Російська окупація значно погіршила ситуацію з правами людини у Криму – ООН

Дата: 25 Вересня 2017
A+ A- Підписатися

Окупація Криму Російською Федерацією значно погіршила ситуацію з правами людини у Криму, що проявлялося у свавільних арештах, викраденнях, тортурах, порушенні Женевської конвенції і міжнародного права.

Про це йдеться у доповіді Управління ООН з прав людини, оприлюдненій 25 вересня.

“Були задокументовані серйозні порушення прав людини, такі як свавільні арешти і затримання, насильницькі зникнення, жорстоке поводження й катування, і щонайменше одна позасудова страта”, – йдеться в документі.

Автори звіту наголошують, що були порушені Женевська конвенція й інші міжнародні норми гуманітарного права і прав людини, коли закони України у Криму були замінені російськими законами, включно із насадженням російського громадянства десяткам тисяч жителів.

Як йдеться в доповіді, нав’язування російського громадянства мало “особливо сильний вплив” на жителів, “які офіційно відмовлялися від громадянства, державних службовців, які мали відмовитися від свого українського громадянства або втратити роботу, а також жителів Криму, які не відповідали юридичним критеріям” для набуття російського громадянства і “стали іноземцями”.

Люди без російського громадянства, які мають дозвіл на проживання в Криму, тепер “позбавлені важливих прав” і “не користуються рівністю перед законом”, заявляють в ООН.

У звіті вказано, що вони “не можуть володіти сільськогосподарською землею, голосувати і бути обраними, зареєструвати релігійну громаду, подати заявку на проведення публічних зборів, займати посади в державній адміністрації і перереєструвати свій приватний автомобіль на півострові”.

В ООН наголошують, що сотні в’язнів і затриманих до рішення суду, були переведені до пенітенціарних закладів Росії, а ця практика “суворо заборонена міжнародним гуманітарним правом”.

У преамбулі до доповіді зазначено, що вона написана на вимогу резолюції Генасамблеї ООН про “ситуацію з правами людини в тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим та місті Севастополі”, прийнятої у грудні 2016 року. Ця доповідь охоплює період з 22 лютого 2014 року по 12 вересня 2017 року.

Водночас автори доповіді наголошують, що органи влади Російської Федерації не надали Моніторинговій місії доступу до Криму з моменту візиту до Криму 21-22 березня 2014 року помічника Генсекретаря з прав людини Івана Шимоновича, якого супроводжував попередній голова Місії. Тому моніторингова діяльність місії провадиться з материкової частини України.

Висновки доповіді будуть використані під час прийняття цьогорічної резолюції Генасамблеї ООН про ситуацію з правами людини в тимчасово окупованих Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

Як відомо, 20 вересня президент України Петро Порошенко, виступаючи на засіданні Генеральної асамблеї ООН, звернувся до країн-членів організації з ініціативою створити міжнародну групу з координації зусиль щодо звільнення Криму від російської окупації.

19 грудня 2016 року Генасамблея ООН підтримала резолюцію “про порушення країною-окупантом Росією прав людини в Автономній Республіці Крим”. Вперше в документі такого рівня зазначається, що Росія є державою-окупантом, а Автономна Республіка Крим названа тимчасово окупованою Росією територією.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter