер UA: Крим

Центр громадянських свобод

Профспілка працівників незалежних ЗМІ Криму

 

Підписати звернення можна за посиланням