Рішення України про блокування сайтів не відповідають національним та міжнародним законам – Коаліція “За вільний інтернет”

Дата: 11 Червня 2018
A+ A- Підписатися

Указ президента України та рішення Ради національної безпеки і оборони України про санкції для провайдерів за неблокування 192 сайтів суперечить національному та міжнародному законодавству та порушує права людини.

Таких висновків дійшли юристи та експерти у сфері свободи інтернету, прав людини та цифрової безпеки, які об’єднались у Коаліцію “За вільний інтернет”.

У заяві, підписаній також і Центром інформації про права людини, Коаліція просить президента та РНБО скасувати указ про санкції в частині блокування сайтів та залучати громадськість до обговорень ініціатив із регулювання інтернету.

Як зазначають юристи Коаліції “За вільний інтернет”, згадані рішення президента та РНБО не відповідають конституційним стандартам і є проявом необмеженої дискредитації державної влади.

Окрім того, президентський указ суперечить самому Закону України “Про санкції”, на виконання якого він і ухвалювався, зокрема тому, що закон не передбачає такого виду санкції, як “заборона інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі інтернет до ресурсів/сервісів”.

Також указ у частині блокування сайтів суперечить міжнародно-правовим актам, які були ратифіковані Україною і є обов’язковими до виконання, зокрема Загальній декларації прав людини, Міжнародному пакту про громадянські та політичні права та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Коаліція “За вільний інтернет” наголошує, що указ президента в частині блокування інтернет-сайтів повинен бути скасований, як такий, що суперечить законодавству. А у випадку, якщо органи влади, профільні відомства планують розробляти механізми регулювання інтернету, то до процесу обов’язково мають бути залучені експерти та правозахисники.

Детальний аналіз на відповідність указу в частині блокувань сайтів національному та міжнародному законодавству, підготовлений Коаліцією, можна знайти за посиланням.

Нагадаємо, 14 травня 2018 року було оприлюднено указ президента №126/2018 про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 травня 2018 року щодо застосування економічних санкцій, яким передбачена “заборона інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі інтернет до ресурсів/сервісів, в т.ч. субдоменів”. У санкційному переліку міститься 192 інтернет-ресурси. Серед заблокованих сайтів опинилися сторінки Першого каналу, РТР-Планети, РІА та інших російських медіа. Проте є також портал Inosmi.ru, який регулярно публікує критичні розслідування щодо влади в Росії.

Перший указ, підписаний 15 травня 2017 року, передбачав блокування популярних соцмереж Vkontakte, Odnoklasniki, сервісу Yandex та інших сайтів.

Коаліція “За вільний інтернет” була створена в травні 2018 року у відповідь на постійні спроби влади обмежувати інтернет, блокувати веб-сайти та регулювати інтернет без урахування принципу верховенства права. Коаліція об’єднала правозахисні організації та фахівців для забезпечення дотримання стандартів прав людини в інтернеті. До Коаліції наразі входять ГО “Платформа прав людини”, ГО “Лабораторія цифрової безпеки”, ГО “Центр інформації про права людини”, ГО “Кримська правозахисна група”, Представництво Freedom House в Україні, The Influencer Platform, Надія Бабинська та Микола Костинян.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter