Семінар щодо адвокації із захисту прав дитини

14-15 травня, м Київ

Порушення прав дітей відбуваються у всьому світі. Діти піддаються жорстокому поводженню в системі правосуддя, часто виключаються з суспільного життя та їх право бути почутим і право на свободу вираження поглядів ігноруються. Традиційні методи адвокації не змогли мобілізувати уряду для вжиття заходів щодо захисту і заохочення прав дітей. Ми повинні почати думати поза соціальних форм адвокації та використовувати надійніший метод - закон.

З 2011 року Міжнародна мережа з прав дитини (CRIN) провела серію семінарів з правової адвокації з учасниками, що включають правозахисників та юристів, з метою вивчення можливостей правової адвокації для просування прав дітей.

Мета цього семінару, організованого CRIN у співпраці з Коаліцію «Права дитини в Україні» є виявлення областей, які потребують правової реформи в Україні, і планування стратегій для зміни законодавства, в цілях привести національне законодавство у низку з міжнародними стандартами щодо захисту прав дітей.

Чому саме зараз?

З тих пір, як Конвенція про права дитини (CRC) була прийнята (23 роки тому), цей документ мало використовувався в судових позовах або регіональними та міжнародними механізмами з прав людини з метою розширення прав дитини. У той час як правова адвокація не є новою або революційною ідеєю, очевидно, що не тільки юристи, що спеціалізуються з питань захисту прав дитини, а й усі ті, хто є захисниками прав дитини, можуть брати участь у проведенні кампаній з правової адвокації.

Як і в багатьох інших регіонах, у країнах Східної Європи та Центральній Азії існують постійні порушення прав дитини. Деякі з них відбуваються через невиконання існуючих законів, що забороняють ці порушення. Інші порушення прав дитини, однак, ігноруються законом повністю, і продовжують існувати через прогалини в законодавстві або навіть охороняються національним законодавством. Саме другу групу порушень, які зберігаються у зв'язку з відсутністю національних законів чи прогалинами в них, ми прагнемо дослідити під час семінару.

Україна була обрана першою країною для проведення семінару в Східній Європі та Центральній Азії, оскільки в країні існує активне неформальне об'єднання організацій, що працюють з питань прав дитини, готових спільно вести кампанії з правової адвокації. Крім того, в 2013 році була проведена реформа правової допомоги, в результаті якої в кожному регіоні України були відкриті безкоштовні юридичні центри. Все це створює сприятливі умови розпочати проведення кампаній з правової адвокації в країні.

Проблеми

На жаль, проблеми, пов'язані з використанням правових засобів для здійснення законодавчих змін є важливим фактором. Активісти і учасники кампаній часто не наважуються проводити правові форми адвокації. У деяких випадках, вони можуть відчувати, що вони не мають необхідної правової підготовки та зосереджують увагу на більш традиційних формах адвокації. В інших випадках, вони можуть бути не інформовані про можливості юридичних втручань, зокрема, того, що правова адвокація на місцевому рівні може перерости до національного і навіть, потенційно, міжнародного рівня.

У той же час, особливо в регіоні Східної Європи та Центральної Азії, уряду розглядають питання прав дитини суто в рамках соціальних програм. Таке ставлення настільки поширене, що багато організацій з відмінними програмами часто не знають, що діти, з якими вони працюють, можуть отримати вигоду з правової адвокації.

Цілі і завдання семінару

Мета даного семінару - допомогти розпочати проведення кампаній з правової адвокації по всій країні. Під час семінару ми будемо намагатися зрозуміти, як правова адвокація може допомогти вирішити конкретні питання порушень прав дитини. Працюючи в групах ми обговоримо бар'єри для правової адвокації в Україні, враховуючи політичний і соціальний контекст країни, а також вивчимо набір можливостей застосування принципів правової адвокації від національного до регіонального або навіть міжнародного рівнів. Ми ознайомимо учасників з необхідними умовами проведення кампаній з правової адвокації, а також надамо підтримку та рекомендації. Наприкінці семінару, кожна група створить конкретний план дій, включаючи створення коаліцій, які допоможуть успішно провести кампанії з правової адвокації.

Цілями семінару є:

·         Об'єднати активістів із захисту прав дитини з різних регіонів України для розгляду списку виявлених серйозних порушень різних прав дитини, які випливають з відсутнього законодавства, прогалин у ньому, або законів, які підтримують порушення прав, і узгодження їх з можливими формами правової або квазі-правової адвокації .

·         Визначити, які перешкоди раніше завадили використанню засобів правового захисту в разі конкретних порушень.

·         Обговорити варіанти правової адвокації включаючи застосування національного, регіонального або міжнародного законодавства, щоб оскаржити порушення прав дитини і змусити держави нести відповідальність.

·         Визначити, які ресурси та навички необхідні для досягнення цих форм адвокації (наприклад, чи повинні діти-жертви бути ідентифіковані; чи доступні досвідчені юристи; чи достатньо фінансових ресурсів для підтримки дій і т.д.)

·         Визначити, що CRIN може зробити для заохочення і підтримки таких форм адвокації.

·         Розробити конкретні плани для проведення кампаній з правової адвокації на найближчий рік.

Як взяти участь у семінарі?

Для участі в семінарі потрібно надіслати заявку до 20 квітня на електрону пошту: crc.ngo.ukraine@gmail.com.

Заявка для учасників та учасниць має містити такі дані: 

Назва організації:

ПІБ учасника (ці):

Посада:

Актуальні питання над якими працювали:

Місто:

Веб-сайт організації: 

Електронна адреса:

Телефон: 

Будь ласка, дайте відповідь на наступні питання:

1. Будь ласка, опишіть вашу професійну діяльність і свою роль в організації.

2. Будь ласка, опишіть ваш попередній досвід, який ви маєте в  правозахисній, адвокатсій роботі, який стосується прав дитини/людини?

3. Для яких питань у сфері захисту прав дитини, на вашу думку, є можливості у правовій реформі, наприклад, відомі судові справи, нові кодекси, проекти законів, що знаходяться на розгляді, тощо?

4. Чому, на вашу думку, стратегічний судовий процес використовується недостатньо в Україні в порівнянні з іншими видами адвокації для просування прав дитини?

Незалежна рада серед отриманих заявок обере 20 учасників. Про рішення ради всі учасники будуть повідомлені 24 квітня. 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Дякуємо, інформація про помилку відправлена
Будь ласка, виберіть текст
Ви вибрали забагато тексту
x
В чому помилка?
Зв'язатися з нами
Центр інформації про права людини