Світ має долучитись до розблокування кримських ЗМІ – доповідь на міжнародній конференції у Литві

A+ A-

Світова спільнота має підтримати широку кампанію із розблокування засобів масової інформації в Криму, які були заблоковані російською владою.

Про це представник Центру інформації про права людини Юрій Луканов заявив на міжнародній конференції “Кримські татари через три роки після окупації” у Вільнюсі, презентуючи доповідь про ситуацію зі свободою слова в Криму.

“Боротьба зі свободою слова у Криму має комплексний характер, застосовуються різноманітні методи – від відмови у реєстрації нелояльних ЗМІ до арештів і звинувачень у екстремізмі або закликах до порушення територіальної цілісності Росії”, – зазначив Луканов.

Він нагадав, що до окупації, попри певні бюрократичні процедури, у Криму вільно функціонували газети, сайти, радіо, телебачення й інформаційні агентства. Багато з них зараз були змушені переїхати на територію материкової України. Кількість кримськотатарських ЗМІ зараз на півострові також значно зменшилась. Російська окупаційна влада дозволяє працювати лише лояльним журналістам.

Луканов запропонував подумати над ідеєю, яку виголосив переслідуваний окупаційною владою кримський журналіст Микола Семена. На конференції ОБСЄ у Варшаві він запропонував створити постійну міжнародну інституцію, яка б займалася проблемами Криму.

Юрій Луканов закликав Литву підтримати таку ідею.

Міжнародна конференція “Кримські татари через три роки після окупації Криму: нинішня ситуація і подальша стратегія для міжнародної спільноти” розпочалася 28 травня і проходить у Вільнюсі у будівлі Сейму Литви.

На конференції обговорюють різні аспекти окупації Криму: порушення міжнародного права під час анексії Криму, ситуацію з правами людини в Криму, порушення майнових прав на півострові, говоритимуть, як Литва має діяти на міжнародній арені, щоб і надалі анексія Криму не була визнана.

У рамках конференції також проходить виставка “Пам’ятай” художника Рустема Емінова, присвячена історії кримськотатарського народу.

У конференції беруть участь народний депутат України Рефат Чубаров, лідер громадського руху “Сила права” Андрій Сенченко, посол України в Литві Володимир Яценківський, посол Литви в Україні Маріус Януконіс, члени Меджлісу кримсько-татарського народу, члени Сейму Литви, експерти, науковці.

Конференція організована Сеймом Литви і Світовим конґресом кримських татар у співпраці з Міністерством закордонних справ Литви і Парламентським форумом за демократію.