Семінар щодо адвокації із захисту прав дитини

Дата та час події: 14 Травня 2015, 13:42
A+ A- Підписатися

14-15 травня, м Київ

Порушення прав дітей відбуваються у всьому світі. Діти піддаються жорстокому поводженню в системі правосуддя, часто виключаються з суспільного життя та їх право бути почутим і право на свободу вираження поглядів ігноруються. Традиційні методи адвокації не змогли мобілізувати уряду для вжиття заходів щодо захисту і заохочення прав дітей. Ми повинні почати думати поза соціальних форм адвокації та використовувати надійніший метод – закон.

З 2011 року Міжнародна мережа з прав дитини (CRIN) провела серію семінарів з правової адвокації з учасниками, що включають правозахисників та юристів, з метою вивчення можливостей правової адвокації для просування прав дітей.

Мета цього семінару, організованого CRIN у співпраці з Коаліцію «Права дитини в Україні» є виявлення областей, які потребують правової реформи в Україні, і планування стратегій для зміни законодавства, в цілях привести національне законодавство у низку з міжнародними стандартами щодо захисту прав дітей.

Чому саме зараз?

З тих пір, як Конвенція про права дитини (CRC) була прийнята (23 роки тому), цей документ мало використовувався в судових позовах або регіональними та міжнародними механізмами з прав людини з метою розширення прав дитини. У той час як правова адвокація не є новою або революційною ідеєю, очевидно, що не тільки юристи, що спеціалізуються з питань захисту прав дитини, а й усі ті, хто є захисниками прав дитини, можуть брати участь у проведенні кампаній з правової адвокації.

Як і в багатьох інших регіонах, у країнах Східної Європи та Центральній Азії існують постійні порушення прав дитини. Деякі з них відбуваються через невиконання існуючих законів, що забороняють ці порушення. Інші порушення прав дитини, однак, ігноруються законом повністю, і продовжують існувати через прогалини в законодавстві або навіть охороняються національним законодавством. Саме другу групу порушень, які зберігаються у зв’язку з відсутністю національних законів чи прогалинами в них, ми прагнемо дослідити під час семінару.

Україна була обрана першою країною для проведення семінару в Східній Європі та Центральній Азії, оскільки в країні існує активне неформальне об’єднання організацій, що працюють з питань прав дитини, готових спільно вести кампанії з правової адвокації. Крім того, в 2013 році була проведена реформа правової допомоги, в результаті якої в кожному регіоні України були відкриті безкоштовні юридичні центри. Все це створює сприятливі умови розпочати проведення кампаній з правової адвокації в країні.

Проблеми

На жаль, проблеми, пов’язані з використанням правових засобів для здійснення законодавчих змін є важливим фактором. Активісти і учасники кампаній часто не наважуються проводити правові форми адвокації. У деяких випадках, вони можуть відчувати, що вони не мають необхідної правової підготовки та зосереджують увагу на більш традиційних формах адвокації. В інших випадках, вони можуть бути не інформовані про можливості юридичних втручань, зокрема, того, що правова адвокація на місцевому рівні може перерости до національного і навіть, потенційно, міжнародного рівня.

У той же час, особливо в регіоні Східної Європи та Центральної Азії, уряду розглядають питання прав дитини суто в рамках соціальних програм. Таке ставлення настільки поширене, що багато організацій з відмінними програмами часто не знають, що діти, з якими вони працюють, можуть отримати вигоду з правової адвокації.

Цілі і завдання семінару

Мета даного семінару – допомогти розпочати проведення кампаній з правової адвокації по всій країні. Під час семінару ми будемо намагатися зрозуміти, як правова адвокація може допомогти вирішити конкретні питання порушень прав дитини. Працюючи в групах ми обговоримо бар’єри для правової адвокації в Україні, враховуючи політичний і соціальний контекст країни, а також вивчимо набір можливостей застосування принципів правової адвокації від національного до регіонального або навіть міжнародного рівнів. Ми ознайомимо учасників з необхідними умовами проведення кампаній з правової адвокації, а також надамо підтримку та рекомендації. Наприкінці семінару, кожна група створить конкретний план дій, включаючи створення коаліцій, які допоможуть успішно провести кампанії з правової адвокації.

Цілями семінару є:

·         Об’єднати активістів із захисту прав дитини з різних регіонів України для розгляду списку виявлених серйозних порушень різних прав дитини, які випливають з відсутнього законодавства, прогалин у ньому, або законів, які підтримують порушення прав, і узгодження їх з можливими формами правової або квазі-правової адвокації .

·         Визначити, які перешкоди раніше завадили використанню засобів правового захисту в разі конкретних порушень.

·         Обговорити варіанти правової адвокації включаючи застосування національного, регіонального або міжнародного законодавства, щоб оскаржити порушення прав дитини і змусити держави нести відповідальність.

·         Визначити, які ресурси та навички необхідні для досягнення цих форм адвокації (наприклад, чи повинні діти-жертви бути ідентифіковані; чи доступні досвідчені юристи; чи достатньо фінансових ресурсів для підтримки дій і т.д.)

·         Визначити, що CRIN може зробити для заохочення і підтримки таких форм адвокації.

·         Розробити конкретні плани для проведення кампаній з правової адвокації на найближчий рік.

Як взяти участь у семінарі?

Для участі в семінарі потрібно надіслати заявку до 20 квітня на електрону пошту: crc.ngo.ukraine@gmail.com.

Заявка для учасників та учасниць має містити такі дані: 

Назва організації:

ПІБ учасника (ці):

Посада:

Актуальні питання над якими працювали:

Місто:

Веб-сайт організації: 

Електронна адреса:

Телефон: 

Будь ласка, дайте відповідь на наступні питання:

1. Будь ласка, опишіть вашу професійну діяльність і свою роль в організації.

2. Будь ласка, опишіть ваш попередній досвід, який ви маєте в  правозахисній, адвокатсій роботі, який стосується прав дитини/людини?

3. Для яких питань у сфері захисту прав дитини, на вашу думку, є можливості у правовій реформі, наприклад, відомі судові справи, нові кодекси, проекти законів, що знаходяться на розгляді, тощо?

4. Чому, на вашу думку, стратегічний судовий процес використовується недостатньо в Україні в порівнянні з іншими видами адвокації для просування прав дитини?

Незалежна рада серед отриманих заявок обере 20 учасників. Про рішення ради всі учасники будуть повідомлені 24 квітня. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter